Sąvartyno dujų kiekio susidarymas ir panaudojimo pagrindimas


Sąvartyno dujų kiekio susidarymas ir panaudojimo pagrindimas. Postas ch4 h2s h2 co2 o2 temp. Galimas dujų panaudojimas. Sąvartyno poveikio aplinkai stebėjimas ir priemonių nustatymas eksploatacijos metu ir po jo uždarymo.


sprogaus dujų– oro mišinio koncentracijų susidarymo galimybę;

Dujos Alytaus regioniniame sąvartyne stebimos aplink visą sąvartyną. Pirmąjį metų pusmetį metano dujų koncentracija nė viename poste nesiekė sprogimui pavojingos ribos (kuri yra 5 – 15%). Padidėjusi metano dujų koncentracija nustatyta rugsėjo mėnesį gręžinyje 14D (net 33,4). Šis gręžinys yra šalia senojo sąvartyno. Toje vietoje kaupo papėdėje yra įrengta ir filtrato surinkimo sistema. Galimai dėl vasaros sezono metu vyravusių aukštų temperatūrų, senajame sąvartyne buvo padidėjęs atliekų biologinis aktyvumas, todėl susidarė daugiau metano dujų. Kiek padidėjusi metano dujų koncentracija nustatyta ir gręžinyje 15D. Trijuose stebėjimo postuose rugsėjo mėn. fiksuota padidėjusi CO2 dujų koncentracija: 13D (5,9), 14D (27,2) ir 15D (30,3). Įprastomis aplinkos oro sąlygomis, tokia koncentracija jau būtų pavojinga, tačiau sąvartyne ji yra įprasta. O2 ir H2S dujų koncentracija yra normos ribose. Sąvartyno aplinkos monitoringo programoje yra numatyta vertinti ir H2 dujų koncentraciją, tačiau jų nebuvo galima išmatuoti. Nenustatytas galimas ilgalaikis administracinio pastato ir garažo patalpų oro neigiamas poveikis žmonių sveikatai (ARATC 2014).

Sąvartyno eksploatavimas suskirstytas etapais: pirmiausia atliekos deponuojamos 1 sekcijoje, esančioje pietinėje sąvartyno pusėje. Ja užpildžius, atliekos šalinamos vidurinėje dalyje esančioje 2 sekcijoje. Šiaurinėje sąvartyno pusėje numatyta 3 sekcija bus užpildoma paskiausiai. Atliekų deponavimas vykdomas 0,3 m. storio sluoksniais, jas paskirstant buldozeriu ir sutankinant

Kaip minėta, sąvartyno poveikio aplinkai monitoringas apima dujų, filtrato ir paviršinių nuotekų tyrimus, požeminio vandens tyrimus, taršos šaltinių išmetamų/išleidžiamų teršalų tyrimą.

sprogaus dujų ir oro mišinio koncentracijų susidarymo galimybę;

gruntinio vandens kokybės stebėjimas ir vertinimas pagal šiuo metu galiojančius norminius reikalavimus;

Jis turės priminti tvarkingą pylimą, nuo kurio nebesklis jokie nemalonūs kvapai, sąvartynas bus uždarytas, laikantis visų aplinkosauginių reikalavimų, taip užkertant kelią bet kokiai aplinkos taršos galimybei. Atliekant sąvartyno uždarymo baigiamuosius darbus bus įrengtas žiedinis kelias, sutvarkyta papėdės zona, iškasti grioviai, planiruotas gruntas, įrengtas dirvožemio sluoksnis ir užsėta žolė. Pagal aplinkosauginius reikalavimus uždarius sąvartyną, lietaus vanduo nepateks į atliekų kaupą taip užkirsdamas kelią aplinkos taršai bei kus švaresnę ir saugesnę aplinką. Baigus senojo sąvartyno uždarymo darbus, rangos sutartyje bus numatytas dar 12 mėnesių laikotarpis pranešimams apie defektus, o uždarytas sąvartynas ir toliau bus prižiūrimas, kaip numato Atliekų sąvartynų įrengimo, eksploatavimo ir priežiūros po uždarymo taisyklės (Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2000 m. lapkričio 11 d. įsakymas Nr. 444 „Dėl atliekų sąvartynų įrengimo, eksploatavimo, uždarymo ir priežiūros po uždarymo taisyklių patvirtinimo“, Valstybės žinios 96-3051):

  • Aplinka Konspektas
  • Microsoft Word 860 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (2671 žodžiai)
  • Giedrė
  • Sąvartyno dujų kiekio susidarymas ir panaudojimo pagrindimas
    10 - 5 balsai (-ų)
Sąvartyno dujų kiekio susidarymas ir panaudojimo pagrindimas. (2016 m. Vasario 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/savartyno-duju-kiekio-susidarymas-ir-panaudojimo-pagrindimas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 15:32
×