Šaltkalviškas medžiagų apdorojimas


Kniedijimo būdai. Kniefziu tipai. Kniedijimo referatas. Kniedžiu rušys. Vamzdzio sujungimas kniedijant. Tekstolito lenkimas.

Šaltkalviškas medžiagų apdorojimas. Kniedijimas. Kniedžių tipai. Kniedytų sujungimų rūšys. kniedijimo įrankiai ir įtaisai. Kniedės skersmuo mm. Rankinis kniedijimas. Litavimas. Fliusai. Litavimas minkštaisiais lydmetaliais. Litavimas kietaisiais lydmetaliais. Žymėjimo įtaisai. Žymėjimo būdai ir nuoseklumas. Metalo tiesinimas ir lyginimas. Bendros žinios. Lyginimo technika. Metalo lyginimas. Metalo lenkimas. Pagrindiniai detalių iš lakštinio ir juostinio metalo rankinio lenkimo būdai. Lenkimo darbų mechanizavimas. Vamzdžių lenkimas. Metalo pjovimas. Kirpimas rankinėmis žirklėmis. Pjovimas metalo pjūklu. Dildžių klasifikacija. Dildymo technika ir padėtys. Klijų savybės ir panaudojimas. N/m. Fenolio. Kp. Duraliuminis, plienas, tekstolitas, putplastis. Metalai, stiklotekstolitas, tekstolitas. Bakelitiniai. Epoksidiniai. Karbamidiniai. Poliuretaniniai. Pasižymi ilgalaikiu stiprumu ir patvarumu, atsparūs atmosferos sąlygoms. Tinka darbui ±60°c temperatūroje (iki 1000 valandų), atsparūs vibracijai. Perchlorviniliniai. Gliftaliniai. Fosfatiniai. Silikoniniai. Akrilatiniai. Akriliniai. Poliamidiniai. Metalo. Gumos. Gumai tarpusavyje arba su metalu, stiklu ir kt. klijuoti. Fizikinės mechaninės sintetinių klijų savybės. Klijų tipai. Atsparumas, MPa.

Praktikoje priklausomai nuo kniedžių skersmens paruoštos šios šaltojo ir karštojo kniedijimo rekomendacijos:

iki d = 8 mm - tik šaltasis kniedijimas;

kai d = 8-12 mm - mišrusis, t. y. tiek šaltasis, tiek ir karštasis;

kai d > 12 mm - tik karštasis kniedijimas.

Šaltkalviškuose darbuose dažniausiai naudojamas šaltasis kniedijimas. Karštuoju būdu kniedijama daugiausia specializuotuose cechuose. Šaltasis kniedijimas plačiai taikomas lėktuvų statyboje.

Karštasis kniedijimas pranašesnis tuo, kad kniedijamose detalėse strypas geriau užpildo skylę, o aušdama kniedė geriau jas sutraukia. Antrinė kniedės galvutė gali būti suformuojama greitu (smūginis kniedijimas) ir lėtu (presinis kniedijimas) jėgų veikimu.

Priklausomai nuo įrankio ir įrengimo, taip pat nuo smogimo arba slėgimo į kniedę būdų skiriami trys kniedijimo būdai: smūginis rankiniais įrankiais; smūginis, naudojantis pneumatiniais kniedijimo plaktukais; presinis, naudojantis kniedijimo presais arba apkabomis.

Rankinis smūginis kniedijimas dėl brangumo ir mažo našumo naudojamas ribotai: esant mažai darbų apimčiai arba kai, nesant kniedijimo įrankio bei įrengimų, negalima kniedyti smūginio kniedijimo būdu pneumatiniais plaktukais arba presinio kniedijimo būdu presais ir apkabomis.

Kniedyti sujungimai turi daugelį esminių trūkumų, iš kurių pagrindiniai šie: kniedytų konstrukcijų masės padidėjimas; kniedijamos medžiagos susilpnėjimas tose vietose, kur padaromos skylės kniedėms; labai daug technologinių operacijų, kurios būtinos, darant kniedytus sujungimus (skylių gręžimas arba pramušimas, lizdų paslėptoms galvutėms gilinimas arba štampavimas, kniedžių įstatymas į skyles ir pagaliau pats kniedijimas); didelis triukšmas ir vibracija, dirbant rankiniais pneumatiniais plaktukais, kas neigiamai veikia žmogaus organizmą ir pan.

Todėl, be paties kniedijimo proceso tobulinimo, naudojami ir kitokie būdai, norint gauti neišardomus sujungimus, pavyzdžiui, suvirinimas elektra ir dujomis, metalų sujungimas termiškai atspariais klijais BK-32-200; BK-32-250; ИП-9 ir kt.

Tačiau daugelyje pramonės šakų, pavyzdžiui, aviacijoje, šaltkalviškų montavimo įrankių gamyboje kniedijimas dar plačiai naudojamas, ypač sujungiant aukštos temperatūros ir slėgio veikiamas konstrukcijas.

Nurodytų tipų kniedės gaminamos iš anglinio 10кп ir 20кп plieno, legiruoto 09Г2 plieno, nerūdijančio X18H9T plieno, spalvotųjų metalų ir lydinių: žalvario Л62, vario M3, aliuminio АД1ir Д18П.

Kniedės su šerdimi gaminamos iš aliuminio dviejų tipų: su paslėpta ir pusiau apvalia galvutėmis. Išorinis kniedės stiebelio skersmuo nuo 1 iki 3,5 mm. Šio tipo kniedės naudojamos, sujungiant detales, kurioms tenka nedidelės apkrovos.

Priklausomai nuo kniedyto sujungimo pobūdžio ir paskirties kniedytos siūlės skirstomos į tris rūšis: stiprias, sandarias ir stiprias- sandarias.

Stiprios siūlės daromos, kai reikia gauti stiprius sujungimus. Siūlė stipri todėl, kad ją sudaro keletas eilių kniedžių. Tokios siūlės naudojamos, kniedijant sijas, kolonas, tiltus ir kitas metalines konstrukcijas.

Sandarios siūlės daromos tada, kai norima gauti pakankamai sandarias ir hermetiškas konstrukcijas, veikiamas nedidelių apkrovų.

Sujungimai su sandaria siūle paprastai daromi šaltojo kniedijimo būdu. Norint gauti reikiamo hermetiškumo siūlę, naudojami įvairūs tarpikliai iš popieriaus, audinio, sumirkyti pokoste arba surike, taip pat siūlę akinant. Tokios siūlės daromos, gaminant rezervuarus, kuriuose nebūna didelio slėgimo (atviri bakai skysčiams), taip pat kitokius gaminius.

Stiprios- sandarios siūlės daromos tada, kai reikia gauti stiprius ir nepraleidžiančius garo, dujų, vandens ir kitokių skysčių sujungimus, pavyzdžiui, garo katilus ir įvairius rezervuarus su dideliu vidiniu slėgiu.

Stiprios- sandarios siūlės daromos karštojo kniedijimo būdu kniedijimo mašinomis, o po to akinamos kniedžių galvutės ir lakštų kraštai.

Priklausomai nuo jungiamųjų detalių padėties skiriami:

Kniedijimo įrankiai ir įtaisai. Kniedijama rankiniu būdu ir mechanizuotai, naudojantis pneumatiniais kniedijimo plaktukais, o mašininiu būdu kniedijama pavienio ir grupinio kniedijimo presais.

Šaltkalviško plaktuko masė parenkama pagal kniedės skersmenį:

Laikikliai naudojami kaip atrama, suplojant kniedžių stiebelį. Laikiklių forma ir matmenys priklauso nuo kniedijamųjų detalių konstrukcijos ir kniedės stiebelio skersmens, taip pat nuo pasirinkto kniedijimo metodo (tiesaus arba atvirkščio). Laikiklis turi būti 3 - 5 kartus masyvesnis už plaktuką.

Apspaudikliai naudojami, suteikiant įstatytos kniedės antrinei galvutei reikiamą formą. Viename apspaudiklio gale yra duobutė, atitinkanti kniedės galvutės formą.

Glaustuvas panašus į pramuštuvą, kurio gale yra skylė. Glaustuvas naudojamas, susodinant lakštus.

Akintuvas panašus į šaltkalvišką kirstuką su plokščiu darbiniu paviršiumi ir naudojamas kniedijimo siūlei hermetizuoti. Juo prispaudžiama (priplakama) antrinė kniedės galvutė ir lakšto kraštas.

  • Microsoft Word 2549 KB
  • 2015 m.
  • 47 puslapiai (13522 žodžiai)
  • Universitetas
  • Paulius
  • Šaltkalviškas medžiagų apdorojimas
    10 - 10 balsai (-ų)
Šaltkalviškas medžiagų apdorojimas. (2015 m. Kovo 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/saltkalviskas-medziagu-apdorojimas.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 21 d. 04:19
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo