Savižudybės problemos nagrinėjimas ir sprendimo būdai


Įvadas. Savižudybės sociologinė samprata, struktūra ir rodiklis. Savižudybės apibrėžtis, bendras sąvokos kontekstas. Savižudybės priežastingumas ir riziką didinantys faktoriai. Socialiniai veiksniai. Situacija šeimoje. Darbo situacija. Psichikos sutrikimai. Somatinės ligos. Ankstesni bandymai žudytis. Savižudybės idealizavimas žiniasklaidoje. Kultūrinės nuostatos. Jaunų asmenų situacija. Savižudybės kaip socialinės problemos analizė. Ekonominių veiksnių įtaka savižudybėms. Išvados. Bibliografija.

Sistemingai aktualizuojant savižudybės sociologinius faktorius kaip neišvengiamai prerogatyvų globalinės sociologijos disputų, diskusijų ir debatų objektą, visada svarbus šio fenomeno analitinis, etimologinis bei klasifikacinis tyrinėjimo metodas, kuris pasirinktą tokios ar panašios tematikos rašto darbą nutapo itin produktyviais, objektyvias gyvenimo realijas atspindinčiais rezultatais. Šiandien šio kolektyvinio fenomeno sociologinės analizės, neprasilenkdamos su nuolat progresuojančiomis psichologinių, psichinių, psichoterapinių tyrimų žiniomis, sėkmingai brenda į socialinių, filosofinių, religinių, medicininių bei politinių mokslų interesų srautą. Savižudybės kolektyviniai duomenys fiksuojami ir reprezentuojami vartotojų pasauliui, būtent pirmiausia ši fenomeną konstruktyviai aktualizuojant perspektyvių seminarų, konferencijų, mokslinių straipsnių ar efektyvesnių tyrimo priemonių ieškojimo bei pritaikymo pagalba. Dėsningi kiekybiniai, kokybiniai ir struktūriniai sociologinių tyrimų procesų pokyčiai savižudybės klausimais yra vienas iš fundamentaliausių šio darbo sistemingo plėtojimo kriterijų, ieškant atsakymų į sudėtingą, bet ypač didelį politinės sociologijos studijose pasisekimą pelniusį klausimą: kokios priežastys bei kokie riziką didinantys faktoriai yra dominuojančios savižudybės sociologinės situacijos rodikliai?

Savižudybių skaičius – vienas iš visuomenės ne tik psichikos sveikatą atspindinčių, bet ir socialinės – kolektyvinės problematikos rodiklių. Lietuvoje 2001 metais nusižudė 1535 asmenys. 2001 metais pagal savižudybių skaičių 100 tūkstančių gyventojų Europoje Lietuva pirmavo – 44,1 savižudybių, Latvijoje – 34, Estijoje – 33, Rusijoje – 39, Vengrijoje – 32 savižudybės.2000 m. Lietuvoje įvyko 44 savižudybės 100 000 gyventojų . Šiandien jau nebeabejojama, kad ši problema yra prioritetinė visuomenės sveikatos sritis, reikalaujanti efektyvios prevencinės veiklos.

Tarp nusižudžiusių vyrų didžiausią dalį sudaro 45-54 metų amžiaus vyrai, tarp moterų - 65 metų ir vyresnės moterys. Kiti faktoriai:

2000 m. pasaulyje galėjo nusižudyti milijonas žmonių.

Kas 40 sek. pasaulyje nusižudo 1 žmogus;

Kas 3 sek. pasaulyje kas nors bando žudytis;

Savižudybė yra viena iš trijų dažniausių mirties priežasčių 15-35 metų amžiaus žmonių grupėje .

Jau vien tokia faktografija tiesia rimtą bei atsakingo, įpareigojančio dėmesio reikalaujantį kelią į intymesnes ir išsamesnes savižudybės studijas, turint omeny šio etiudo sociologinę problematiką, o taip pat apie šiam fenomenui diskriminuojančią aplinką sukuriančią empatiškos visuomenės dalies reakciją į tai.

Pasak Durkheim Emile, savižudybių paplitimas priklauso ne tiek nuo individualių priežasčių, kiek nuo visuo¬menės poveikio . IX amžiaus visuomenių savižudybių lygio statistikos analizė pastūmėjo Durkheim E. prie išvados, kad kiekviename istorijos tarpsnyje kiek¬viena visuomenė yra linkusi j savižudybes . Skirtingą savižudybių lygį įvairiose visuomenėse Durkheim E. aiškina visuomenės socialinės integra¬cijos ir reguliacijos lygmeniu: integracijos stoka sukelia egoistinių savižudybių gausėjimą, o regu¬liavimo stoka - anominių savižudybių gausėjimą. Antra vertus, dėl pernelyg didelės integracijos pa¬gausėja altruistinių savižudybių, o dėl pernelyg didelio reguliavimo - fatalinių savižudybių . Taigi, kyla klausimas, kokia turi būt socialinė integracija (šeimos, vi¬suomeniniai ryšiai) bei reguliavimas (normos, tra¬dicijos), kad neskatintų savižudybių progreso bei stresinės reakcijos į socialinio, kultūrinio, visuomeninio gyvenimo realijas?

  • Microsoft Word 40 KB
  • 2015 m.
  • 19 puslapių (4875 žodžiai)
  • Antanas
  • Savižudybės problemos nagrinėjimas ir sprendimo būdai
    10 - 3 balsai (-ų)
Savižudybės problemos nagrinėjimas ir sprendimo būdai. (2015 m. Kovo 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/savizudybes-problemos-nagrinejimas-ir-sprendimo-budai.html Peržiūrėta 2019 m. Kovo 25 d. 13:44
×