Savižudybės jaunimo tarpe


Santrauka. Vaikų psichologiniai sunkumai. Jaunuolių savižudybių riziką didinantys veiksniai. Kaip išvengti arba sumažinti paauglių savižudybių skaičių? Išvados. Literatūra.

Europos Sąjungoje per metus įvyksta maždaug 58 tūkst. savižudybių, kurių tris ketvirtadalius įvykdo vyrai. Aštuonios didžiosios valstybės narės priklauso šalims, kuriose vyrų savižudybių rodiklis yra didžiausias. Per pastaruosius 50 metų labai padaugėjo jaunimo savižudybių. Pasaulyje savižudybės yra dažniausia jaunų 10-24 metų žmonių mirties priežastis ir viena iš trijų dažniausių 15-35 metų amžiaus žmonių mirties priežasčių.

Darbo tikslas – aptarti jaunimo savižudybių priežastis ir galimus būdus, kaip sumažinti šią problemą.

Problema – paauglių savižudybių skaičiaus augimas.

Pasiekti, kad savižudybių nebūtų, neįmanoma, tačiau nuosekliai ir kryptingai vykdant savižudybių prevenciją valstybės mastu, savižudybių skaičių galima sumažinti. Savižudybių problema yra daugiaaspektė, todėl ir prevencija turi būti kompleksinė, daugiadalykė. Prevencija sėkminga gali būti tik tada, jeigu yra vykdoma nuosekliai, orientuojantis į tiksliai apibrėžtas rizikos grupes.

Švietimo sistemos įstaigose bei vaiko teisių apsaugos tarnybose dirbantys socialiniai pedagogai ir socialiniai darbuotojai kasdien susiduria su vaikais, paaugliais ir jaunuoliais, turinčiais nemenkų socialinių ir psichologinių sunkumų. Šie jauni žmonės labai dažnai sunkiai prisitaiko klasėje, tarp bendraamžių ir apskritai visuomenėje. Tarp jų nemažai išgyvenančių psichologines krizes ar net atsidūrusių prie savižudybės slenksčio, todėl socialiniai pedagogai privalo žinoti svarbiausią informaciją apie psichologinių krizių požymius, gebėti atpažinti vaikus, paauglius ir jaunuolius, galvojančius apie savižudybę, suteikti jiems pirmąją psichologinę pagalbą ir paskatinti kreiptis į reikiamus specialistus.

Vaikai ir jaunuoliai yra labiau pažeidžiami, jie labiau priklausomi nuo emocinės aplinkos šeimoje, mokykloje, bendraamžių grupėje. Jaunų žmonių psichinę sveikatą lengviau gali sutrikdyti veiksniai, kuriems suaugusieji yra atsparesni (smurtas, patyčios, skurdas, žalingi įpročiai, nesėkmės, nelaiminga meilė ir pan.).

Ilgalaikės psichinės sveikatos pagrindas formuojamas ankstyvajame amžiuje. Psichinės sveikatos specialistų teigimu, apie 50 proc. psichinės sveikatos sutrikimų pasireiškia iki 14 metų. Du trečdaliai jų pasireiškia iki 24 metų. Psichinės sveikatos sutrikimų galima nustatyti 10-20 proc. jaunuolių, kurių didesnioji dalis yra iš nepasiturinčių gyventojų sluoksnių. Negydomi mažų vaikų ir paauglių psichinės sveikatos sutrikimai turi ilgalaikių pasekmių: vyresniame amžiuje gali kilti elgesio sunkumų ar pasireikšti psichopatologija.

Mokiniai, turintys didesnių asmeninių psichologinių ar sveikatos sunkumų, kur kas dažniau gali susirgti depresija ir, nepalankiai susiklosčius aplinkybėms, atsidurti prie savižudybės slenksčio. Nustatyta, kad apie trims ketvirtadaliams ketinusių nusižudyti paauglių buvo būdingas vienas ar daugiau depresijos simptomų. Mokinių depresija dažniausiai yra paslėptos formos, todėl ją sunkiau nustatyti. Paauglystės laikotarpiu gali sumažėti vaiko savęs vertinimas, atsirasti dėmesio sutelkimo sunkumų, padidėti liūdesys, nuovargis, atsirasti miego sutrikimų. Nustatyta, kad daugumai nusižudžiusių paauglių berniukų buvo būdingi ir depresijos simptomai, ir asocialus elgesys. Būtų galima išvardinti ir daugiau vaikų ir jaunimo savižudybės pavojų didinančių veiksnių. Paminėjome pagrindinius. Tačiau svarbiausia pedagogams ir suaugusiesiems – mokėti atskirti, kokie vaikai ir jaunuoliai gali būti priskiriami didesnio pavojaus grupei, ir žinoti požymius, pagal kuriuos galima atpažinti savižudybės krizę išgyvenančius vaikus. Išgyvenančiajam psichologinį skausmą reikalinga artimųjų, aplinkinių žmonių ir specialistų pagalba, emocinis ir dvasinis palaikymas. Pedagogo pareiga – išmokti pastebėti kenčiantį vaiką ar paauglį, slegiamą sunkių išgyvenimų naštos.

  • Sociologija Referatas
  • Microsoft Word 23 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (2438 žodžiai)
  • Universitetas
  • Dovilė
  • Savižudybės jaunimo tarpe
    10 - 5 balsai (-ų)
Savižudybės jaunimo tarpe. (2015 m. Birželio 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/savizudybes-jaunimo-tarpe.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 12:01
×