Savižudybė, kaip socialinis veiksnys


Įvadas. Savižudybės procesas. Savižudybių proceso etapai. Savižudybių priežastys. Savižudybės gresmės požymiai. Savižudybių prevencija. Savižudybės Lietuvoje ir pasaulyje. Bažnyčios požiūris į savižudybę. Išvados. Informacijos šaltinių sąrašas.


Taigi šio darbo tikslas yra išsiaiškinti kas yra savižudybė, jos priežastis, prevenciją, padarinius Lietuvoje bei pasaulyje.

A. H. Maslow (2011) teigia, kad savižudybės, turim tam tikrus 3 etapus, stadijas:

1. Socialinė ir psichologinė depresija, kurią sukelia alinantys buities sunkumai, konfliktai, girtuokliavimas, narkomanija, ištvirkimas, nusivylimas meile, nedarbas, anoreksija, somatiniai (kūno) negalavimai, menka socialinė pagalba ar parama.

2. Mokymosi sutrikimai. Blogiau besimokantys mokiniai gali jaustis nuvertinti, išgyventi tėvų ir mokytojų nuolatinį reikalavimą, spaudimą būti pažangiam, išgyventi bendraamžių pajuokas dėl prasto mokymosi.

3. Fizinė negalia ir ligos, žadinančios neigiamas emocijas. Su savižudišku elgesiu yra susijusios anoreksija, bulimija, diabetas, galvos smegenų traumos, raumenų distrofija. Iš fiziškai neįgalių žmonių polinkį turi žudytis tie, kurie lieka visam gyvenimui paralyžiuoti dėl stuburo patirto pažeidimo, kurių yra amputuotos galūnės. Prie nedidelės rizikos grupės priskiriami ŽIV nešiotojai ir sergantys AIDS.

4. Nemokėjimas prisitaikyti. Žmogus paprastai labai sielojasi dėl blogų santykių šeimoje, dėl negebėjimo užmegzti ir palaikyti santykius su kitais žmonėmis. Sutrikęs bendradarbiavimas suteikia graužatį, gėlą skausmą.

5. Šeimos psichologinis klimatas. Žmogus jaučia psichologinį diskomfortą, kai suvokia save kaip negebantį prisitaikyti: jis mano, kad yra per silpnas įveikti asmeninės nesėkmes, todėl atmeta kitas galimybes, norėdamas išvengti sunkių išbandymų.

6. Noras atkeršyti. Dažnai keršto jausmas, noras nubausti tėvus, mokytojus, draugą, artimą žmogų būna daug stipresnis už mirties baimę.

7. Iškreipta mirties samprata. Vaikai dažnai nesusimąsto apie mirtį, nesuvokia mirties negrįžtamumo. Mažiems vaikams (iki 7 metų) mirtis atrodo laikina. Vaikai pasirenka mirtį kaip būdą susigrąžinti tėvų, artimų draugų, bendraamžių dėmesį ir meilę.

8. Žiniasklaidos įtaka. Savižudybes plisti skatina ir visuomenei įperšamos nuostatos, kurias skleidžia žiniasklaida. Publikuojamų straipsnių apie savižudybes antraštės dažniausiai būna miglotos, romantiškos, daugiareikšmės. Lietuvos laikraščių straipsniai išsiskiria sensacingais aprašymais, tragiškumo paryškinimu – savižudis vaizduojamas kaip herojus, visus sujaudinęs, įvykdęs dramatiška, nuostabos vertą poelgį.

A. H. Maslow (2011) teigia, kad žmogų, kuris ketina, ar bent turi minčių nusižudyti galima atpažinti iš jo elgesio bei kalbos pakitimų:

● Staigiai pasikeičia elgesys – ūmai kinta nuotaika, tylus vaikas staiga tampa triukšmingas ir neregėtai aktyvus, arba atvirkščiai – judrus vaikas sėdi įbedęs akis į vieną tašką, atrodo niūrus, prislėgtas, nervingas;

● Nesidomi tuo, kas anksčiau jam buvo svarbu, stengiasi atsiriboti nuo kitų;

● Krinta nuotaika – vyrauja neviltis, bejėgiškumo, pesimizmo jausmai, gili depresija. Neviltis dažniausiai apima, kai griūva ateities planai. Tada ateitis atrodo tamsi, nežadanti nieko gero – tik kančias ir mirtį. Atrodo, kad visos pastangos bergždžios, troškimai neįgyvendinami. Prarandama noras gyventi. Blogiausia, kad jauni žmonės kartais nugrimzta į neviltį ne dėl kokios didelės nelaimės, o dėl paprastų nesėkmių, mažmožių;

● Pradeda dalyti kitiems savo daiktus, pareikšdami, kad jiems tai nebereikalinga;

Tokių požymių negalima nepaisyti ar vertinti lengvabūdiškai, taip pat nedera supaprastinti sudėtingų žmogaus problemų.

  • Psichologija Referatas
  • Microsoft Word 34 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2913 žodžiai)
  • Kolegija
  • Mante
  • Savižudybė, kaip socialinis veiksnys
    10 - 1 balsai (-ų)
Savižudybė, kaip socialinis veiksnys. (2017 m. Rugsėjo 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/savizudybe-kaip-socialinis-veiksnys.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 17:44
×