Salijų tiesa


Frankų karaliaus Chlodvigo laikais (V a. pab. – VI a. Pr. ) sudarytas teisinių normų rinkinys. Jeigu kas nužudys žmogų ir, atidavęs visą turtą, nepajėgs sumokėti to, kas priklauso pagal įstatymą, jis turi pristatyti 12 prisiekusiųjų, [kurie prisiektų), jog nei ant žemės, nei po žeme jis neturi kito turto, kaip tą, kur jau atidavė. Ir po to jis turi įeiti į savo namus, pasemti saują žemės iš keturių kampu, atsistoti ant slenksčio veidu į namo vidų ir šią žemę kaire ranka mesti per savo petį į tą, kurį laiko artimiausiu giminaičiu. Jeigu tėvas ir broliai jau mokėjo, tai jis turi tą žemę mesti į savuosius, tai yra j tris artimiausius giminaičius iš motinos ir tėvo pusės. Po to (vien] su marškiniais, be diržo, be apavo, su basliu rankoje jis turi peršokti per pinučių tvorą, ir tie trys (giminaičiai iš mo¬tinos pusės} turi sumokėti pusę to, kiek trūksta iki reikalaujamos pagal įstatymą viros. Tą patį turi padaryti ir trys likusieji gi¬minaičiai iš tėvo pusės. Jeigu kuris iš jų bus pernelyg neturtin¬gas, kad galėtų sumokėti jam tenkančią dalį, jis turi savo ruožtu mesti saują žemės į kurį nors iš labiau pasiturinčiųjų, kad šis sumokėtų viską pagal įstatymą. O jeigu ir šis neturės iš ko su¬mokėti visko, tai tas, kuris laidavo už žudiką, turi pristatyti jį į teismo posėdį įr vėliau keturiuose posėdžiuose laiduoti už jį. O jeigu niekas nelaiduos už viros sumokėjimą, tai yra už atly¬ginimą to, ko jis nesumokėjo, tuomet jis turi apmokėti virą savo gyvybe.

§. Jeigu kas bus kviečiamas į teismą pagal karaliaus įstaty­mus ir neatvy§. Jeigu kas pavogs žindomą paršiuką ir bus pagautas, jam priteisiama sumokėti 120 denarų, sudarančių solidus.

§. Jeigu kas paslapčiomis suduos paršingai kiaulei ir bus pagautas§. Jeigu kas pavogs jautį arba karvę su veršiuku, jam pri­teisiama sumokėti 1400 denarų, sudarančių 35 solidus.

§. Jeigu kas pavogs jautį, vedantį bandą ir niekad nekin­kytą §. Jeigu kas pavogs vienergę ar dvimetę avį, jam priteisia­ma sumokėti 120 denarų, sudarančių sol§. Jeigu kas pavogs ar užmuš mokytą medžioklinį šun§. 2-as priedas. Jeigu kas pavogs gaidį, jam priteisiama su­mokėti 120 denarų, sudarančių solidus, neskaitant pagrobto paukščio vertės ir nuostolių atlyginimo.

3-as priedas. Jeigu kas pavogs vištą, jam priteisiama sumokėti 120 denarų, sudarančių solidus, neskaitant pagrobto paukščio vertės ir nuostolių atlyginimo.

§. Jeigu kas pavogs žąsį ir bus sugau§. Jeigu kas pavogs vieną užrakintą avilį ir bus pagautas, jam priteisiama sumokėti 1800 denarų, su§. Jeigu kas aptiks savo lauke galvijus ar arklį, ar kokius nors smulkius gyvulius, neturi teisės mušti, kol sužalos. Jeigu jis tai padarys ir prisipažins, privalo atlyginti vertę, o sužalotus gy­vulius pasiimti sau. O jeigu neprisipažins ir bus įkaitintas, jam priteisiama sumokėti 600 denarų, sudarančių 15 solidų, neskaitant nuostolių atlyginimo.

§. Jeigu kas, aptikęs savo lauke svetimus gyvulius be pie­mens, suvarys juos pas save ir niekam nepraneš apie tai ir jeigu koks nors gyvulys pastips, atsilygina kaip už vagystę ir, be to, jam priteisiama sumokėti 1400 denarų, sudarančių 35 solidus.

§. 2-as priedas. Jeigu kas iš pykčio ar klastingumo atidarys svetimą užtvarą ir išleis gyvulius į lauką ar į pievą, ar į vynuogy­ną, ar į kokį nors kitą dirbamą sklypą, tai tam, kam priklauso įdėtasis darbas, tuo atveju, jeigu bus pateikti įkalčiai ir liudininkai, privalės atlyginti žalą ir, be t§. Jeigu kas pavogs vergą, žirgą ar kinkomą gyvulį, jam priteisiama sumokėti 1200§ jeigu kas iš laisvųjų žmonių pavogs ką nors iš svetimų namų už denarus, jam pri§. Jeigu mergina, kurią pagrobė, pasirodys esanti karaliaus globojama, tokiu atveju už ,,karaliaus ramybės pažeidimą moka­ma 2520 denarų, sudarančių 63 solid§. Jeigu kas apiplėš laisvąjį žmogų, netikėtai jį užpuolęs, ir bus įkaltintas, jam priteisiama sumokėti 63 solidus. <§.

  • Microsoft Word 15 KB
  • 2010 m.
  • 4 puslapiai (2360 žodžiai)
  • Saliamonas
  • Salijų tiesa
    10 - 2 balsai (-ų)
Salijų tiesa. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/saliju-tiesa.html Peržiūrėta 2021 m. Vasario 27 d. 03:33
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo