Salvadoras Dali


Įvadas. Siurrealizmas. Kūrybos principai. Salvadoras Dalí. Jaunystė. Meno mokykla ir siurrealizmas. Salvadoras Dalí ir Gala. Gyvenimas po vedybų. Kūrybos bruožai. George`as Orwellas „Jis nesveikas, o jo paveikslai atgrasūs“. Faktai ar gandai. Žymiausi darbai. Literatūra.

Kultūrinis, intelektinis, artistinis bei meninis siurrealizmo judėjimas ne tik įpūtė naujų vėjų į tuo metu gan vangią visuomenę, bet ir „pagimdė“ pasauliui daugybę talentingų kūrėjų, tarp kurių ir garsusis Salvadoras Dali.

Salvadoras Dali (pilnas vardas ir pavardė Salvadoras Felipas Žasintas Dali Domenekas ) gimė gegužės 11, 1904, Figero mieste, Ispanijoje, kuris įsikūręs 16 mylių nuo Prancūzijos sienos Pirėnų kalnų papėdėje. Jo tėvas, Salvadoras Dali Y Cusi buvo viduriniosios klasės teisininkas, notaras. Salvadoro tėvas turėjo griežtą drausmingą požiūrį į auginančių vaikų auginimo stilių, kuris buvo priešingas Dali motinai, Felipa Domenech Ferres.  Kaip tik motina padrąsino ir sūnų sukti savo kelią į meno pasaulį.

Buvo pasakyta, kad jaunasis Salvadoras buvo anksti išsivystęs ir protingas vaikas, linkęs į pykčio protrūkius prieš jo tėvus ir mokyklos draugus. Vyresnysis Salvadoras netoleruoja sūnaus proveržių ar ekscentriškumo, ir nubausti jį stipriai. Jų santykiai dar labiau blogėjo, kai Salvadoras buvo dar jaunas, jiedu su tėvu lenktyniaudavo dėl Felipos meilumo ir prielankumo.

Dali turėjo vyresnį brolį, gimusį prieš devynis mėnesius iki jo, taip pat pavadintą Salvador, kuris mirė nuo gastroenterito. Vėliau Dalí dažnai prisimindavo istoriją, kad, kai jam buvo 5 metai, jo tėvai paėmė jį prie vyresniojo brolio kapo ir pasakė jam, kad jis buvo savo brolio reinkarnacija.

Salvadoras, kartu su jaunesniąja seserimi Ana Maria ir jo tėvais, dažnai leisdavo laiką jų vasarnamyje Cadaques kaime. Jau ankstyvame amžiuje, Salvadoras piešdavo labai pažengusiai, ir abu jo tėvų smarkiai palaikė jo meninį talentą. Tai lėmė tai, jog jo tėvai sukūrė jam meninę studiją anksčiau, nei šis pradėjo lankyti meno mokyklą. Pripažindami didelį vaiko talentą 1916 metais, Salvadoro Dalí tėvai išsiuntė jį į meno mokyklą Colegio de Hermanos Maristas ir Instituto Figueres, Ispanija, 1916.

Jis nebuvo rimtas studentas, buvo svajotojas, o norėdamas klasėje išsiskirti kaip klasės ekscentrikas, dėvėdavo išskirtinius drabužius ir nešiodavo ilgus plaukus. Po tų pirmųjų metų meno mokykloje, jis atrado šiuolaikinę tapybą, Cadaques kaime, atostogaudamas ten su jo šeima. Ten jis taip pat sutiko Ramon Pichot, vietinį menininką, kuris dažnai lankydavosi Paryžiuje. Kitais metais, Dalí tėvas organizavo parodą Salvadoro piešiniams, pieštiems anglimi. Iki 1919, jaunas menininkas turėjo savo pirmą viešą parodą, Savivaldybės Figueres miesto teatre.

1921 metais Dalí motina, Felipa, mirė nuo krūties vėžio. Dalí tuo metu buvo 16 metų, jis buvo priblokštas šios praradimo. Jo tėvas vedė jo neseniai mirusios žmonos seserį, kuri nepadarė laimingu jaunesniojo Dalí, jis jos nemylėjo, nors ir gerbė savo tetą. Tėvas ir sūnus nesutarė dėl daugelio problemų visą gyvenimą, iki vyresniojo Dalí mirties.

1922 m. S. Dalí persikėlė į Madridą ir studijavo vaizduojamojo meno mokykloje (Academia de San). Gyvendamas Ispanijos sostinėje Salvadoras patraukė daugelio dėmesį kaip keistuolis puošeiva. Nešiojo ilgus plaukus, paltą, kojines ir XIX a. anglų estetų bridžus.

1923, Dalí buvo laikinai pašalintas iš akademijos už tai, kad jis kritikavo savo mokytojus ir tariamai pradėjo riaušes tarp studentų per akademijos profesoriaus rinkimus. Tais pačiais metais, jis buvo suimtas ir trumpai įkalintas Žeronoje dėl to, kad tariamai palaikė separatistų judėjimą, nors Dalí tuo metu buvo abejingas politikai (liko abejingas jai ir didžiąją dalį savo gyvenime). Į akademiją jis grįžo 1926 m., bet buvo visam laikui pašalintas prieš savo baigiamuosius egzaminus, nes skelbėsi, kad nė vienas fakulteto narys nebuvo pakankamai kompetentingas vertinti jį.

  • Microsoft Word 47 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 24 puslapiai (4418 žodžiai)
  • Universitetas
  • Regitrinis
  • Salvadoras Dali
    10 - 4 balsai (-ų)
Salvadoras Dali. (2016 m. Sausio 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/salvadoras-dali.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 17 d. 23:16
×