Sąjūdis


Sajudis referatas. Lietuvos valstybingumo atkurimas referatas. Referatai apie sajudi. Sajudis referatai.

1987 metais - pasirengimo tarpsnis. Visuose Kuluaruose buvo diskutuojama apie Lietuvos valstybingumo atkūrimą. Galvota, kaip pasinaudoti imperijoje prasidėjusiu demokratėjimo procesu. Bijota, kad vėl neatsitiktų taip, kaip 1964 m. Rugsėjį (l. Brėžniavo – m. Suslovo perversmas Maskvoje). Mititngų epocha. Jėgų išbandymas.

1987 metais - pasirengimo tarpsnis. Rugsėjį (l. Brėžniavo – m. Suslovo perversmas maskvoje). Iki 1987 metų pabaigos veęngta viešų kontaktų su žinomais disidentais. Priežastys? Nenorėta prieš laiką atkreipti į save dėmesį ir būti apkaltintais antitarybine veikla. Rūpėjo pats nepriklausomybės atkūrimo faktas, netrokšta veltui aukotis.

1988 m. Gegužės pradžioje estijoje įsisteigė liaudies frontas (m. Tarmakas tapo vienu iš jo vadovų). Jo surengtame masiniame mitinge dalyvavo ir a. Juozaitis, kuris sveikino estijos liaudies frontą mūsų kalbų vardu. Pastarajam sugrįžus iš talino, visi susitiko r. Ozolo bute ir sutarė, kad panašiam judėjimui jau visiškai subrendo sąlygos Lietuvoje, ir negalima palikti estų vienišų, nes, mūsų supratimu latvijoje buvo sudėtingesnės sąlygos negu pas mus, todėl Lietuvoje turi atsirasti ankščiau negu latvijoje analogiška liadies frontui organizacija.

Labai daug dirbo tuometinis jaunimas (a. Juozaitis, s. Lapienas, z. Vaišvila, g. Songaila, a. Skučas, v. Radžvilas, p. Vaitiekūnas, n. Puteikis). Rimtai rengtasi. Tarp rengėjų prisijungė ir jaunas ekonomistas a. Medalinskas. Aptarinėti būsimos sąjūdžio vadovybės klausimai. Mąstyta, kad joje turėtų dominuoti aiškūs Lietuvos valstybingumo atkūrimo, šalininkai bei asmenys, turintys visuomenės pasitikėjimą.

1988 m. Birželio d. Verkiuose, mokslininkų rūmuose, įvyko įprastinė diskusija apie padėtį šalyje, biurokratizmo įveikimo būdus, kurioje dalyvavo visų aukščiau įvardinti judėjimo žmonės. Tada ir nuspręsta įvykstačios birželio d. Lietuvos mokslų akademijos prezidiumo salėje diskusiją apie respublikos ekonomikos raidą paversti sąjūdžio steigiamuoju susirinkimu.

Sąjūdis įsijungė į diskusijas dėl naujo tsrs rinkimų istatymo konstitucijų pataisų, pagal kurį buvo padidintas 1/3 deputatų skaičius ir kuriuos skirtų įvairios sąjunginės organizacijos, vien tskp turėjo 100 deputatų limitą, o likusių 2/3 deputatų rinktų gyventojai. Šis įstatymas akyvaizdžiai įteisintų žmonių nelygybę, kadangi deputatus skirtų tskp, jos kontruoliuojamos profsą jungos, rašytojų, kinematografininkų sąjungos, mokslų akademija, pedagogikos akademija.

  • Microsoft Word 11 KB
  • 2010 m.
  • 3 puslapiai (1208 žodžiai)
  • Malvina
  • Sąjūdis
    10 - 2 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Sąjūdis. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/sajudis.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 18 d. 14:52
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo