Šatrijos Raganos kūrybos konspektas


Marija Pečkauskaitė – Šatrijos Ragna Šatrijos Ragana. Apysaka ,, Sename dvare “ Prisiminimų tema. Rožių simbolika apysakoje „ Senas dvaras “. Novelė ,, Irkos tragedija “ Motinos ir moters tema. Tėvų  ir vaikų santykiai.


Šatrijos Ragana - XX a. pradžios rašytoja, – didžiosios moterų literatūros  dalis. Idealistinės – romantinės pasaulėjautos, krikščioniškos pasaulėžiūros kūrėja. Ji yra didžiosios moterų literatūros bangos dalis.

Kilusi iš Žemaitijos bajorų, gimusi Medingėnuose, sename giminės name su prosenių tapetais ant sienų, su senoviškomis tradicijomis.

Ji augo Užvenčio dcare, svarbioje „ senojo dvaro“ vaizdų erdvėje. Ji augo neviena , tačiau jos seseris ir broliai mirė anskti.

Kilusi iš tos pačios erdvės-Žemaitijos- ir laiko kaip Žemaitė, Lazdynų Pelėda, bet kartu kitokia. Ją išaugino dvarų kultūra. Dvaras XIX- XX a. sandūroje buvo knygos, muzikos, paveikslų ir sukultūrintos gamtos erdvė. 

Kartu su Jonu Biliūnu Šatrijos Ragana žymi naują lietuvių literatūros pakopą: intymesnį ir įvairesnį pasakojimą, sudėtingesnius žmonių charakterius.

Šatrijos Raganos slapyvardis atsirado, kai bičiulis P. Višinskas ją praminė raganėlės vardu dėl juodu plaukų ir tamsių didelių akių. Po vienos išvykos į Šatrijos kalną kurioje dalyvavo Vaižgantas, jai prigijo Šatrijos epitetas.

Ji gyveno prieškario laikotarpiu, taip pat pirmojo pasaulinio karo metais.

Svarbus XIXa. Lietuvos tautinis atgimimas. Višinskas paveikė Marijos tautinį apsisprendimą ir paskatino įsijungti į patriotinį sąjūdį ir literatūrinį darbą.

Marija šeimoje buvo vyriausia dukra, po jos dar gimė sesuo Sofija, broliai Steponas ir Vincas.

Su namų mokytojos pagalba išejusi pradinės mokyklos kursą, atvykusi iš Varšuvos ji pradėjo ruoštis egzaminams į Šv, Kotrynos gimnaziją.

1909m. Mokytojavo Marijampolės „ Žiburio“ mergaičių progimnazijoje. Vėliau tapo jos direktore ( tuo metu progimnazijos vedėja)

Ji sunkiai sirgo, bet nepaisydama savosios ligos ji paskutiniais savo gyvenimo metais grįžo prie pedagogikos, vyko į Rygą. Ršė savo svarbiausią pedagoginį veikalą „Motina –auklėtoja“.

  • Microsoft Word 716 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (1459 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Ieva
  • Šatrijos Raganos kūrybos konspektas
    10 - 3 balsai (-ų)
Šatrijos Raganos kūrybos konspektas. (2020 m. Rugpjūčio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/satrijos-raganos-kurybos-konspektas.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 29 d. 18:03
×
145 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo