Samprotavimo ir literatūrinio rašinio ypatumai


Samprotavimo ir literatūrinio rašinio ypatumai. Samprotavimo (SR) ir literatūrinis (LR) rašinys. Rašinio įžanga. Tezė. Nagrinėjami kūriniai. Samprotavimo rašinio pastraipos struktūra. Literatūrinio rašinio pastraipos struktūra. Teksto gilioji ir formalioji struktūros. Teksto gilioji struktūra. Įžangos ir pabaigos kūrimas. Problemos, iškylančios taisant ir rašant rašinius (SR). Problemos, iškylančios taisant ir rašant rašinius (LR). Sr ir lr.

Analizės objektas – gyvenimas ir literatūra. Tema visuomet reikalauja mokinio požiūrio į svarbius asmenybės ar visuomenės gyvenimo klausimus.

Analizės objektas – literatūra. Kūrinių veikėjų keliamus gyvenimo klausimus reikia sieti su kūrinių kontekstu (istoriniu, kultūriniu, rašytojo gyvenimo ir kt.).

Kalbama apie šiandienos žmogų, jo patirtį, svarstoma problema. Rašoma publicistiniu stiliumi, siekiama įtaigiai reikšti savo nuomonę kalbant aktualia tema.

Kalbama apie literatūros žmogų. Rašoma moksliniu populiariuoju stiliumi, vengiama asmeniškumo.

Numatoma, kokiais kūriniais bus remiamasi (privaloma remtis vieno iš nurodytųjų autorių kūryba). Suformuluojami 2 – 3 teiginiai, atsakantys į temą, atskleidžiantys skirtingus svarbiausius tos temos aspektus.

Privaloma remtis dviem autoriais – vienu iš pateikto sąrašo, kitu savo nuožiūra pasirinktu (gali būti ir iš sąrašo). Antras autorius neturi būti pasirinktas formaliai. Kūriniai turi būti siejami kuriuo nors aspektu (teminiu / probleminiu / idėjų / įvaizdžių / motyvų / meniniu ar kt.).

Tiktų paaiškinti sąvokas, aptarti situaciją, iškelti problemą (kodėl tai svarbu / verta svarstyti / spręsti), įvesti skaitytoją į derantį kultūrinį kontekstą, atskleisti savo poziciją ir suformuluoti pagrindinę mintį (atskleisti poziciją, suformuluoti pagrindinę mintį galima rašinio pabaigoje, apibendrinant dėstymą). Tiktų tikslingai pavartota citata, aforizmas. Rašinio įžanga neturi būti ilga (kuo ilgesnė įžanga, tuo didesnė tikimybė, kad bus nukrypta nuo temos, kalbama apie tai, ko rašinyje nebus).

Jau nuo pirmo sakinio reikėtų kalbėti apie literatūrą (žinoma, pirmieji sakiniai gali būti ir bendro pobūdžio, tik turi būti išvengta asmeniškumo).

  • MS PowerPoint 126 KB
  • 2016 m.
  • 21 puslapis (652 žodžiai)
  • Mokykla
  • Dell
  • Samprotavimo ir literatūrinio rašinio ypatumai
    9 - 1 balsai (-ų)
Samprotavimo ir literatūrinio rašinio ypatumai. (2015 m. Sausio 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/samprotavimo-ir-literaturinio-rasinio-ypatumai.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 08 d. 10:22
×
125 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo