Samprotavimo tipo rašinio planas ir rašinio pavyzdys


Grafinis rašinių – samprotavimo ir literatūrinio – sugretinimas paveikslėlis nr. Samprotavimo rašinys. Pavyzdys nr. Literatūrinis rašinys.


KOMENTARAS. Kaip pavyzdžiai paimtos pačios paprasčiausios samprotavimo ir literatūrinio rašinių pastraipos. Nesigilinta, jog gali būti ir kitokių – sudėtingesnių. Nes mokyti pravartu nuo paprasčiausių.

I. Samprotavimo rašinys. Grafike vaizduojama pati paprasčiausia (bet labiausiai paplitusi, nes lengviausiai parašoma) probleminė, o ne poleminė rašinio pastraipa. Žinoma, vietoj teiginio gali būti klausimas. Argumentų gali būti ne vienas, o keli. Tuo tarpu grafike, nors rašoma „Argumentai“ tačiau turimas omenyje vienas autorius ir jo tekstas, o ne keli autoriai, nes kuo daugiau autorių ar kontekstų pastraipoje – tuo ji sudėtingesnė. Kita vertus, vietoj autoriaus ir jo grožinio teksto gali būti ir bet koks kitas kultūrinis kontekstas: esė, straipsnis, filmas, spektaklis, paroda ir pan. Tad ką reiškia antraštė „Argumentai“? Ogi visa, kas susiję su autoriumi ir jo tekstu: tiek aptariamos teksto vertybės / antivertybės, tiek autoriaus biografija ar istorinės teksto sukūrimo aplinkybės. Mokinys ima kaip argumentus tai, kas, jo nuomone, siejasi su rašinio tema, kas gali tą temą paremti.

Grafike pavaizduotos tos samprotavimo rašinio dėstymo dalys, be kurių neįsivaizduojama tokio pobūdžio teksto pastraipa: teiginys / klausimas – samprotavimas – argumentai – samprotavimas – išvada (mokiniams tiksliau ją būtų pristatyti kaip dalinę išvadą, kad jie nesupainiotų su viso rašinio išvadine pastraipa).

Be to, grafike pažymėtos, bet nenurodytos ir nepaaiškintos itin svarbios vietos: 3. 1. bei 3. 2. Kas šie jungiamieji sakiniai? Tai tokie sakiniai, kurie jungia samprotavimą (t. y. dalis 2 ir 4) su argumentavimu. Šie sakiniai apsaugo tekstą nuo minties šuolių. Tai savotiškos įvestys į pastraipos argumentavimo dalį. Šių sakinių funkcija dvejopa: „Jungiamasis sakinys A“ (3. 1.) yra savotiškas argumentacijos teiginys ir samprotavimų bei argumentacijos siejimas, „Jungiamasis sakinys B“ (3. 2.) yra argumentacijos išvada bei argumentų siejimas su tolimesniais samprotavimais:

  • Microsoft Word 31 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 6 puslapiai (1764 žodžiai)
  • Mokykla
  • Neringa
  • Samprotavimo tipo rašinio planas ir rašinio pavyzdys
    10 - 8 balsai (-ų)
Samprotavimo tipo rašinio planas ir rašinio pavyzdys. (2016 m. Vasario 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/samprotavimo-tipo-rasinio-planas-ir-rasinio-pavyzdys.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 28 d. 17:59
×
146 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo