Šalių analizė. Norvegija ir Pietų Afrikos Respublika


Įvadas. Bendra informacija. Apie Norvegiją. Apie Pietų Afrikos Respubliką (PAR). Ekonominiai rodikliai. Eksportas/importas. Norvegijoje. Par. Didžiausios šalių įmonės. Priemonės įveikti krizę. Išvados. Literatūros sąrašas. Grafikas 1. Norvegijos BVP 1 gyventojui. Grafikas 2. PAR BVP 1 gyventojui. Grafikas 3. Norvegijos infliacija. Grafikas 4. PAR infliacija. Grafikas 5. Norvegijos nedarbo lygis. Grafikas 6. PAR nedarbo lygis. Grafikas 7. Norvegijos eksporto ir importo balansas. Grafikas 8. Lietuvos ir Norvegijos užsienio prekyba 2007 – 2012 m. Grafikas 9. PAR eksporto ir importo balansas. Grafikas 10. Lietuvos ir PAR prekyba 2005 – 2013 m.

Šiandien, kada pasaulis nuolat globalizuojasi, šalys vis labiau supanašėja, kartais darosi sunku išskirti vieną šalį iš kitų nagrinėjant šalis tam tikru aspektu, atskleisti šalies specifiką, būtent todėl reikia žinoti ir išmanyti bent pagrindinius šalių bruožus, jų unikalumą ir ekonominę padėtį kitų šalių kontekste.

Būtent todėl šiam darbui ir keliamas tikslas išanalizuoti ir palyginti dvi pasaulio šalis – Norvegiją ir Pietų Afrikos Respubliką. Darbe bus siekiama apžvelgti pagrindinius šalių bruožus, apžvelgti ekonominę būklę, ekonominius rodiklius, palyginti kuri šalis ekonomiškai stipresnė, kurioje aukštesnis gyvenimo lygis bei apžvelgti gražiausias šalių vietoves.

Norvegija ir Pietų Afrikos Respublika visiškai tarpusavyje nesusijusios nei glaudžia istorija, nei žymiu bendradarbiavimu, yra visiškai skirtingo klimato zonose, todėl įdomu apžvelgti padėtį ir palyginti tokias skirtingas šalis tarpusavyje.

Norvegijos valstybinė kalba – norvegų, kuri yra indoeuropiečių kalbų šeimos kalba, priklausanti germanų kalbų šakai. Kartu su danų, švedų, farerų ir islandų kalbomis sudaro skandinavų kalbų pogrupį. Norvegų kalba kalbama daugiausia Norvegijoje, iš viso ja kalba apie 4,6 mln. žmonių. Pirmieji literatūros šaltiniai norvegų kalba rasti jau XII amžiuje.

Šalies valiuta – Norvegijos krona. (Kursas: 1 euras = 8,6 Norvegijos kronų (NOK)) Viena krona susideda iš 100 erių. Norvegija nuo 2014 m. spalio mėn. pradėjo investuoti, kad užtikrintų valiutos kurso stabilumą, kadangi pradėjo jaustis naftos kainų kritimo pasekmės – kronos kursas smuko. 2015 m. vasario mėn. Norvegijos centrinis bankas investicijas padidino 40 proc. lyginant su sausio mėn.

Norvegijos plotas yra 385186 km² (5,2 proc. šalies ploto sudaro vanduo), kuriame 2013 m. duomenimis gyvena 5063709 žmonės, tad gyventojų tankis siekia 15,5 žm./km². Vidutinė gyvenimo trukmė – 81,45 metų (2012 m. duomenimis).

Bendrasis vidaus produktas (BVP) 2013 m. Norvegijoje siekė 512,58 mlrd. JAV dolerių. Na o BVP vienam gyventojui – 100818,5 JAV dolerių. Tai yra 2 vieta pasaulyje.

Religija – oficialiais duomenimis 2012 m. liuteronai sudarė 77 proc. Norvegijos populiacijos, liuteronybė ir yra oficiali Norvegijos religija.

1910 m. iš politinių junginių suformuota Pietų Afrikos Sąjunga (ją sudarė keturi kraštai: Kapas, Transvalis, Oranžija ir Natalio provincija). Vėliau ji tapo dominija ir nuo tada PAR ėmė dominuoti anglų kalba ir kultūra. 1994 m. šalyje įvyko pirmieji demokratiniai rinkimai ir Nelsonas Mandela tapo juodaodžiu prezidentu. Šiandien PAR yra suskirstyta į 9 regionus, kurie vadinami provincijomis, kurios suformuotos 1994 m. per regionų reformą.

PAR šūkis „Vienybė įvairovėje“ yra visai ne iš piršto laužtas, kadangi šalyje yra 3 oficialios sostinės – Keiptaunas (įstatymų leidyba), Pretorija (vykdomoji valdžia) ir Blumfonteinas (teisminė).

Be to šalyje yra 11 oficialių kalbų – zulų, kosų, svazių, ndebelių, bapedžių, sesuto, trongų, čuana, vendų, afrikansų ir anglų. Pagal vartojimą didžiausią dalį (apie 23 proc.) užima zulų kalba, tačiau faktiškai šalies lingua franca (kalba, naudojama susikalbėti tarp žmonių, kurių gimtosios kalbos skirtingos) kalba yra anglų.

Šalies valiuta – randas. Pirmą kartą pasirodė 1961 m., kartu su PAR sukūrimu. Randas pakeitė Pietų Afrikos svarus. Vieną randą sudaro 100 centų. 2002 m. vieno ir dviejų centų nominalai panaikinti dėl infliacijos. Iki 1982 m. randas buvo stipresnis už dolerį, tačiau vėliau kursas ėmė kristi ir šiandien lyginant su euru, rando kursas lygus 13,07 randų (ZAR) už 1 eurą.

  • Geografija Referatas
  • Microsoft Word 6407 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 29 puslapiai (3517 žodžiai)
  • Universitetas
  • Erika
  • Šalių analizė. Norvegija ir Pietų Afrikos Respublika
    10 - 7 balsai (-ų)
Šalių analizė. Norvegija ir Pietų Afrikos Respublika. (2015 m. Lapkričio 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/saliu-analize-norvegija-ir-pietu-afrikos-respublika.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 06:34
×