Sausumos ekosistemų įvairovė


Ekosistemos pavyzdziai. Sausumos ekosistemos. Sausumos ekosistema. Ka vadiname ekosistema. Upiu ekosistema. Ekosistema pavyzdziai. Upes ekosistema. Arktiniai biomai. Sausumos biomai. Priekrantiniai baseinai.

Įvadas. Estuarijos. Estuarijų samprata. Estuarijų klasifikacija pagal geomorfologiją ir įlankos krantų charakteristikas. Estuarijų klasifikacija pagal dubens genezę. Mangrovės. Paplitimas. Prisitaikymas. Maršos. Pasklidimas. Vanduo. Augalija. Išvados. Literatūra.

Ekosistema - tai sausumos paviršiaus ar vandens erdvės dalis, kurioje gyvena įvairūs augalai, gyvūnai ir mikroorganizmai, kartu su abiotine aplinka sudarantys vieningą kompleksą, jame nuolat vyksta medžiagų ir energijos apytaka, o ar ši biosistema vystosi toliau, priklauso nuo konkrečių aplinkos sąlygų. Taigi ekosistemą sudaro gyvojo ir negyvojo pasaulio komponentai - biocenozė ir biotopas (v. Raškauskas. 1991).

Gilesniam ekosferos pažinimui labai svarbu įvertinti ekosistemų įvairovę. Sausumos ekosistemos grupuojamos į biomus. – didžiules organizmų bendrijas, susidariusias tam tikroje teritorijoje dėl sudėtingos abiotinių (ypač klimatinių) ir biotipanašias klimato sąlygas (kritulių kiekį, vidutinę metinę, šiltojo ir kiekvienam biomui būdingas tam tikras vyraujantis augalijos tipas. Pagrindiniai sausumos biomai yra tokie: arktiniai, tundros, miškatundrės, paokeaninės pievos ir miškapievės, taiga, mišrieji miškai, plačialapiai miškai, miškastepės, stepės, pusdykumės, mediteraniniai, musoniniai mišrieji miškai, subtropiniai miškai, dykumos, savanos, drėgnieji atogrąžų miškai, aukštikalnės. Ekosistemos nagrinėjamos pagal biomus, prisilaikant žinomų klasifikacijų. (v. Stravinskienė. 2003). Šiame darbe bus nagrinėjamos smulkesnės ekosistemos, kurios labai susijusios su vandeniu, tačiau yra pri kaip sausumos ekosistemas išnagrinėtitai, ekosistemos, kuriose gėlas vanduo iš upių įteka į jūrą. Gėlas ir jūrinis vanduo, veikiami srovių maišosi. Estuarijos – tai patvinusios upių deltos ( edward j. Kormondy. 1992). Literatūroje estuarijomis dažniausiai vadinamos negilios jūrų įlankos, lagūnos ir tai, ką mes, Lietuviai, vadiname mariomis. Dar 1967 m. D. W. Pridchard apibrėžė estuarijų sampratą, priimtiną iki šiol: estuarijos - tai pusiau uždari priekrantiniai baseinai, turintys ryšį su jūra, kuriuose druskingas vanduo atskiedžiamas gėlais sausumos drenažo vandenimis (1 pav). Paprastai galima pasakyti, kad estuarijos tai : gėlas vanduo upių, kitų gėlo vandens telkinių vanduo + druskingas jūrų, vandenynų vanduo = estuarijos.

1 pav. Klamath’o upės ir ramiojo vandenyno susitikimo vietoje susidariusi estuarija (jav, kalifornija).

Estuarijų biomas apima upių žiotis, lagūnas, įlankas, ir druskingąsias maršas. Dažniausiai priklausomai nuo to, kokios druskų koncentracijos sūrus vanduo cirkuliuoja su gėlu, pagal savo kilmę bei paplitimą estuarijos yra klasifikuojamos, skirstomos į įvairias •  fiordas. Fiordai susidarė tirpstančių ledynų vandeniui užliejus upių slėnius uolų tarpekliuose.

  • Microsoft Word 515 KB
  • 2011 m.
  • 10 puslapių (1661 žodžiai)
  • Giedre
  • Sausumos ekosistemų įvairovė
    10 - 1 balsai (-ų)
Sausumos ekosistemų įvairovė. (2011 m. Kovo 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/sausumos-ekosistemu-ivairove.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 22 d. 20:06
×
143 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo