Savęs pažinimas ir valdymas


Įvadas. Savęs pažinimo būdai. Savęs pažinimas savistabos būdu. Savęs pažinimas bendraujant, testų pagalba. Savęs valdymas. Buvimas atsakingu. Siekimas užsibrėžtų tikslų. Gyvenimas pagal tvirtus principus. Išvados. Literatūros sąrašas. Priedai.


Jau nuo pat antikos laikų buvo skatinama žmones mąstyti ir analizuoti save. Vienam žymiausių Graikijos filosofų Sokratui rūpėjo pavienis žmogus. Jis stengėsi, kad asmuo imtų tirti save ir galiausiai suprastų, kaip dera mąstyti ir elgtis. Juk viena iš didžiausių problemų nepažįstant savęs yra nepasitikėjimas. Nepasitikėdami savimi mes bėgame nuo savęs, neišsakome savo minčių, sudėtingai reaguojame į tam tikras susidariusias problemas. Be abejo, mums neužtenka pažinti savęs. Mums taip pat reikia išmokti valdyti save, nes nesugebėdami savęs suvaldyti tam tikrose situacijose mes galime pakenkti sau.

Tikslas: Kuo išsamiau supažindinti su savęs pažinimo bei savęs valdymo tema

Savistabos padariniai gali būti įvairūs: skausmingi, džiuginantys, suteikiantys laimės ar liūdesio. Jeigu analizuodami save mes pastebime tam tikrų savo trūkumų, galime vengti savistabos. Gilintis į save lyginant idealųjį ir realųjį Aš yra nemalonu, todėl kai kurie žmonės ieško tam tikros veiklos, kad galėtų to išvengti. Pavyzdžiui, vieni skaito knygas, žiūri televizorių, kiti ima piktnaudžiauti alkoholiu, vartoja narkotikus, be saiko valgo. Yra tokių žmonių, kurie norėdami pabėgti nuo savęs nusižudo. Tai parodo, kad savistaba iš tiesų gali būti labai nemaloni ir pavojinga. Tačiau savianalizė ne visada yra nemaloni. Jeigu žmogui pasisekė, jis pasiekė gyvenimo tikslą, tuomet mintys apie save būna labai malonios, jis jaučia pasitenkinimą.

Vienas pirmiausių bendravimo svarbą savęs pažinimui pastebėjo psichologijos klasikas V. Džeimsas. Jis teigė, kad bendraujant skirtingose socialinėse situacijose, mes galime save pažinti vis kitaip. Tai yra paskata dorai elgtis, siekti užsibrėžtų tikslų.

Leono Festingerio socialinio palyginimo teorija skelbia, kad mes sužinome apie save ar savo ypatybes lygindami save su kitais žmonėmis. Šioje teorijoje yra svarbu su kuo mes save lyginame. Dažniausiai mes stengiamės lyginti save su panašiais žmonėmis, tačiau ne visada mes pasirenkame tinkamus asmenis. Todėl galima išskirti du palyginimo tipus: aukštyn ir žemyn orientuotą socialinį palyginimą. Aukštyn orientuotas socialinis palyginimas reiškia, kad mes save lyginame su stipresniais už save. Toks palyginimas gali padėti apibrėžti siektinus standartus, bet gali mus žeisti, nes mes visuomet save matysime prastesnius už kitus. Tuo tarpu žemyn orientuotas socialinis palyginimas reiškia, kad mes save lyginame su silpnesniais, nes norime jaustis geresniais.

Bendraudami ir atsiskleisdami kitiems, mes geriau suvokiame save. Drąsiai išsakydami savo mintis, jausmus, lūkesčius, ketinimus. Tačiau kartais mes negalime atsiverti, kad neįžeistume žmogaus jausmų, nesutrikdytume aplinkinių. Atsiskleidimo lygis priklauso nuo įvairių veiksnių: savigarbos, psichologinio klimato, nusistovėjusių bendravimo taisyklių. Yra žmonių, kurie nuoširdžiai bendrauja su pašnekovais, jais pasitiki skatina juos atsiverti taip užmezgant tarpusavio santykius.

Testai – būdas skatinantis ir lengvinantis savianalizę. Žinoma, jų yra labai daug ir įvairaus pobūdžio. Jie padeda žmogui suprasti apie save tai, ko kartais negalima pastebėti. Pavyzdžiui, asmenybės testai gali padėti sužinoti tam tikrų savybių apie savo charakterį bei asmenybę, intelekto testai atskleidžia asmenybės intelekto lygį, profesijos ir karjeros testai padeda suvokti, koks darbas labiausiai tinka pagal asmens būdą. Visi testai yra parengti remiantis žmogaus psichologija, todėl išsprendus tam tikrus testus asmuo gali lengviau atrasti save bei savo gyvenimo kelią.

  • Microsoft Word 803 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (3710 žodžiai)
  • Kolegija
  • Skaistė
  • Savęs pažinimas ir valdymas
    10 - 2 balsai (-ų)
Savęs pažinimas ir valdymas. (2017 m. Spalio 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/saves-pazinimas-ir-valdymas.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 05 d. 15:59
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo