Rusijos konstitucija


Rusijos Federacijos Konstitucijos Analizė. Valdžių padalinimas. Rusijos Federacijos Saugumo Taryba. Rusijos Federacijos Valstybinė Taryba. Prezidentinė Taryba. Išvados. Naudoti šaltiniai.

Rusijos Federacijos valdžia yra skirstoma į įstatymų leidžiamąją, vykdomąją ir teisminę. Visų šių valdžių institucijos yra nepriklausomos ir savarankiškos. Valstybės valdžią vykdo Rusijos Federacijos Prezidentas, Federacijos susirinkimas, Rusijos Federacijos vyriausybė ir Rusijos Federacijos teismai.

Raida. Politiniai procesai, vykę SSRS nuo „perestroikos“ pradžios iki 1991 m. Pabaigos, žymi „sovietinės imperijos“ žlugimą ir naujosios, bandančios žengti demokratiniu keliu Rusijos pradžią. Rusijai reikėjo naujojo valstybės pagrindinio įstatymo, adekvačiai atspindinčio naujai susiklosčiusius visuomeninius santykius. Prasidėjo konstitucinių pataisų laikotarpis (1989 – 1993 m.). atsisakyta SSKP diktatūros ir įtvirtintas daugiapartinės sistemos principas, įsteigiama visos tautos renkamo prezidento institucija. Būsimosios konstitucijos principai ir gairės buvo įtvirtinti RTFSR deklaracijoje dėl valstybinio suvereniteto. Konstitucijos projekto rengimas ir priėmimas truko 3 metus. Ši konstitucija laikoma pirmąja Rusijos istorijoje Konstitucija, įtvirtinančia žmogaus teises bei demokratines vertybes. Tauta ją priėmė referendumu. Pirmą kartą Rusijos konstitucionalizmo istorijoje žmogaus teisės ir laisvės buvo įvardytos kaip aukščiausioji vertybė, o jų pripažinimas, laikymasis ir gynimas tapo valstybės pareiga.

Suverenitetas Rusijos Federacijoje priklauso daugianacionalinei tautai, ji – vienintelis valdžios šaltinis. Tautos suverenitetas įgyvendinamas 2 demokratinėmis formomis: tiesiogiai – referendumu ir atstovaujamąja – per valstybės valdžios ir vietos savivaldos institucijas. Dalyvauti referendume ir rinkimuose turi teisę tik Rusijos piliečiai.

Federalinės valdžios mechanizmas: Rusijos Federacijos prezidentas, Federalinis susirinkimas, Rusijos Federacijos vyriausybė, teisminė valdžia. Nors prezidentas, tarytum nepriklauso nė vienai iš trijų valdžių, jį galima laikyti „vykdomosios valdžios galva“ nes: turi teisę pirmininkauti RF vyriausybės posėdžiuose, priima sprendimą atstatydinti RF vyriausybę, turi teisę revizuoti federacijos subjektų vykdomosios valdžios institucijų priimtus aktus.

Valdžių padalinimas: Įstatymų leidžiamoji valdžia yra federalinis susirinkimas. Vykdomoji – RF vyriausybė, teisminė – Konstitucinis Teismas, Aukščiausiasis teismas, aukščiausiasis arbitražinis teismas, federaliniai ir kiti teismai.

Prezidentas renkamas 4 m. Slaptu balsavimu, visuotinių, lygių rinkimų pagrindu. Ne jaunesnis kaip 35 m. Ir ne mažiau 10 m. Gyvenantis Rusijoje. Ne daugiau kaip 2 kadencijos iš eilės.

Parlamentas – 2 rūmai, Federacijos Taryba (nėra tikslaus sk.) ir Valstybės Dūma (450 deputatų, 4 m. Kadencijai renka Rusijos piliečiai, ne jaunesnis 21 m.). Dūma:

dalyvavimas skiriant vyriausybės vadovą bei pasitikėjimo vyriausybe klausimų sprendimas;

kaltinimų Rusijos Federacijos prezidentui iškėlimas ir amnestijos paskelbimas.

Kitaip nei Federacinė Taryba, Valstybės Dūma dalyvauja sudarant vyriausybę.

Įstatymų leidybos iniciatyvos teisė: valstybės vadovas, abeji parlamento rūmai ir jų nariai, RF vyriausybė, federacijos subjektų atstovaujamosios įstatymų leidybos institucijos, savo kompetencijos klausimais Konstitucinis teismas, aukščiausiasis teismas, aukščiausiasis arbitražinis. Visi įstatymų projektai teikiami Valstybės Dūmai.

Konstitucijos keitimas: konstitucijos keitimo iniciatyvos subjektai nesutampa su įstatymų leidybos iniciatyvos subjektais. Konstituciniai Konstitucijos pataisų subjektai yra RF prezidentas, Federacijos Taryba, Valstybės Dūma, RF Vyriausybė, federacijos subjektų įstatymų leidybos institucijos, taip pat nemažiau kaip 3/5 Federacijos Tarybos narių ar Valstybės dūmos deputatų.

  • Politologija Referatas
  • Microsoft Word 67 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (2871 žodžiai)
  • Universitetas
  • Justina
  • Rusijos konstitucija
    10 - 10 balsai (-ų)
Rusijos konstitucija. (2015 m. Lapkričio 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/rusijos-konstitucija.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 19:54
×