Santykinė rodiklių analizė
Taip pat galima lyginti kompanijos finansinius rodiklius su tame pačiame pramonės sektoriuje veikiančiomis kompanijomis. Jeigu kompanijos finansiniai rodikliai yra prastesni nei rinkos vidurkis, tai reiškia, kad kompanijos pozicijos rinkoje yra silpnos ir ji yra prastai valdoma. Galima išskirti šias pagrindines santykinių finansinių rodiklių grupes:
Šiame darbe bus lyginami šios 4 rodiklių grupės ir kiekviena rodiklių grupė turi daug santykinių rodiklių. Kiekvienai grupei pasirinkau po kelis rodiklius, kurie bus analizuojami ir lyginami.
Šiame darbe pasirinkau atlikti AB „Snaigė“ lyginamąją santykinių rodiklių analizę. Ji atlikta remiantis paskutinių keturių metų duomenimis (2010 – 2013 m.). Analizei atlikti buvo naudojama balanso bei pelno (nuostolių) ataskaitos (jos pateiktos 2 ir 3 prieduose)
AB „Snaigė“ priklauso Alytaus šaldytuvų gamykla „Snaigė“ bei šios dukterinės įmonės.
Šis koeficientas rodo, kokiu laipsniu trumpalaikis turtas padengia trumpalaikius įsipareigojimus t.y. jis parodo įmonės galimybę įvykdyti trumpalaikius įsipareigojimus, panaudojus turimą trumpalaikį turtą. Vidutinė rodiklio reikšmė sudaro 1,2 – 2 (kartai). Bendru atveju šis rodiklis turi būti ne mažesnis už 1. Žemesnė reikšmė rodytų potencialias įmonės finansines problemas, nepajėgumą iškart apmokėti skolų. Aukštesnė nei 2 reikšmė gali rodyti neefektyviai naudojamas atsargas bei neefektyviai valdomą kitą trumpalaikį turtą ir įsipareigojimus.
Palyginus AB „Snaigė“ 2010 – 2013 metų bendrojo trumpalaikio mokumo koeficientus matoma, kad patys geriausi metai – 2012, kadangi rodiklis nėra žemesnis negu 1 – nustatytos ribos. 2010 ir 2011 metai nėra geri, nes rodiklių reikšmė yra žemesnė už 1, tai reiškia, kad įmonė nepajėgi iškart apmokėti savo finansinių skolų. 2012 metų trumpalaikio turto mokumo gerus rezultatus nulėmė trumpalaikio turto padidėjimas - didesnės iš pirkėjų gautinos sumos bei su AB „Snaige“ susijusiai įmonei „Polair OAO“ suteikta paskola.
Greitojo mokumo koeficientas taip pat parodo, kad tik nuo 2012 metų padėtis pagerėja ir įmonė jau pajėgi iškart apmokėti savo skolas. Atsargos įmonėje yra pakankamai optimalios, nes skirtumas tarp šių koeficientų nėra labai didelis. Mažiausias šių rodiklių skirtumas yra 2010 metais – 0,232.
2013 metais šis rodiklis suprastėja, nes padidėja trumpalaikių įsipareigojimų dydis – trumpalaikės paskolos, ilgalaikių paskolų ir lizingo įsipareigojimų einamųjų metų dalis 7704 tūkst. Lt.
Ilgalaikiai mokumo rodikliai parodo, kad AB „Snaigė“ 2012 metai yra geriausi - kuo mažesnis šis rodiklis, tuo geresnė įmonių finansinė būklė. Bendrasis skolos koeficientas rodo, kokia dalis skolintų lėšų panaudojama formuojant bendrovės turtą. Visų metų rodikliai yra patenkinami, nes koeficiento dydižiai yra daugiau už 0,5, bet mažiau už 0,7. Tačiau 2011 ir 2012 metais bendrasis skolos koeficientas buvo priartėjęs prie gero. Geru laikoma, kai koeficientas yra mažesnis už 0,5.