Saulė konspektas


Vienas įspūdingiausių reiškinių saulės vainike, tai iškyšuliai. Per amžius šie iškyšuliai buvo stebimi teleskopais saulės užtemimų metu, kur jie pasirodydavo raudoni, ugnies pavidalo protuberantai iškildami aukštai virš saulės. Kai kurie, ramieji protuberantai gali kyboti daug valandų, dienų ir net savaičių, pakilę virš saulės paviršiaus dešimtis tūkstančių kilometrų. Kiti, aktyvesni protuberantai iškyla į viršų arkos pavidalu, kuri lėtai banguoja aukštyn žemyn.

Panašūs, tačiau rečiau išsiveržiantys protuberantai pasirodo išmesdami karštų dujų čiurkšles nuo 700km/s iki 1300km/s greičprotuberantai dažnai susiję su stambiomis saulės dėmių grupėmis. Laikosi tarp skirtingų magnetinių polių. Protuberantų išsiveržimas priklauso nuo saulės vainiko aktyvumo. Protuberapats įdomiausias įvykis saulėje, tai saulės blyksėjimai. Paprastai blykstelėjimas vyksta nuo iki 10 minučių ir energijos išskiria sulyg milijonu vandenilinių bombų. Didžiausias blyksnis tęsiasi iki kelių valandų ir jo energijos užtektų aprūpinti elektros energija visas jungtines amerikos valstijas 100 000 metų.

Detaliai šis procesas nėra išnagrinėtas, tačiau manoma, kad tai sukeliama didelio energijos kiekio, kuris atsiranda dėl magnetinių laukų viršutiniuose saulės sluoksniuose. Jau išanksto pastebimi maži blykstelėjimais kelis kartus per dieną, kur vyks dideli išsiveržimai. Didesni išsiveržimai gali vykti toje pačioje vietoje kartą per kelias savaites. Ir kas tai bebūtų, energijos išskiriama tiek, kad tai daro didelę įtaką žemei.

Blyksniai dažnai stebimi infroraudonųjų spindulių pagalba, tačiau matomas spinduliavimas yra tik dalelė to kas vyksta saulės blyksnio metu. Sprogimo metu materija įkaista iki 107 k. Tokioje temperatūroje išmetamas didelis kiekis rengeno spindulių ir labai trumpų ultravioleto bangų. Kartu išmetamos elektringos dalelės, pagrinde protonai ir elpats akivaizdžiausias poveikis žemei, tai šiaurės pašvaistė. 1989m milžiniško blyksnio , kuris įvyko saulės aktyvumo maksimumo metu, padariniai buvo matomi net arizonoje (pietuose 320 ) - tai aiški.

Pašvaistė. Paprastai pašvaistė pasirodo žemės poliuose, nes įkrautos dalelės linkusios patekti į atmosferą per magnetinius laukus ir prasiskverbia į žemiausią aukštį per polius. Tik kartais pašvaistės pasirodo jav pietuse. Įkrautos dalelės sąveikauja su žemės magnetiniu lauku ir jį keičia. Žemės magnetinio lauko pasikeitimai priverčia keisti elektros srovę. Labiausiai tai įtakoja ilgus elektros laidus. Saulės blyksniai gali sukelti net ir gaisrą elektrinėse. Kaip tik dėl šios priežasties 1989 vasarį dalis montrealo ir quebeco provincijų liko be elektros energijos. Žmonės mato kartais ir dar keistenius įvykius: automatinės garažų durys atsidaro be priežasties, ar sutrinka telefono linija.

Padidėjas ultravioleto ir rengeno spindulių kiekis gali pakenkti atmosferai (ypatingai jonosferos sluoksniui. ). Radiobangų ir trumpųjų radiobangų perdavimas gali būti nutrauktas. Tais pačiais, 1989 metais radio ryšio nebuvo 24 valandas.

  • Astronomija Konspektas
  • Microsoft Word 10 KB
  • 2011 m.
  • 4 puslapiai (1797 žodžiai)
  • Saulė konspektas
    10 - 3 balsai (-ų)
Saulė konspektas. (2011 m. Liepos 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/saule-konspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 04:24
×