Ryšys tarp nedarbo ir infliacijos


Esė makroekonomikai. Tema ,,Ryšys tarp nedarbo ir infliacijos‘‘.

Visų pirma nagrinėjant šią temą turėtume suprasti dviejų sąvokų reikšmę : nedarbo ir infliacijos. Nedarbas – tai reiškinys visuomenėje, kai dalis darbingų jos asmenų nedalyvauja kuriant šalies ekonominį produktą, neturi darbo, kartu ir pragyvenimo šaltinio. Iš esmės tai yra prarastas kapitalas, kuris galėtų būti panaudotas paslaugų gamyboje. Infliacija – tai yra kainų lygio šuolis, padidėjimas, reiškiantis, kad piniginio vieneto ( lito ) perkamosios galios smukimą.

Didėjant nedarbui mažėja ir bendra gyventojų perkamoji galia, nes mažesnė visuomenės dalis gauna pajamas. Mažėjant pajamoms atsiranda ir kitų faktorių, kurie sudaro psichologinį diskomfortą. Žmogus jaučiasi nepilnavertis ir dėl to pradeda uždirbinėti pinigus nelegaliai ar neteisėtai, o tuo pačiu remia šešėlinę ekonomiką. Apskritai Lietuvoje žmonės skirstomi į aktyvius ir neaktyvius, o tai reiškia, kad aktyvieji gyventojai dirbą darbą nemažiau, kaip vieną valandą per savaitę ir gauna atlyginimą ir ( ar ) pelną. O neaktyvieji gyventojai mokiniai ar studentai, pensininkai ar neįgalieji, kurie nusivylę ir dažniausiai nesitiki ir neieško darbo. Šaunu, kad Lietuvoje legaliai pagal įstatymus galima dirbti nuo 15 metų, tai reiškia, kad jaunas žmogus uždirbantis pinigus kelia valstybės ekonomiką ir skatina jos augimą, atneša pinigus į biudžetą ir kelia Bendrą Vidaus Produktą ( BVP ). Todėl nedarbo problema yra politinių ir ekonominių diskusijų objektas. Daugelis politikų ir ekonomistų įvertindami ekonomikos būklę nedarbo lygį vertina, kaip vieną ekonomikos sveikatos rodiklių. Nedarbo ir infliacijos egzistavimas vienu metu tapo didžiausia problema fiskalinės politikos kūrėjams. Jų pasekmės dažniausiai išsiryškina per trumpąjį laikotarpį. Jei skatinama visuminė paklausa siekiant sumažinti nedarbą, tai visų pirma didėja padidėja infliacija, o jeigu yra mažinama infliacija, tai gali sukelti depresiją ekonomikoje ir padidinti nedarbo lygį.

  • Ekonomika Esė
  • Microsoft Word 21 KB
  • 2015 m.
  • 4 puslapiai (1654 žodžiai)
  • Tomas
  • Ryšys tarp nedarbo ir infliacijos
    10 - 4 balsai (-ų)
Ryšys tarp nedarbo ir infliacijos. (2015 m. Gegužės 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/rysys-tarp-nedarbo-ir-infliacijos.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 16:47
×