Sapnai psichoterapijoje C. G. Jung analitinės psichoterapijos ir egzistencinės psichoterapijos palyginimas


Sapnai psichoterapijoje. C. G. Jung analitinės psichoterapijos. Ir egzistencinės psichoterapijos Palyginimas. Sapnavimo ir sapnų samprata. Sapnų tyrinėjimo metodikos. Sapnų tyrinėjimo psichoterapinė nauda. Literatūros sarašas.


Sapnų analizė laikoma svarbia psichoterapijos dalimi nuo pat jos atsiradimo. Pirmoji knyga apie psichoterapinę sapnų prasmę – S. Freud „Sapnų aiškinimas“ (1900) – paprastai laikoma ir pirmąja knyga apie psichoanalizę. S. Freud itin vertino sapnus, vadino juos „karališku keliu į pasąmonę“. Nemažai šiuolaikinių psichoterapijos mokyklų, nors ir gerokai nutolę nuo psichoanalizės, skiria nemažai dėmesio sapnų fenomenui; beveik visos psichoterapijos kryptys turi savitą požiūrį į sapnus, nors ne visos laiko juos vienodai reikšmingais. Net ir jie psichoterapeutas nesidomi sapnais ir neklausia savo klientų apie juos, patys klientai atsineša sapnus į psichoterapiją – ir dėl to, kad kai kurie sapnai pasirodo esantys itin įsimintini ir emociškai paveikūs, ir dėl to, kad dalis klientų domisi savo sapnais ir tikisi juos aptarti su terapeutu. Tad kiekvienam terapeutui vertėtų turėti bent šiokį tokį supratimą, kaip aptarti kliento papasakotus sapnus.

Šiame darbe apžvelgsime ir palyginsime dviejų skirtingų psichoterapinių mokyklų – C. G. Jung analitinės psichologijos ir egzistencinės psichologijos – požiūrį į sapnus bei sapnavimą. C. G. Jung yra parašęs ne vieną straipsnį, skirtą sapnų temai, aptaręs daugumoje savo darbų, parašytų skirtingais gyvenimo laikotarpiais. Iš šių darbų matyti, kad jo pažiūris į sapnus išliko gana atviras (Zhu, 2013). Nemažai Jungo pasekėjų perėmė jo susidomėjimą sapnais, tad jungistinė literatūra šia tema yra gana gausi. Pirmasis ir pagrindinis apie sapnus rašęs egzistencinis psichologas buvo M. Boss, kuris šiai temai passkyrė dvi savo knygas. Kiti egzistencinės psichologijos teoretikai nebeskyrė tiek dėmesio sapnams, galbūt todėl, kad sapnai egzistencinėje psicherapijoje tyrinėjami panašiai kaip bet kuri kita žmogiška patirtis (Langdridge, 2006). Nors didesnių šios paradigmos teorinių veikalų, skirtų būtent sapnų temai sapnus nėra daug, egzistenciniai terapeutai dirba su sapnais, dalijasi savo patirtimi ir įžvalgomis.

Nuo pat seniausių laikų įvairios kultūros turėjo savitus paaiškinimus, kas yra sapnai ir kodėl žmonės sapnuoja. Nors šiais laikais turime daugiau žinių apie šį reiškinį (bent jau iš neurobiologinės perspektyvos), mokslininkų požiūris į sapnus nevienareikšmiškas. Kai kurie sapnus laiko beprasmiška smegenų veiklos „liekana“, kai kurie – dieviškosios išminties apraiška. Beveik visos psichoterapijos teorijos sutinka, kad sapnai turi prasmę, o šiame darbe aptariamos Jungo analitinė psichologija ir egzistencinė psichologija sapnams teikia nemenką reikšmę.

Nors C. G. Jung analitinė psichologija nėra tarp populiariausių psichoterapijos krypčių, sapnų analizės srityje ši teorija yra bene populiariausia. Tiek C. G. Jung, tiek jo pasekėjai savo raštuose skyrė daug dėmesio šiai temai. Savo ankstyvuosiuose raštuose jis laikėsi S. Freud teorijos apie sapnus kaip apie nuslopintų norų išsipildymą, perėjusį Ego cenzūrą, ir gynė šią teoriją nuo kritikos (Zhu, 2013). Vėliau, kai C. G. Jung suformavo savitą psichikos sampratą, kuri oponavo S. Freud psichoanalizei, jo požiūris į sapnus taip pat pasikeitė. Jis atmetė idėją, kad sapnai visuomet nuslopintų yra norų išsipildymas, ir manė, kad sapnai atskleidžia sapnuotojo psichinę realybę, parodo kur asmenybė funkcionioja tinkamai, ir kokios yra vystymosi kliūtys (Caperton, 2012). Pasak C. G. Jung, sapnai visų pirma atlieka kompensacijos funkciją. Sapnų kompensacija paprastai būna dvejopa: sapnai gali įspėti apie Ego situacijos iškraipymus (pvz. išreikšti išstumtą jausmą), arba gali atskleisti psichikos savivaizdį ir parodyti, kur žmogus nukrypo nuo individuacijos kelio (toks sapnas išreiškia įspėjimą arba parodo kitokio gyvenimo galimybes). Psichozės atveju sapnai gali bandyti atkurti stabilų Ego (Hall, 1983).

  • Microsoft Word 33 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (3174 žodžiai)
  • Universitetas
  • Titas
  • Sapnai psichoterapijoje C. G. Jung analitinės psichoterapijos ir egzistencinės psichoterapijos palyginimas
    10 - 6 balsai (-ų)
Sapnai psichoterapijoje C. G. Jung analitinės psichoterapijos ir egzistencinės psichoterapijos palyginimas. (2016 m. Vasario 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/sapnai-psichoterapijoje-c-g-jung-analitines-psichoterapijos-ir-egzistencines-psichoterapijos-palyginimas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 20 d. 20:59
×