Šalinimo organų sistema


Šalinimo organų sistema. Šalinimo organai išskiria iš kraujo ir pašalina iš organizmo medžiagų apykaitos produktus. Inkstas, ren. Inkstų funkcijos. Šlapimtakis, ureter. ŠLAPIMO PŪSLĖ, (vesica urinaria). ŠLAPLĖ, urethra. Šlapimo gamyba. Šlapimo gamybos reguliavimas. Šlapimo kiekis, sudėtis bei savybės. Kraujo plazmos ir šlapimo sudÉtis. Šlapinimasis.

Kepenys (šalina Hb irimo produktus); plaučiai (šalina C02 ir kitas lakias medžiagas, kaip acetoną, eterį); žarnynas (šalina sunkiųjų metalų druskas); prakaito liaukos (vandenį, druskas, šlapalą); inkstai (pro juos pašalinama didžiausia medžiagų apykaitos produktų dalis).

Porinis organas, panašus į pupelę; ilgis - 10-12 cm, skersmuo - 6 cm, storis - 3-4 cm, sveria apie 120 g.; topografija - pilvo ertmėje, juosmens srityje, prigludę prie užpakalinės pilvo sienos ir stuburo (XI-XII Th - II-III L); vidiniame krašte - inkstų vartai; inkstą dengia standi skaidulinė kapsulė, riebalinė kapsulė, inksto fascija; du sluoksniai: žievinis ir šerdinis; piramidės (15-30); mažosios taurelės-7-8, didžiosios taurelės 3-4; inksto geldelė; nefronas.

Į inkstą įteka inkstų arterija; inkstų arterija suskyla į daugelį smulkių šakučių - įtekančios arterijos, kurios suskyla į kapiliarus, sudarančius kamuolėlį - inkstų kūnelį; iš kamuolėlio vėl išeina ištekanti arterija; ištekanti arterija vėl suskyla į kapiliarus, kurie apraizgo kanalėlius.

Šalina iš organizmo medžiagų apykaitos produktus ir svetimas medžiagas; dalyvauja palaikant pastovų kraujo pH, išskirdami rūgštesnį ar šarmingesnį šlapimą; dalyvauja palaikant pastovų kraujo osmozinį slėgį, išskirdami iš organizmo daugiau ar mažiau vandens; dalyvauja kraujospūdžio reguliavime. Sumažėjus kraujospūdžiui, inkstuose pradedamas gaminti reninas, kuris, patekęs į kraują, aktyvina ten esantį angiotenzinogeną, kuris sutraukia kraujagysles ir padidina kraujospūdį; gamina medžiagas - eritropoetinus, kurie skatina eritrocitų gamybą.

  • Medicina Skaidrės
  • MS PowerPoint 1392 KB
  • 2014 m.
  • 21 puslapis (870 žodžiai)
  • Evelina
  • Šalinimo organų sistema
    10 - 2 balsai (-ų)
Šalinimo organų sistema. (2014 m. Gegužės 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/salinimo-organu-sistema.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 11:16
×