Savęs pažinimo ir apsisprendimo tema lietuvių literatūroje


Savęs pažinimo ir apsisprendimo kelias lietuvių literatūroje. (Šatrijos Ragana, Vincas Mykolaitis – Putinas, Marius Katiliškis).


Savęs pažinimas yra individualus, dažniausiai daug laiko ir pastangų reikalaujantis procesas, kuris yra labai svarbus, nes brandina asmenybę. Pažinti save yra būtina, nes tik gerai save pažįstantis žmogus gali iš tiesų pasitikėti savimi, būti nuoširdus sau ir kitiems bei priimti tinkamus sprendimus. Savęs pažinimo ir apsisprendimo tema tampa itin aktuali modernėjančioje lietuvių literatūroje. XIX a. šios temos svarbą autobiografiškoje apysakoje „Sename dvare“ akcentavo Šatrijos Ragana (tikrasis vardas Marija Pečkauskaitė), Vincas Mykolaitis – Putinas intelektualiniame psichologiniame romane „Altorių šešėly“ bei Marius Katiliškis romane „Miškais ateina ruduo“.

Realizmo epochos rašytoja Šatrijos Ragana apysakoje „Sename dvare“ vaizduoja pagrindinės kūrinio veikėjos mamatės jausmo bei proto kovą ir apsisprendimą gyventi ne sau, o kitiems. Dvare vykstančio pagrindinio apysakos veiksmo centre – mamatė, kuriai vaikystę ir jaunystę Žemaitijos dvaruose praleidusi autorė Marija Pečkauskaitė skiria didelį dėmėsį. Būsimąją rašytoją su mama siejo itin glaudus ryšys, todėl nenuostabu, kad pagrindinė apysakos veikėja – motina. Pasakojimas iš duktės Irutės perspektyvos atskleidžia, kad tai jausminga, labai religinga, subtiliai jaučianti meną moteris, kurios gyvenime kultūra užima svarbią vietą. Apysakoje vaizduojama naktį, mėnesienos apšviestame sode vaikštanti mamatė gėrisi gamtos grožiu bei džiaugiasi, kad „Tokią naktį amžinybė savo sparnu paliečia žmogaus sielą.

  • Microsoft Word 21 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 2 puslapiai (966 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Karolina
  • Savęs pažinimo ir apsisprendimo tema lietuvių literatūroje
    10 - 4 balsai (-ų)
Savęs pažinimo ir apsisprendimo tema lietuvių literatūroje. (2017 m. Kovo 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/saves-pazinimo-ir-apsisprendimo-tema-lietuviu-literaturoje.html Peržiūrėta 2020 m. Kovo 29 d. 12:59
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo