Saulės sistema Planetos


Užduotis. Sudaryti. Automatinį turinį. Dalykinę rodyklę. Sudaryti paveikslų turinį. Sudaryti lentelių turinį. Lenteles ir paveikslus apiforminti laikantis nurodytų taisyklių. Tekstą sutvarkyti pagal reikalavimus pirmoji eilutė turi būti atitrauktą 1,3 cm, tarpai tarp eilučių 1,5, lygiuotė abipusė. Ištaisyti klaidas. Planetos. Merkurijus. Venera. Žemė. Mėnulis. Marsas. Fobas. Jupiteris. Ija. Europa. Ganimedas. Kalista. Planetų orbitų duomenys. Titanas. Saulė. Planetų lentelė.


tekstą sutvarkyti pagal reikalavimus: pirmoji eilutė turi būti atitrauktą 1,3 cm, tarpai tarp eilučių 1,5, lygiuotė abipusė. Ištaisyti klaidas.

Šiuo metu žinomos devynios pagrindinės planetos. Jos paprastai skirstomos į dvi grupes – tai vidinės (Merkurijus, Venera, Žemė ir Marsas) ir išorinės planetos (Jupiteris, Saturnas, Uranas ir Neptūnas). Vidinės planetos yra mažos, daugiausiai sudarytos iš uolienų ir geležies. Išorinės planetos daug didesnės, jas daugiausiai sudaro vandenilis, helis ir ledas. Plutonas nepriskiriamas nė vienai iš šių grupių, o mokslininkai vis dar nesutaria, ar jį apskritai galima laikyti viena iš pagrindinių Saulės sistemos planetų.

Saulės sistema ilgai buvo vienintelė žinoma aplink tokio tipo žvaigždę skriejančių planetų sistema, kol 1995 m. astronomai atrado maždaug 0,6 Jupiterio masės planetą, besisukančią apie 51-ąją Pegaso žvaigždyno žvaigždę. Saulės sistemoje Jupiterio masė pati didžiausia. Netrukus buvo atrasta maždaug 8,1 karto didesnės nei Jupiterio masės planeta, besisukanti apie 70-ąją Mergelės žvaigždyno žvaigždę, ir 3,5 karto didesnės nei Jupiterio masės planeta, besisukanti apie 47-ąją Didžiųjų Grįžulo Ratų žvaigždę. Vėliau astronomai atrado daug kitų aplink žvaigždes skriejančių planetų ir dulkių diskų, kurie yra besiformuojančios planetos. Daugelis astronomų yra tos nuomonės, kad Saulės tipo sistemų Visatoje yra daugybė.

Iš visų planetų arčiausiai Saulės skrieja Merkurijus, nuo jos nutolęs vidutiniškai 58 mln. km. Planetos skersmuo – 4879 km, o tūris ir masė maždaug aštuoniolika kartų mažesni nei Žemės. Vidutinis Merkurijaus tankis beveik toks pat kaip Žemės ir didesnis nei bet kurios kitos planetos. Traukos jėga planetos paviršiuje triskart silpnesnė nei Žemėje arba dukart viršijanti trauką Mėnulio paviršiuje.

Merkurijus aplink Saulę apskrieja per 88 dienas. Stebint šią planetą radarais nustatyta, kad aplink savo ašį ji apsisuka per 58,7 dienos, t. y. per du trečdalius savo metų ciklo. Vadinasi, per dvejus metus planetoje būna tik trys paros. Atsisukusi į Saulę planetos pusė labai įkaista, o priešinga – sparčiai atšąla iki neigiamų temperatūrų Merkurijaus orbitos taškas (vadinamasis planetos perihelis) kaskart po truputėlį pasislenka. Poslinkis toks mažas, kad neįmanoma pastebėti jokios jo įtakos kitų planetų gravitacijai. Šie Merkurijaus perihelio pokyčiai buvo vienas iš pirmųjų Einšteino reliatyvumo teorijos patvirtinimų, nes ši teorija numatė jų egzistavimą.

Didelis Merkurijaus tankis rodo, kad planetos sudėtyje palyginti gausu cheminio elemento geležies. Tačiau Merkurijaus paviršiuje geležies nedaug, todėl galima spėti, kad didžioji Merkurijaus geležies atsargų dalis šiuo metu susitelkusi didžiuliame geležiniame branduolyje. Ankstyvuoju Saulės sistemos istorijos laikotarpiu kitos proplanetos susidurdamos galėjo atplėšti didžiąją dalį retos Merkurijaus plutos ir palikti vien tankų geležingą branduolį.

  • Fizika Referatas
  • Microsoft Word 123 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (2368 žodžiai)
  • Kolegija
  • Vytautas
  • Saulės sistema Planetos
    10 - 1 balsai (-ų)
Saulės sistema Planetos . (2017 m. Kovo 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/saules-sistema-planetos.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 03:35
×