Savižudybė ir savižudybių prevencija


Savižudybės reiškinys bei savižudybės problematika. Savižudybės samprata. Savižudybių priežastys. Viena grupė. Antra grupė. Trečia grupė. Požymiai padedantys atpažinti savižudybę. Savižudybių statistika Lietuvoje. Savižudybių prevencijos programos Lietuvoje. Savižudybių prevencijos 2003 - 2005 metų programa. Programos ryšys su kitomis Lietuvoje vykdomomis sveikatingumo programomis. Svarbiausi programos tikslai. Tolesniojo laikotarpio tikslai yra šie. Savižudybių ir savęs žalojimo laisvės atėmimo vietose prevencijos programa. Programos tikslas. Programa yra realizuojama trimis kryptimis. Valstybinė psichikos sveikatos strategijos įgyvendinimo 2008 - 2010 metų programa. Šios programos tikslas. Šios programos uždaviniai. Savižudybių prevencijos programų efektyvumas Lietuvoje.

Savo rašto darbe, norėtumėme atskleisti savižudybės sampratą bei kokios yra vykdomos savižudybių prevencinės programos Lietuvoje.

Savižudžiai yra skirstomi į tam tikras grupes:

Apie gresiančią savižudybę galime spręsti iš įvairių ženklų, jei žmogus:

       Mintys apie savižudybę greičiau gali kiti žmonėms, kurie:

Jei įtarėte ketinimą nusižudyti, paklauskite: „Ar jus užgriuvusios labai sunkios problemos neprivertė pagalvoti, kad tai nepakeliama?.. Gal kilo noras pakenkti pačiam sau?“

Frazė „pakenkti pačiam sau“ gali atskleisti veiksmus, kuriais sukeliamas skausmas, bet nenusižudoma. Pavyzdžiui, cigarete deginama savo oda. Žmogaus patirties atskleidimas suteikia medžiagos dialogui, problemų tyrimui ir sprendimams. Nemažai žmonių, įskaitant ir medikus, nesiryžta paklausti apie suicidines mintis, o tai gali turėti tragiškų pasekmių. Jei įžvelgiate ketinimą nusižudyti, neklauskite miglotai: „Kodėl jūs norite padaryti kažką tokio?“, klauskite tiesiai ir aiškiai: „Kaip jūs pakenktumėte sau?“ Viltis yra ateityje, tad orientuokime suicidinės asmenybės žvilgsnį į ateitį. Įtraukite į paramos suicidinei asmenybei planą tiek žmonių, kiek įmanoma: jie turi būti artimi suicidinei asmenybei.

Skaičiai byloja, jog 2010 metais, 45 - 59 metų amžiaus kategorijoje nusižudė daugiausiai. Vyrai žudosi daugiau, negu moterys.

Savižudybė neturi vienos priežasties, visada yra priežastys (vaikystėje patirta seksualinė prievarta, artimųjų dėmesio stoka, vieno iš tėvų savižudybė ar depresija, ar priklausomybė nuo narkotinių medžiagų, asmens dabartinio gyvenimo krizė ir t.t.).

3. Gailienė D. 1998. Jie neturėjo mirti/ Savižudybės Lietuvoje. Vilnius: Tyto alba.

7. Lietuvos Respublikos seimas. 2008. [Žiūrėta: 2012 11 08]. Prieiga per Internetą:

8. Sajevičienė J. 2003. Savižudybių aktualijos Lietuvoje. Psichiatrijos žinios. Nr. 2 (22).

  • Sveikata Referatas
  • Microsoft Word 330 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2836 žodžiai)
  • Simona
  • Savižudybė ir savižudybių prevencija
    10 - 8 balsai (-ų)
Savižudybė ir savižudybių prevencija. (2015 m. Gegužės 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/savizudybe-ir-savizudybiu-prevencija.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 07:34
×