Šalinimas


Šalinimas. Organai, šalinantys medžiagų apykaitos produktus. Šlapimo šalinimo sistema. Nefrono kūnelis(Baumano kapsulė). Šlapimo susidarymo etapai. Šlapimo susidarymas. Šlapimo etapai. Šlapimo šalinimo sistema. Šlapimo susidarymas. Šlapimo susidarymas ir jo kiekis. Žmogaus kraujo plazmos ir šlapimo sudėties palyginimas. Sužymėk inksto dalis. Žmogaus vidaus organai. Augalų šalinimas. Gyvūnų šalinimas. Kirmėlių šalinimo organai. Vabzdžių šalinimo organai. Stuburinių gyvūnų šalinimas. Druskų pašalinimas iš. paukščio organizmo.

Apibrėžimas. Tai- šalutinių nereikalingų produktų, susidariusių ląstelėse vykstant medžiagų apykaitai, pašalinimas iš organizmo. Ekskrecija Žmogaus šalinimo organai.

Kokias medžiagas šalina? Oda-su prakaitu šalina šlapalą, vandenį, druskas. Plaučiai- anglies dioksidą ir tam tikrą vandens garų kiekį. Inkstai- šlapalą, amoniaką, šlapimo rūgštį, vandenį, druskas. Žarnynas- nesuvirškintas maisto liekanas, bakterijas ir jų veiklos produktus, gleivinės ląsteles.

Inkstai. Tai –maždaug kumščio dydžio, raudoni, pupelės formos organai, gaminantys šlapimą. Jie yra nugaros pusėje. Inksto sandara: Nefronų daugiausia yra žievėje, bet kai kurių kilpos panyra į šerdį. Nefroną sudaro: kūnelis ir kanalėlių sistema.

I .Įtekamoji arteriolė yra daug platesnė už įtekamąją, todėl kapiliarų kamuolėlyje yra aukštas spaudimas. Kapiliarų kamuolėliuose vyksta filtracija-vandens, druskų , šlapalo, šlapimo rūgšties , kreatinino, maisto medžiagų molekulės pereina pro kapiliarų sieneles ir patenka į kap- sulės ertmę. Visos šios medžiagos vadinamos filtratu ir sudaro pirminį šlapimą. Pirminio šlapimo sudėtis panaši į kraujo plazmą, tik jame nėra baltymų ir kraujo kūnelių, nes jie per dideli, kad filtruotųsi. II.Filtratas patenka į proksimalinį vingiuotą kanalėlį, kuriame vyksta atrankinis įsiurbi- mas (reabsorbcija).J i vyksta dviem būdais: Aktyviosios pernašos būdu įsiurbiami Na, K, Ca jonai, gliukozė, aminorūgštys, vita- minai. Kuo ypatingas šis kanalėlis? Jo ląstelės turi daug mitochondrijų, kurios teikia ATP aktyviajai pernašai. Vidiniame paviršiuje daug mikrogaurelių ,kurie padidina maisto medžiagų įsiurbimo paviršiaus plotą.

  • Biologija Skaidrės
  • MS PowerPoint 3195 KB
  • 2015 m.
  • 23 puslapiai (593 žodžiai)
  • Gerda
  • Šalinimas
    10 - 3 balsai (-ų)
Šalinimas. (2015 m. Vasario 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/salinimas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 17:58
×