Salomėja Nėris. Saulės įvaizdis kūryboje



Salomėja nėris – viena įžymiausių poečių Lietuvių literatūroje. Ji debiutavo eilėraščių rinkiniu anksti rytą . S. Nėries rinkinyje.
Jau patys eilėraščių pavadinimai rodo, kad bus kalbama apie saulę, šviesą. Tačiau ji nėra vaizduojama kaip gamtos reiškinys, šviesos šaltinis, o kaip šviesulys, kurisšiose eilutėse apie saulę kalbama vaizduojant vakaro gamtą, jos grožį. Sekančiose to paties posmo eilutėse nuo vakarinės gamtos pereinama pripanašios mintys dėstomos ir kituose eilėraščio posmeliuose. Eilėraštį perskaičius pasidaro aišku, kad saulės įvaizdį poetė panaudojo pakiliai, susijusiai su meile nuotaikai išreikšti.
Eilėraštyje rudenio saulė saulės įvaizdis dar labiau padeda lyriniam subjektuitoliau nuotaika keičiasi, kalbama apie debesis, kurie slenka lyg vagys, susikūprinę, pikti . Jie netgi eina saulės pasitikti saulės, debesų, vėjo įvaizdžiais, pora peržvelgtų eilėraščių, kuriuos s. Nėris sudėjo į pirmąjį savo eilėraščių rinkinį leidžia tvirtinti, kad poetė mėgo saulės įvaizdį ir juo reikšdavo pakmikalojus konstantinas čiurlionis – vienas žymiausių Lietuvos dailininkų, savo paveiksluose taręs naują žodį. Jis bene pirmasis pasaulyje bandė susieti garsą ir spalvą. Būdamas muzikas, savo kūriniams m. K. Čiurlionis netgi davė muzikinius pavadinimus: jūros sonata , pavasario sonata ir kt. Dailininko paveiksluose labai daug alegorijų, simbolių. Net įprastiniai, dažnai sutinkami objektai jo paveiksluose įgauna naują ir kitonišką įvaizdį.
Beveik kiekviename m. K. Čiurlionio paveiksle galima surasti elementų, susijusių su saule: saulytės šviečia ant kryžiaus, ant paveikslo krinta saulės spinduliai, tačiau nėra daug čiurlionio kūrinių, kuriuose ji dominuotų. Pagrindiniai paveikslai, susiję su saule, yra šie: bičiulystė , saulės karalių pasakoje jos įvaizdis jau visiškai kitoks: kaip saulė spinduliuoja karaliaus laikomas paprastas Lietuviškas kaimelis. Taip dailininkas išaukštino Lietuviškąją kultūrą, išsaugotą šiandieninėje pastogėje.
įdomiausiai ir prasmingiausiai saulė yra pavaizduota paveiksle bičiulystė . Šiame kūrinyje, kuriame vyrauja mėlynai žalios spalvos, tarytum iš tamsos išnyra veidas. Jį apšviečia rankose laikoma saulė. Įsižiūrėjus į paveikslą pasidaro aišku, kad m. K. Čiurlionis šiame paveiksle siekė parodyti, kokį didžiulį vaidmenį žmogaus gyvenime vaidina draugystė, bičiulystė, kuri kaip saulė prašviesina visą žmogaus gyvenimą.
Poetė salomėja nėris, m. K.
- Microsoft Word 10 KB
- 2010 m.
- 7 puslapiai (810 žodžiai)
- Mokykla
- Virgis
-