Savižudybės ir jų prevencija Lietuvoje


Įvadas. Savižudybių statistika. Savižudybės būdai ir priežąstys Lietuvoje. Savižudybės būdai. Savižudybės priežąstys. Prevencija. Tyrimo metodika. Išvados. Informacijos šaltinių sąrašas. Priedai.

Skurdas, nedarbas ir socialinė atskirtis dažnai sąlygoja žmonių socialinį nesaugumą ir netikrumą visuomenėje, neretai pastūmėja juos į nusikalstamą kelią, alkoholizmo bei narkomanijos priklausomybę, savižudybę. Apytikriais duomenimis, pasaulyje kasmet nusižudo apie milijoną žmonių – daugiau negu žūsta karuose, lėktuvų ir geležinkelių katastrofose, per stichines nelaimes kartu paėmus. Paulius Skruibis, Evaldas Kazlauskas, Danutė Gailienė straipsnyje ,,Nevilties lygis, nuostatos, savižudybių atžvilgiu ir suicidinė rizika” nagrinėja Lietuvoje atliktus tyrimus apie savižudybes, jų paplitimą, tiria nuostatas savižudybės atžvilgiu, mėgimimą nusižudyti ir jų įvykdymą. Anot autorių pačios nuostatos gali tapti savižudybių prevencijos objektu – joms pasikeitus, gali sumažėti ir savižudybės rizika, net jeigu išlieka kiti rizikos veiksniai. Tyrimo rezultatai patvirtino jų hipotezę, jog nuostatos savižudybių atžvilgiu bei nevilties lygio sąveika yra svarbi prognozuojant suicidiškumą.

Darbo objektas: savižudybės ir jų prevencija.

Darbo tikslas: analizuoti savižudybes ir jų prevencijos būdus Lietuvoje.

Statistikos departamento žiniomis Lietuvoje krizės metu (2009m.) nusižudė 1138 žmonės ir 2010m - 1631, 2011m. skaičius mažėjo iki 1018, 2012m - 927. Daugiausia žudosi 40 - 50 metų amžiaus žmonės, vyrai daug dažniau nei moterys (753 vyrai/174 moterys) kaimo vietovėje daugiau nei mieste (kaime 511/mieste 416) (2012m), Nėra tikslios statistikos kiek asmenų bandė žudytis, bet buvo išgelbėti. Vyraujantys įsitikinimai, kad apie savižudybę geriau nekalbėti kaip apie gėdinga veiksmą, kiek skausmo ir nelaimių atneša ši klaidinga nuostata, kad savižudybė yra žmogaus pasirinkimo reikalas, o ne skubios pagalbos reikalinga būsena.

Savižudybių prevencija tai veiksmų visuma, skirta sumažinti savižudybių skaičių ir pagerinti psichinę savižudybei pasiryžusių žmonių būklę. Lietuvoje veikia kelios organizacijos, vykdančios savižudybių prevenciją („Jaunimo linija“, Valstybinis psichikos sveikatos centras, ,,Vaikų linija“, ,,Vilties linija“ir kt.), tačiau savižudybių skaičius išlieka itin didelis.  Kol kas prevencinį darbą pagalbos linijose atlieka savanoriai. Prevencija rengiama tokiais būdais: psichinių galių atkūrimas keliant optimizmą, padedant įveikti stresą, smurto ir patyčių mažinimas namuose ir mokyklose, savižudybės priemonių (pvz., ginklų, nuodų, stiprių vaistų) pasiekiamumo mažinimas.

  • Microsoft Word 24 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (1835 žodžiai)
  • Universitetas
  • Aaaa
  • Savižudybės ir jų prevencija Lietuvoje
    10 - 3 balsai (-ų)
Savižudybės ir jų prevencija Lietuvoje. (2015 m. Gruodžio 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/savizudybes-ir-ju-prevencija-lietuvoje.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 20 d. 03:54
×