Santuokos institutas ir jo pokyčiai. Sąsajos tarp santukos, šeimos ir partnerytės


Santuokos institutas ir jo pokyčiai. Sąsajos tarp santukos, šeimos ir partnerytės. Įvadas. Dėstymas. Išvados. Literatūros sąrašas.

Santuoka yra vienas seniausių socialinių institutų, kuriamų teisiniu, religiniu ir socialiniu pagrindais. Kaip socialinis institutas, santuoka yra išskirtinė, nes kiekviena kultūra turi tokį darinį. Nuo seno šį institutą kurti galėjo tik vyras ir moteris, tačiau šiais laikais vakarų visuomenėje vis dažnėja ir tos pačios lyties asmenų santuokos. Šiame tekste nagrinėsime, kaip keitėsi motyvai sudaryti dviejų žmonių sąjungą, kitaip – santuoką. Atkreipsime dėmesį į šiais laikais vis dažnėjantį kohabitacijos reiškinį, kai pora nusprendžia nesituokti bei aptarsime alternatyvą jam. Grįžtant prie pagrindinio tikslo – santuokos raidos nagrinėjimo – pareflektuokime save. Visados kalbėdami apie santuoką mintyse turime šeimą, o santuoka ir šeima nėra tas pats, ypač, kai kalbame apie tos pačios lyties asmenų santuokas. Bebandant išsiakinti santuokos instituto pokyčius bei santuokos ir šeimos bei partnerystės sąsajas, turime suprasti, kas atsirado anksčiau bei pasigilinti į jų kūrimo priežastis bei suvogti jų pokyčius besikeičiant laikams.

Aristotelis yra pasakęs ,,Šeima yra ankstesnė ir būtinesnė negu valstybė“. Iš šios Aristotelio minties galime daryti išvadą, kad šeima atsirado anksčiau už santuoką. Tokią išvadą implikuoja valstybės, tai yra apibrėžtos socialinės tvarkos nebūtinybė šeimai susikurti. Santuoka, dėl to, kad yra socialinis institutas, galėjo susikurti tik socialinę tvarką turinčioje visuomenėje, t.y valstybėje, nepriklausomai nuo jos formos.. Jungtinėje Karalystėje rasti penkių asmenų, trijų suaugusiųjų ir dviejų mažamečių pėdų anspaudai, kuriems yra apie 800 tūkstančių metų leidžia daryti prielaidą, jog šeimos kūrėsi dar priešistoriniais laikais. Antikos laikų šaltiniuose šeima jau yra kildinama iš santuokos, bet galime teigti, jog taip yra dėl valstybės egzistavimo. Kadangi mus domina santuokos institutas, daugiau apie šeimas priešistoriniais laikais nešnekėsime ir analizuosime santuokos, šeimos ir partnerystės sąsajas besikeičiant santuokos institutui rašytinės istorijos laikais.

Vakarų visuomenėje santuoka dažnai siejama su religija, kuri turėjo neįprastą reikšmę Viduramžiais ir Naujaisiais laikais iki pat apšvietos epochos, kuomet religijos reikšmė pradėjo mažėti.

  • Sociologija Kursinis darbas
  • Microsoft Word 28 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (1805 žodžiai)
  • Universitetas
  • Vilmantas
  • Santuokos institutas ir jo pokyčiai. Sąsajos tarp santukos, šeimos ir partnerytės
    10 - 8 balsai (-ų)
Santuokos institutas ir jo pokyčiai. Sąsajos tarp santukos, šeimos ir partnerytės. (2015 m. Gegužės 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/santuokos-institutas-ir-jo-pokyciai-sasajos-tarp-santukos-seimos-ir-partnerytes.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 02:35
×