Savaiminiai medingieji augalai


Medingieji krumai. Medingieji medziai.

Įvadas. Pavasarį žydintys nektaringi augalai. Pagrindinio medunešio augalai. Medingieji miško medžiai. Medingieji miško krūmai. Medingosios miško žolės. Medingieji pievų ir ganyklų žolės. Medingieji ariamo lauko augalai. Medingieji vaisiniai medžiai ir krūmai. Visapusė bičių nauda augalams. Apibendrinimas. Literatūra.

 Rugiuose ir kviečiuose auga mėlynos rugiagėlės (Centaurea Cyanus), o pievose - raudonžiedės rugiagėlės - klotis (Centaurea Jacea) ir bajorė(Centaurea Scabiose) . Šiose rugiagėlėse bitės randa labai daug nektaro ir duonos. Jos net specialiai sėjamos bitėms. Bet būna metų, kai ir rugiagėlės neturi nektaro. 

Visiems gerai pažystama piktžolė, geltonais žiedais ant tuščiavidurio minkšto koto. Iš nuskintų žiedkočių ir lapų sunkiasi baltas skystimas. Sėklos su pūkeliais, vėjo išnešiojamos. Ji žydi nuo ankstyvo pavasario ligi rudens, bet labiausiai gegužės mėn. Bitėms duoda daug duonos, o kai kada nemaža ir nektaro. 

Grikiuose bitės randa gana daug nektaro (apie 60 kg iš hektaro). Bet grikiai yra nepastovus medaus šaltinis. Daugiausia grikiai nektaro pagamina augdami smėlio dirvoje, kai žydėjimo metu būna šiltas ir drėgnas oras (dažnai palyja). Jeigu žydėjimo metu oras šaltas arba labai sausas, nektaro jie visai negamina. Bitės tada grikių nelanko, jie lieka neapdulkinti ir tais metais neuždera.  Kiekvienam grikių hektarui apdulkinti reikia 2-3 bičių šeimų. Grikiai duoda bitėms ir duonos. 

 Garstyčių hektare yra apie 40 kg nektaro. Kadangi nektaras garstyčiose bitėms labai lengvai prieinamas, tai jų žydėjimo metu bitės į kitus augalus visai ir nežiūri. Jų medus šviesiai geltonas, o susicukravęs - gelsvos spalvos. Labai skanus, malonaus kvapo. Iš garstyčių bitės ima ir žiedadulkes. 

Pupos ir arkliapupės (pašarinės pupos) auga lengvesnėse, šiltesnėse, bet derlingose dirvose ir, esant šiltam bei drėgnam orui, gamina labai daug nektaro. Žydi birželio – rugpjūčio mėn.

Visos vikių rūšys duoda gana daug ir gero medaus. Daugiausia medaus duoda ruginiai (žieminiai) vikiai. 

Yra žieminių ir vasarinių rapsų. Žieminiai derlingesni ir turi daugiau nektaro, bet jie lepesni, reikalauja geresnių dirvų. Žieminiai rapsai žydi birželio mėn., o vasariniai - liepos-rugpjūčio mėn. Viename hektare rapsų bitės randa apie 50 kg nektaro. Gražiomis dienomis stiprios šeimos gali parnešti iš jų po 4-5 kg medaus. Rapsų medus labai geras ir skanus, bet netinka bitėms žiemos maistui, nes greitai cukruojasi. Rapsų medaus negalima ilgai laikyti, nes rūgsta net ir subrendęs. 

Agrastai (Ribes Grossularia) bitėms duoda labai daug nektaro ir duonos anksti pavasarį, kai iš kitų augalų jų dar maža gaunama. Bitės agrastams taip pat labai naudingos, nes beveik dvigubai padidina derlių, ir uogos užauga didesnės. Trešnė (Prunus avium) bitėms duoda daug medaus, duonos ir pikio. Žydi gana anksti. Gegužės mėn. ant trešnės lapų dažnai atsiranda lapų utėlių, kurios pagamina nemažai lipčiaus. Bitės ir lipčių sunaudoja. Bitės padidina trešnių derlių, uogos būva didesnės ir saldesnės.

Vyšnia (Prunus cerasus) beveik taip pat bitėms naudinga, kaip ir trešnė. Obelis (Malus) duoda gero medaus. Bet obelų žydėjimo metu pas mus bičių šeimos prisineša medaus tiktai perams auginti. 

Kriaušės (Pirus) nektaro visai mažai pagamina, bet bitės labai reikalingos kriaušėms apvaisinti ir smarkiai padidina jų derlių. Kriaušių žydėjimo metu bites reikia vilioti kriaušių žiedais prikvėpintu sirupu. spyglių pasigamina daug lipčiaus, kuris būva šviesus arba geltonas kaip auksas. Jis greitai cukruojasi ir susicukravęs būva beveik baltas. Skonis labai malonus, kaip gero medaus. Nors ant maumedžio būva ir utėlių bet jos lipčiaus negamina. Serbentai (Ribes) duoda bitėms nemaža nektaro. Juodieji serbentai jo turi daugiau už raudonuosius. Vasarą iš raudonųjų serbentų bitės neša ir lipčių. Visų rūšių serbentai duoda ir duonos. Bitės žymiai padidina serbentų derlių ir uogų kokybę.  

Seradėlė (Ornithopus sativa). Esant šiltam orui ir pakankamai drėgmės dirvoje, seradėlė duoda bitėms labai daug ir gero nektaro. Vielai rudenį seradėlė visai nebegamina nektaro .

  • Biologija Kursinis darbas
  • Microsoft Word 1693 KB
  • 2014 m.
  • 13 puslapių (3693 žodžiai)
  • Universitetas
  • Mode
  • Savaiminiai medingieji augalai
    10 - 4 balsai (-ų)
Savaiminiai medingieji augalai. (2014 m. Spalio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/savaiminiai-medingieji-augalai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 16:12
×