Šalkalvystės praktika


Technologijų praktikos ataskaita. Įvadas. Matavimo prietaisai. Slankmačiai. Mikrometrai. Tekinimas. Tekinimo peiliai. Įtaisai ruošiniams tvirtinti staklėse. Skilių apdirbimo būdai. Gilinimas. Sriegiai ir jų apdirbimas. Standartiniai sriegiai. Sriegimo įrankiai ir įtaisai. Frezavimas. Dujinio suvirinimo dujos, pridėtinė viela ir fliusai. Dujų balionų identifikavimas. Lanko uždegimas. Suvirinimo pusautomatis. Suvirintosios siūlės ir jungtys. Suvirinimo (pjovimo) dujos. Dujinis pjovimas. Šaltkalvystė. Išvados.


Šalkalvystės praktika rimta specialybė, reikalaujanti daug žinių, mąstymo išsisukti visose situacijose, naudojant paprasčiausius įrankius bei prietaisus, žinant jų veikimą, bei saugos taisykles. Šioje ataskaitoje pateiksiu, visą surinktą patirtį iš šaltkalvystės praktikos: tekinimo, suvirinimo darbų, litavimo, grūdinimo, frezavimo. Paaiškinsių įvarių įrankių, su kuriais teko dirbti veikimo principus bei jų panaudojimą.

Pagamintos detalės matmenys, paviršiaus formos ir padėtys turi atitikti brėžinyje nurodytus išmatavimus. O ar detalės matmenys ir forma pagal brėžinį atitinka, nusatoma matuojant detalės matavimo prietaisais.

Matuojant detales įvairiais matavimo prietaisais, dėl įvairiausių priežasčių gaunama tam tikra suminė matavimo paklaida. Priklausomai nuo matavimo metodo, matavimo objekto, matavimo sąlygų ir pan., tokių priežasčių gali būti labai daug, bet ne visos jos turės lemiamos įtakos matavimo tikslumui. Svarbiausios suminės matavimo paklaidos yra matavimo prietaisų, temperatūrinės ir matavimo prietaisams nustatyti naudojamų matų paklaidos. Be to į suminę paklaidą gali įeiti nuo matavimo jėgos priklausančios paklaidos, detalės geometrinės formos nukrypimai, paviršiaus šiurkštumas ir pan.

Tekintojai dažniausiai matuoja linijinius dydžius, kampus ir kūgius bei sriegių parametrus. Dažniausiai technikos darbuose naudojami universalieji matavimo prietaisai - slankmačiai ir mikrometrai.

Slankmačiai yra pagrindiniai tekintojų naudojami matavimo įrankiai, kuriais jei matuoja detalės išorinius ir vidinius skersmenis, ilgį ir pan. Slankmatyje matmens atskaitymui naudojamos dvi skalės: tai milimetrinė skalė, įbrėžta ant pagrindinės liniuotės 1, ir nonijaus skalės 4, įbrėžtos ant slankiklio 2. Matmens atskaitymui slankiklis fiksuojamas varžteliu 3. Juo galima matuoti ne tik išorinius bei vidinius matmenis, bet ir gylio matavimo liniuote ir skylių gylius, laiptuotų velenų gylius ir pan.

Atskaitant matmenį, milimetrai nustatomi pagrindinės liniuotės skalėje iki nonijaus nulinio brūkšnelio. Milimetro dalys atskaitomos nonijaus skalėje pagal tą brūkšnelį, kuris tiksliau už kitus sutampa su kuriuo nors milimerinės skalės brūkšneliu.

Norint patikrinti slankmačio nulinę padėtį, jo žiaunos glaudžiai suspaudžiamos ir žiūrima, ar gerai sutampa milimetrinės skalės ir nonijaus skalės nuliniai brūkšniai, ar nėra tarpelio tarp žiaunų dėl jų išdilimo.

Mikrometrai išoriniams matavimams gaminami su plokščiais matavimo paviršiais, detalėms su išgaubtais paviršiais matuoti, krumpliaračiams, vielų storiui, vamzdžių sienelėms, lakštų storiui ir sriegiams matuoti.

Mikrometrai su plokščiais matavimo paviršiais naudojami lygiems išoriniams paviršiams matuoti; jų matavimo ribos yra 0-25, 25-50 ir t.t. kas 25mm iki 500mm.

Pagrindinės mikrometro dalis, esanti ir kituose mikrometriniuose prietaisuose, yra mikrometrinė galvutė, kurią sudaro cilindras su mikrometrine veržle 3, mikrometrinis sraigtas 5, būgnelis 6, dangtelis 7 ir frikcinis mechanizmas (terkšlė) 8.

Matuojant mikrometru, matmenys atskaitomi dviejuose skalėse: milimetrai ir jų pusės atskaitomos išilginėje skalėje pagal būgnelio kraštą, o šimtosios milimetro dalys - apskritiminėje būgnelio skalėje pagal išilginės skalės brūšnelį.

Mikrometriniais gylmačiais matuojami skylių bei griovelių gyliai ir detalių laiptelių aukščiai. Gylmačių matavimo ribos 0-100 ir 0-150 mm.

Šalkalvystės praktika. (2015 m. Kovo 31 d.). http://www.mokslobaze.lt/salkalvystes-praktika.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 18 d. 22:22