Santuokos nutraukimo tvarka teismų praktikoje


Įvadas. Santuokos ir jos nutraukimo charakteristika. Santuokos samprata. Santuokos nutraukimo pagrindai teismų praktikoje. Santuokos nutraukimas, nutraukiant santuoką abiejų sutuoktinių bendru sutikimu. Santuokos nutraukimas vieno sutuoktinio prašymu. Santuokos nutraukimas dėl sutuoktinio (sutuoktinių) kaltės. Išvados. Literatūros sąrašas. Santuokos nutraukimas, nutraukiant santuoką abiejų sutuoktinių bendru sutikimu.


Lietuvos Respublikos Konstitucijos 38 str. 3 d. nurodo, kad santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu. Tai reiškia, kad vyras ir moteris niekieno neverčiami ir turi teisę pasirinkti ir nuspręsti ar būti santuokoje ir kurti šeimą su kitu asmeniu, ar ne. Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.3 str. yra įtvirtintas santuokos savanoriškumo principas, suteikiantis sąlygas ir ištuokos laisvei, ištuoka neturėtų būti ribojama nei santuokos trukme, nei separacijos laikotarpiu ir, jei nėra būtina, privalomu susitarimu dėl jos pasekmių santuokos nutraukimo procese. Nors daugelis šeimos teisės teoretikų ir praktikų ištuokos normas vertina vienpusiškai – jos padeda išsaugoti šeimą ir ieško būdų, kuriuos taikant neleidžiama arba atidedama ištuoka, manytume, kad visais atvejais, kai sutrikęs santuokinis gyvenimas kenkia patiems sutuoktiniams, jų vaikams ir daro žalą aplinkiniams ar giminėms, ištuokos ribojimas siekiant išsaugoti santuoką bet kokia kaina, yra tik idealios šeimos iliuzija.

Tačiau savanoriškumas nutraukiant santuoką negali būti absoliutus, kadangi, siekiant ginti valstybės, visuomenės, šeimoje augančių vaikų interesus ir moralės normas, tam tikri šeiminių santykių aspektai yra reguliuojami nustatytomis teisės normomis, ribojančiomis santuokos nutraukimą. Nors teisė ir negali kontroliuoti žmonių jausmų bei dorovės, tačiau kiti šeimos teisės klausimai, ypač turtiniai, yra detaliai ir smulkiai sureglamentuoti teisės aktuose, kurių turinį lemia konkrečiu laikotarpiu visuomenėje vyraujančios moralinės, religinės bei ideologinės nuostatos.

Santuokos nutraukimą reglamentuoja CK Trečiosios knygos „Šeimos teisė“ 3.49–3.72 straipsniai. Juose nustatyti trys savarankiški santuokos nutraukimo būdai: 1) santuoka gali būti nutraukta abiejų sutuoktinių bendru sutikimu; 2) vieno sutuoktinio prašymu; 3) dėl sutuoktinių (sutuoktinio) kaltės. Kiekvienas iš šių būdų numato tam tikras jų taikymo sąlygas.

Prieš pradedant nagrinėti santuokos nutraukimo būdus ir santuokos nutraukimo tvarką, reikėtų išnagrinėti, kas yra santuoka ir kas yra santuokos nutraukimas.

Santuoką būtų galima apibrėžti dvejomis prasmėmis – teisine ir religine. Teisine prasme kalbant apie santuoką, laikomasi nuomonės, jog santuokos sąvoka negali apimti už teisės ribų esančių visų esminių santuokos požymių. Religinė samprata negali būti išsami, nes neatskleidžia teisinio santuokos instituto. Taigi, vieningos santuokos sąvokos nėra, nes skirtinga pačios santuokos prigimtis. Sąlyginai galima būtų išskirti tokius santuokos elementus, kaip:

Atsižvelgiant į tai, jog santuoka sudaroma laisvu apsisprendimu, logiška prielaida būtų, kad ji ir nutraukiama turėtų būti vieno iš sutuoktinių arba abiejų pageidavimu.

CK 3.49 str. 1 d. nustato, kad santuoka baigiasi, kai vienas sutuoktinis miršta arba santuoka nutraukiama įstatymų nustatyta tvarka. Nutraukimo tvarką reglamentuoja CK normos, įtvirtinančios tris savarankiškus santuokos nutraukimo būdus (formas): abiejų sutuoktinių bendru sutikimu, vieno iš sutuoktinių prašymu ir dėl sutuoktinio ar sutuoktinių kaltės. Kiekvienu iš šių būdų santuoka gali būti nutraukta tik tuo atveju, jei egzistuoja konkrečios CK numatytos santuokos nutraukimo sąlygos, kurios yra specifinės kiekvienai santuokos nutraukimo formai.

  • Microsoft Word 76 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (4909 žodžiai)
  • Kolegija
  • Viktorija
  • Santuokos nutraukimo tvarka teismų praktikoje
    10 - 1 balsai (-ų)
Santuokos nutraukimo tvarka teismų praktikoje. (2019 m. Lapkričio 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/santuokos-nutraukimo-tvarka-teismu-praktikoje.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 03 d. 17:27
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo