S. Nėries eilėraščiai J. Vaičiūnaitė M. Martinaitis Sigitas Geda (analizės)


S. Nėries eilėraščiai J. Vaičiūnaitė M. Martinaitis Sigitas Geda (analizės.

Eilėraštis „Rugsėjo žvaigždės“ parašytas 1942m. Penzoje, kur ,prasidėjus karui , pasitraukė poetė su sūneliu. Nerimas, vienišumas, tėvynės ilgesys , kankinę S. Nėrį , yra perteikiama jos kūriny. Eilėraštyje kalbama „mes“ vardu , įvardijama konkreti situacija : „mes“ yra palikę namus („Palikom tėviškę, namus,/Tėtuką savo brangų...“). Kūrinys pradedamas gamtos vaizdu ( epitetai „sunkūs debesys“, įasmeninimai „žvaigždės stebisi“) , kuris atskleidžia kalbančiosios būseną . Lyrinis subjektas prabyla apie ilgesį, jam neduoda ramybės nežinia : „Kur tėviškė, kur Lietuva?“. Jausmų kulminacija pasiekiama paskutinėje eilutėje ( jie išsiveržia retoriniu sušukimu ir jaustuku „o“): „O, kad ją dar pamačius!“ .

J. Vaičiūnaitė 1985m.rašytos autobiografijos pabaigoje rašo: „O mano pačios autobiografija? Turbūt ji eilėraščiuose, kiek pajėgiau tai išreikšti , kiek pasidavė žodis.“ ( Viktorija Daujotytė, „Parašyta moterų“, p. 503). Iš tikrųjų poetės eilėraščiuose atrasime ne vieną detalę iš jos gyvenamosios aplinkos. Pirmiausia jos kūryboje atgyja Kaunas ir Vilnius- juose poetė gyveno, eilėraščių kalbančioji artima pačiai autorei - tai , pirmiausia, intelektuali moteris, gerai išmananti meno pasaulį. Eilėraščiuose „Mėnulio priemiestis“- minimas Pikaso; „Mergaitė su šermuonėliu“- Botičelis ir Leonardas da Vinčis; „Dulkėta Kauno saulė“ - V. Eidukevičius, rasime ir garsių kompozitorių pavardes, ir muzikos kūrinių. Rašytojos kūriniuose gausu buities daiktų, atėjusių iš vaikystės: „trūkusių karolių gintarai/ dar vis ant etažerės“; „Kavinukas su pastoralėm/ iš rudo vaikystės servizo“; „Vaikystės funikulierius kyla į kalną“ ; autobiografiškumą žymi ir eilėraščiuose minimos gėlės (oleandras, chrizantemos), namų detalės (paveikslai, pianinas, smuikas), autobiografiškumą įrodo artimųjų vardai, įrašyti eilėraštyje , ir eilėraščių dedikacijos .

Vienas iš tokių (autobiografiškų) eilėraščių priklauso ciklui „Netektis“.

  • Microsoft Word 17 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (1848 žodžiai)
  • Mokykla
  • Roberta
  • S. Nėries eilėraščiai J. Vaičiūnaitė M. Martinaitis Sigitas Geda (analizės)
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
S. Nėries eilėraščiai J. Vaičiūnaitė M. Martinaitis Sigitas Geda (analizės). (2015 m. Gegužės 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/s-neries-eilerasciai-j-vaiciunaite-m-martinaitis-sigitas-geda-analizes.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 15 d. 18:03
Peržiūrėti darbą
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo