Rūšis, jos kriterijai. Vidurūšiniai santykiai populiacijoje.


Gluosniu rusys. Vidurusiniai ir tarprusiniai santykiai. Kanareliu rusys. Tarprusiniai santykiai. Kas yra vidurūšiniai santykiai. Rusies kriterijai. Rūšį apibūdinantys kriterijai. Vidurusiniu santykiu rusys. Vidurūšiniai ir rūšiniai santykiai. Isoriniu ir vidiniu rusies sandaros panasumo kriterijus.

Rūšis - tai visuma individų, pasižyminčių panašiomis morfologinėmis, fiziologinėmis, biocheminėmis, ekologinėmis bei etaloginėmis ypatybėmis, užimančių tam tikrą teritoriją, turinčių panašų kariotipą (branduolio sudėtį), galinčių kryžmintis ir turėti vislius palikuonis. Rūšys skiriasi viena nuo kitos daugeliu požymių. Būdingi rūšies požymiai ir savybės vadinami kriterijais.

Rūšys skiriasi viena nuo kitos daugeliu požymių.

1) morfologinio kriterijaus pamatas - vienos rūšies individų išorinės ir vidinės sandaros panašumas. Tačiau vienos rūšies individai kartais būna tokie skirtingi, kad tik pagal morfologinį kriterijų ne visuomet pavyksta nustatyti jų rūšį. Be to, esama rūšių, morfologiškai panašių, bet jų atstovai nesikryžmina vieni su kitais. Tai - rūšys antrininkės. Tyrinėtojai randa jų visose sistematinėse grupėse. Pvz. Juodųjų žiurkių yra rūšys antrininkės - su 38 ir 42 chromosomomis. Taigi pagal morfologinį požymį negalima atskirti, kurios rūšies atstovą nagrinėjome.

2) kariologinis kriterijus - tai kiekvienai rūšiai būdingas chromosomų rinkinys, tikslus jų skaičius, matmenys ir forma.

3) fiziologinio kriterijaus pamatas - vienos rūšies individų visų gyvybinės veiklos procesų, pirmiausia dauginimosi, panašumas. Skirtingų rūšių atstovai paprastai nesikryžmina arba jų palikuonys esti nevaisingi. Tai yra todėl, kad skiriasi jų lytinio aparato sandara, dauginimosi laikas ir kt. Tačiau gamtoje esama rūšių, kurios kryžminasi ir veda vaisingus palikuonis (kai kurios kanarėlių, kikilių, tuopų, gluosnių rūšys). Taigi norint nustatyti, kuriai rūšiai priklauso individai, vien fiziologinio kriterijaus neužtenka.

4) geografinis kriterijus - tam tikras arealas, kurį rūšis užima gamtoje. Jis gali būti didelis arba mažas, neištisinis arba ištisinis. Esama rūšių, gyvenančių visur, ir dažnai tai priklauso nuo žmogaus veiklos (daugelis piktžolių, kenksmingųjų vabzdžių rūšių).

  • Biologija Konspektas
  • Microsoft Word 6 KB
  • 2011 m.
  • 2 puslapiai (817 žodžiai)
  • Rūšis, jos kriterijai. Vidurūšiniai santykiai populiacijoje.
    8 - 3 balsai (-ų)
Rūšis, jos kriterijai. Vidurūšiniai santykiai populiacijoje.. (2011 m. Liepos 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/rusis-jos-kriterijai-vidurusiniai-santykiai-populiacijoje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 01:19
×