Saugomos teritorijos


Saugomos teritorijos referatas. Saugomu teritoriju skirstymas. Saugomu teritoriju klasifikacija. Saugomų teritorijų režimas. Saugomu teritoriju rezimai. Kursiniai darbai apie turizma saugomose teritorijose. Saugomos teritorijos europoje. Saugomos teritorijos lietuvoje. Sukulturintas krastovaizdis. Saugomu teritoriju klasifikavimas.

Įvadas. Saugomų teritorijų esmė. Saugomų teritorijų tikslas ir uždaviniai. Saugomų teritorijų funkcijos. Saugomų teritorijų steigimas. Lietuvos saugomų teritorijų sistema ir gamtinis karkasas. Saugomų teritorijų sistemos formavimas Lietuvoje. Saugomų teritorijų klasifikavimas. Saugomų teritorijų ryšys su gamtiniu karkasu. Atskirų saugomų teritorijų tipų apsaugos režimo ypatybės. Gamtinių rezervatų apsaugos režimas. Gamtinių draustinių apsaugos režimas. Saugomų gamtinio kraštovaizdžio objektų apsaugos režimas. Valstybinių parkų apsaugos režimas. Biosferos monitoringo teritorijų apsaugos režimas. Saugomi gamtos išteklių sklypai. Saugomų teritorijų pagrindinės problemos.

Intensyvėjant antropogeninei veiklai, vis mažiau lieka teritorijų, kuriose natūraliai vyksta gamtos procesai ir gyvuoja vertingos ekologinės sistemos. Natūraliems gamtos procesams palaikyti ir ekologines sistemas išsaugoti xx a. Viduryje pradėta steigti saugomas teritorijas. Saugomose teritorijose be gamtinių elementų, dažnai būna ir kultūros dariniai. Tokios teritorijos reprezentuoja sukultūrintą kraštovaizdį, padeda išsaugoti ne tik gamtines, bet ir kultūrines vertybes.

įvairiose šalyse saugomų teritorijų steigimas, samprata ir valdymas skiriasi: nevienodas saugomų teritorijų plotas, struktūra, paskirtis, apsaugos režimas.

Beje, pirmosios saugomos teritorijos (nacionaliniai parkai) xix a. Antroje pusėje šiaurės amerikoje buvo steigiamos gamtinėje aplinkoje, tačiau ne gamtosaugos, o turizmo interesams tenkinti. Tik xx a. Viduryje, iškilus gamtos išteklių sunykimo grėsmei, atsirado gamtosauginės teritorijos.

Xx. A. Antroje pusėje saugomos teritorijos buvo pradėtos kurti europoje, kur vyravo sukultūrintas kraštovaizdis. Kadangi europos kraštovaizdžio ekologiniam tvarumui grėsmė buvo didesnė, saugomos teritorijos čia buvo kuriamos gamtos vertybėms apsaugoti nuo jas žalojančios antropogeninės veiklos. Jų steigimo tikslas – saugoti vertybes ekologiniam aplinkos tvarumui palaikyti ir moksliniam pažinimui plėtoti. Tokia apsauga rėmėsi draudimais, sukėlė aplinkos renatūralizacijos procesus ir sukultūrino kraštovaizdžio degradaciją. Xx a. Pabaigoje iškilo problema – kaip išsaugoti kultūros ir sambūvio darną. Patikimiausias būdas išsaugoti sukultūrinto kraštovaizdžio saugomas teritorijas – užtikrinti jų funkcionavimą tinkamai prižiūrint, naudojant ir profesionaliai tvarkant kultūros ir gamtos vertybes integruotos aplinkosaugos principais.

Taigi saugomų teritorijų apsauga jų kūrimo procese perėjo etapus: 1) apsauga pažinimo ir turizmo interesais; 2) vykstant pramonės, transporto, žemės ūkio ir kitokios ūkinės veiklos plėtotei, urbanizacijos plėtrai, yra įsisavinamos naujos gamtinės teritorijos, pertvarkomas natūralus kraštovaizdis. Esant tokiom sąlygom būtina išsaugoti nepaliestas atskiras vietoves – tam ir steigiamos įvairios saugomos teritorijos ir joms nustatomas ypatingas apsaugos režimas.

Pagal saugomų teritorijų įstatymo 2strp saugomos teritorijos – tai sausumos ir (ar) vandens plotai nustatytomis aiškiomis ribomis, turintys pripažintą mokslinę, ekologinę, kultūrinę ir kitokią vertę ir kuriems teisės aktais nustatytas specialus apsaugos ir naudojimo režimas (tvarka) .

  • Microsoft Word 2991 KB
  • 2012 m.
  • 20 puslapių (4601 žodžiai)
  • Stasė
  • Saugomos teritorijos
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Saugomos teritorijos. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/saugomos-teritorijos.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 18 d. 14:10
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo