Savižudybių rizikos veiksniai ir pagalbos principai


Psichologijos kursinis darbas.

Savižudybių rizikos veiksniai ir pagalbos principai. Įvadas. Darbo tikslai. Teorinė dalis. Nuostatų vaidmuo savižudybių prevencijoje. Alkoholis ir savižudybės. Psichologinės pagalbos prieinamumas. Kultūrinės nuostatos. Mitai ir faktai apie savižudybę. Tyrimas. Tyrimo rezultatai. Išvados. Informacijos šaltiniai.


Rašto darbe nagrinėjami savižudybių rizikos veiksniai ir pagalbos principai. Tema pasirinkta ne atsitiktinai, tai ypač opi problema Lietuvoje, kadangi Lietuva – viena pirmaujančių valstybių Europoje ir į dešimtuką pasaulyje patenkančių pagal savižudybių skaičių. Tai lemia daugelis veiksnių, vienas tokių – alkoholio vartojimo ir savižudybių skaičiaus ryšys. Lietuva pagal suvartoto alkoholio kiekį taip pat yra viena pirmaujančių valstybių pasaulyje, todėl koreliacija tarp suvartojamo alkoholio kieko ir savižudybių skaičiaus parodo, kokia opi yra ši problema. Kitas svarbus veiksnys, lemiantis savižudybių skaičių – psichologinės pagalbos prieinamumas. Žmogus, kuris nebijo ir nesigėdija kreiptis pagalbos, gali negauti jos del fiziškai per mažo specialistų skaičiaus Lietuvoje. Lietuvių mentalitetas taip pat daro įtaką savižudybių gausėjimui. Jie nepalankiai vertina kitataučius, kitos kultūros ar seksualinės pakraipos žmones ir tai padidina jų savižudybių riziką. Darbe šie veiksniai aptariami plačiau.

Ištirti, kaip lietuvių požiūris į kitų tautybių, religijų ar seksualinių pakraipų asmenis yra susijęs su savižudybės rizika.

Paneigti visuomenėje vyraujančius mitus apie savižudybę.

Išsiaiškinti, kokia yra pogrupyje vyraujanti nuomonė apie savižudybes ir jų priežastis, patvirtinti arba paneigti mitų paplitimą tarp apklaustųjų.

Savižudybė apibūdinama kaip sąmoningas savo paties gyvybės nutraukimas. Paprastai jos prasmė – tai tariamų problemų sprendimo būdas, o tikslas – išvengti galvojimo bei jausmų. Lietuvoje savižudybių problema itin opi, tai parodo statistika: Lietuvos Higienos instituto Sveikatos informacijos centras praneša, jog nusižudžiusiųjų skaičius 2014 metais – 930, o Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos skelbia, kad 2014 metais avarijose žuvo 325 žmonės. Tokia situacija Lietuvoje susiklosčiusi dėl priešiškų kultūrinių nuostatų, psichologinės pagalbos neprieinamumo ir visuomenėje paplitusio alkoholizmo. Siekiant mažinti savižudžių skaičių, būtina keisti šias nuostatas.

 • Psichologija Kursiniai darbai
 • 2016 m.
 • Lietuvių
 • Gabija
 • 12 puslapių (1632 žodžiai)
 • Universitetas
 • Psichologijos kursiniai darbai
 • Microsoft Word 33 KB
 • Savižudybių rizikos veiksniai ir pagalbos principai
  10 - 7 balsai (-ų)
Savižudybių rizikos veiksniai ir pagalbos principai. (2016 m. Balandžio 12 d.). http://www.mokslobaze.lt/savizudybiu-rizikos-veiksniai-ir-pagalbos-principai.html Peržiūrėta 2018 m. Sausio 23 d. 18:01