Šalinimo ir lytinė sistemos


Šalinimo ir lytinė sistema. Šlapimo organų sistemą sudaro. Šlapimo organų sistema. Inkstas, ren, porinis pupelės formos kietokos konsistencijos liaukinis organas. Inkstas, ren. Inksto vidinė sandara. Inkstas, ren. Inksto struktūrinis ir funkcinis vienetas yra nefronas. Šlapimo susidarymas. Šlapimo susidarymas vyksta trimis etapais (schema). Inkstų kanalėlių membranų laidumas. Šlapimo susidarymas ir jo kiekis. Šlapimtakis, ureter.  . Šlapimo pūslė, vesica urinaria. Šlapimo pūslė, vesica urinaria. Moters šlaplė. Šlapimo pašalinimas. Lytinių organų sistema,. systema genitalia. Vyro lytinius organus sudaro. Sėklidės, testis. Sėklidės prielipas, epididymis. Sėklidės latakas , ductus deferens. Priešinė liauka, prostata. Varpa , penis ir kapšelis. Varpa, penis- išorinis vyro lytinis organas. Moters lytinė sistema. Kiaušidė, ovarium. Kiaušintakis, tuba uterina. Gimda, uterus. Moters išorinius lytinius organus sudaro. Lytinės lūpos. Makštis, vagina.

Šalindama iš kraujo plazmos medžiagų apykaitos produktus, vandens ir mineralinių medžiagų perteklių, ji išsaugo pastovią ir vienodą jo skysčių sudėtį. Medžiagų apykaitos produktai susikaupia kraujo plazmoje. Didžiausią nereikalingų ir net nuodingų medžiagų dalį sudaro baltymų apykaitos produktai - šlapalas ir šlapimo rūgštis. Nepašalintos iš kraujo, jos kaupiasi ir nuodija organizmą. Vandens ir druskų perteklius gali pažeisti skystosios organizmo terpės pusiausvyrą ir sutrikdyti homeostazę.

Inkstai guli pilvo ertmėje, prisišlieję prie užpakalinės pilvo sienos ir prie stuburo. Kairiojo inksto viršutinis galas yra ties XI krūtinės slanksteliu, dešiniojo - žemiau, nes jį per 2 cm nustumia kepenys. Sveria 120 g.

Jį dengia trys dangalai: skaidulinė bei riebalinė kapsulės ir inksto fascija. Skaidulinė kapsulė apdengia inkstą ir suauga su jo paviršiumi. Į išorę yra riebalinė kapsulė, ji apgaubia visą inkstą ar jo dalis. Inksto fascija - ją sudaro du lapai-priekinis ir užpakalinis. Visi trys dangalai inkstą fiksuoja tam tikroje padėtyje. Inkstą iš priekio dengia sieninė pilvaplėvė.

Jį sudaro žievinė ir šerdinė dalys. Šerdinė medžiaga užima centrinę inksto dalį ir sudaro 10-12 piramidžių. Inksto pakraštyje yra žievinė medžiaga. Inksto antyje yra taurelės ir geldelė. Į jas suteka pasigaminęs šlapimas.

Visas cirkuliuojančio kraujo tūris per inkstus prateka per 4-5 min. Inksto kūneliuose kraujo plazma filtruojama, ir į kapsulės vidų patenka pirminis šlapimas - kraujo plazma be baltymų.

  • Biologija Skaidrės
  • MS PowerPoint 2272 KB
  • 2014 m.
  • 36 puslapiai (1475 žodžiai)
  • Tomas
  • Šalinimo ir lytinė sistemos
    10 - 6 balsai (-ų)
Šalinimo ir lytinė sistemos. (2014 m. Gruodžio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/salinimo-ir-lytine-sistemos.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 17:47
×