Šatrijos Raganos kūryba (Sename dvare; Irkos tragedija)


Kūrybos bruožai. Stilius. Apysaka ,,Sename dvare‘‘ yra svarbiausias Šatrijos Raganos kūrinys. Epigrafas. Pasakojimo ypatumai. Temos. Problemos. Kūrinio erdvė. Veikėjų įvairumas. Veikėjai. Mamos ir dukros santykiai. Žvilgsnis į pasaulį. Išvados. Novelė ,,Irkos tragedija‘‘. Veikėjai. Temos. Problemos. Novelės erdvė. Išvados.

Šatrijos Raganos stilius įvairus, šakotas: pakilus, romantinis, apibendrintas simbolistinis, realistinis. Kartais pasirodo ironija, sarkazmas. Rašytoja teigia, jog gyvenimas yra sunkus, tačiau prasmingas, vertas meilės, pasiaukojimo, tikėjimo. Literatūrinį pasakojimą Šatrijos Ragana praturtino naujais būdais: dienoraščio, užrašų forma, praeities ir dabarties sampynomis.

Apysaka ,,Sename dvare‘‘ yra svarbiausias Šatrijos Raganos kūrinys, parašytas gyvenimo pabaigoje, turint nemažą gyvenimo, jo apmąstymo patirtį.

Kūrinys pradedamas V.Getės žodžiais: ,,Visa, kas praeina, simbolis tėra‘‘. Pirmoji frazės pusė teigia, kad gyvenimas yra trumpas, o kita – kad jis amžinas, reikšmingas. Žinoma, jog simbolis yra amžinas, svarbus ženklas. Tačiau tai galima suvokti ir priešingai. Simbolis yra tai, kas praeina, netenka savo realumo. Atmintis išryškina svarbiausius momentus, kurie įgyja simbolinę, apibendrintą prasmę.

Apysakoje pasakojama dviem balsais: Irutės ir mamatės. Pasakojimo energija kyla iš atsiminimo, praradimo, gailesčio. Kompozicija kuriama pagal emocinius impulsus, vidinę patirtį. Į pasaulį žvelgiama ne tik amžinybės požiūriu, tačiau ir poetiškai: mamatė ieško grožio ir geba jį surasti. Savitumo apysakai suteikia tai, jog dabartis apie kurią kalbama, yra ir praeitis. Pasakotoja žino, kas jau praėję, mirę, bet atsimenama lyg būtų gyvi.

Vaiko pasaulis Kalbos, tautiškumo išsaugojimas Tėvų ir vaikų santykiai Mirties reikšmė.

Lietuvių literatūroje dažniausiai vyrauja neigiamas požiūris į dvarą, nes jame kalbama svetima kalba, ponai yra nejautrūs ir savanaudžiai, nesilaikoma moralės normų.

  • MS PowerPoint 107 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 23 puslapiai (1121 žodžiai)
  • Mokykla
  • Gerda
  • Šatrijos Raganos kūryba (Sename dvare; Irkos tragedija)
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Šatrijos Raganos kūryba (Sename dvare; Irkos tragedija). (2015 m. Gegužės 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/satrijos-raganos-kuryba-sename-dvare-irkos-tragedija.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 18 d. 08:57
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo