Šarminiai žemių elementai ir jų savybės


Įvadas. Agrupės šarminiai žemių elementai. Berilis. Magnis. Kalcis. Stroncis. Baris. Radis. Agrupės žemės šarminių metalų bendrosios savybės. Žemės šarminių metalų gamyba ir naudojimas. A grupės metalų junginiai. Šarminiai žemių metalai gamtoje, žmogaus bei gyvūnų organizmuose. Išvados. Literatūros šaltiniai.


Svarbiausios reakcijos su 1) deguonimi, 2) halogenais, 3) siera, 4) anglimi, 5) vandeniliu, 6) vandeniu, 7) rūgštimis.

Svarbiausi 2A grupės metalų junginiai: 1) Mg ir Ca oksidas, 2) kalcio hidroksidas, 3) Mg ir Ca karbonatą, i4) Mg ir Ca sulfatai, 5) kalcio fosfatas, 6) Mg ir Ca chloridai, 7) kalcio nitratas.

Darbo tikslas: Išanalizuoti kokie yra šarminiai žemių metalai, kokios jų savybės.

Berilis vienintelis lengvas metalas (ρ = 1.846 g/cm3), kuris turi aukštą lydymosi tašką (1287°C). Kietoje būsenoje metalas turi heksagoninę glaustai supakuotą struktūrą.

BeF2 (k.) + 2 Mg (k.) + šiluma / Be (k.) + MgF2 (k.)

Kalcis(Calcium, Ca)-periodinės elementų sistemos 2grupės šarminių žemės metalų pogrupio cheminis elementas. Atomo numeris 20, išorinių elektronų konfigūracija 4s2, oksidacijos laipsnis junginiuose+2.

CaO ir truputis kalcio peroksido CaO2. Kalcis su vandeniu intensyviai reaguoja kambario temperatūroje: Ca (k) + H2O (s) → Ca(OH)2 (k) + H2 (d) Kalcis smarkiai reaguoja su kai kurių rūgščių tirpalais. Vyksta tokios reakcijos: metalo su rūgštimi, su vandeniu ir neutralizacijos reakcija: Ca (k) + H Cl (aq) → CaCl2(aq) + H2 (d)

Gaunamas elektrolizuojant kalcio chlorido lydalą arba kaitinant CaO aliuminį vaakume 1200ºC[3]

Radis kūno temperatūroje yra itin intertiškas, toksinės reakcijos nėra tikėtinos.

Labiausiai uolienose paplitę tokie metalų junginiai: sulfatai( CaSO4, MgSO4, BaSO4), karbonatai (CaCO3, MgCO3), fosfatas Ca3(PO4), chloridai(CaCl2, MgCl2). Aktyviausių metalų Žemės plutoje randama tik junginiuose. Daugiausia joje yra aliuminio, geležies, kalcio, natrio, kalio, magnio. Šie metalai kartu su deguonimi ir siliciu sudaro apie 98,5% Žemės plutos masės. Kitų metalų yra nedaug.

Lietuvoje taip pat randama įvairių naudingų iškasenų- klinties, dolomito, gipso, akmens druskos ir kitų. Tačiau jos nenaudojamos metalam gauti, iš jų gaminama kitokia vertinga produkcija.

Kalcis sudaro apie 1,5%, magnis-0,05% suaugusio žmogaus kūno masės.Daugiausia(~99%) kalcio ir (~70%) magnio įeina į kaulų, dantų, kremzlių sudėtį, kita dalis yra kraujo plazmoje, ląstelėse, įvairiose kūno skysčiuose.

Kalcis ir magnis yra labai svarbūs, kad normaliai dirbtų širdis ir raumenys, nervų sistemos veiklai, kraujo krešėjimui. Todėl labai svarbu kasdien vartoti tokį maistą, kuriame būtų užtektinai kalcio. Geriausi kalcio šaltiniai yra pienas ir pieno produktai, kopūstai, brokoliai, petražolės, sardinės ir lašiša, taip pat sultys ir duona .Dar kalcio atsargas galima papildyti vartojant vitaminus su įvairiomis mineralinėmis medžiagomis.

Kalcio karbonato yra koraluose, moliuskų kriauklėse, jūrų ežių šarvuose, žmogaus ir gyvūnų kauluose. Tai viena svarbiausių (kartu su kalcio fosfatu Ca(PO4)2) organizmo ,,statybinių“ medžiagų. Kalcis ir magnis yra labai svarbūs, kad normaliai dirbtų širdis ir raumenys, nervų sistemos veiklai, kraujo krešėjimui. Todėl labai svarbu kasdien vartoti tokį maistą, kuriame būtų užtektinai kalcio. Geriausi kalcio šaltiniai yra pienas ir pieno produktai, kopūstai, brokoliai, petražolės, sardinės ir lašiša, taip pat sultys ir duona .Dar kalcio atsargas galima papildyti vartojant vitaminus su įvairiomis mineralinėmis medžiagomis.

Metalai gamtoje, žmogaus organizme, augaluose ;R.JASIŪNIENĖ, V.VALENTINAVIČIENĖ, Chemija 9 klasei. Vilnius, 2009.

  • Microsoft Word 70 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (4263 žodžiai)
  • Kolegija
  • Diana
  • Šarminiai žemių elementai ir jų savybės
    10 - 1 balsai (-ų)
Šarminiai žemių elementai ir jų savybės. (2017 m. Sausio 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/sarminiai-zemiu-elementai-ir-ju-savybes.html Peržiūrėta 2018 m. Liepos 23 d. 12:30
×