Sąžinė


Sazine rasinys. Rasiniai apie sazine. Rasinys apie sąžinė. Sąžinė brangiausias turtas. Mintys apie sąžinę. Sazine moralinio tobulejimo paskata biliunas. Ar sazine galima nupirkti. Sazine moralinio tobulejimo paskata. Rašinys sažine. Svarbiausias zmogaus poelgiu teisejas sazine vagis.

Žymių žmonių mintys apie sąžinę. Žodžių, vartotų apibrėžti sąžinei, etimologija. Sąžinė helenistiniu požiūriu. Sąžinė judaizmo požiūriu. Šventasis raštas apie sąžinės prigimtį. Sąžinės kilmės raida.

Sąžinė – turbūt vienintelis turtas, kurį turime be išimties visi, tačiau į jos balsą kiekvienas įsiklausome skirtingai. Vieni stengiamės tą balsą nuslopinti, kiti, priešingai, vertiname jį kaip kelrodį, apsaugantį nuo amoralių poelgių. Mano nuomone, į sąžinės balsą įsiklausyti verta, nes jis padeda išlaikyti sąžinę nesuteptą. O juk švari sąžinė – viena iš ramaus ir laimingo gyvenimo sąlygų.

Anot V. Hugo, aukščiausias teismas – sąžinės teismas. Kai žmogus nusižengia moralės normoms, pabunda sąžinė ir prislegia nusidėjėlį kaltės jausmu. Tas kaltės jausmas gali neduoti žmogui ramybės ilgą laiką. Pavyzdžiui, lietuvių rašytojo J. Biliūno novelės ,,Vagis‘‘ pagrindinis veikėjas Jokūbas dėl padaryto ir nutylėto nusikaltimo jaučia sąžinės graužatį visą gyvenimą, bet netiki, kad kokia nors bausmė gali išpirkti jo kaltę ir sugrąžinti prarastą ramybę. Ryškų sąžinės priekaištą galime pastebėti ir anglų dramaturgo V. Šekspyro dramos ,,Hamletas‘‘ veikėjo Klaudijaus maldoje. Įvykdyta žmogžudystė bei sosto užgrobimas karaliui neleidžia ramiai gyventi ir mėgautis gauta valdžia. Visgi, kartais žmogui pavyksta kuriam laikui užslopinti savąjį sąžinės balsą, bet jis vis tiek kažkada prabyla. V. Šekspyro dramoje ,,Karalius Ričardas III“ karalius iki pat paskutinės minutės vengia akistatos su savo sąžine, kol ji pati stoja prieš jį ir priverčia atgailauti dėl padarytų nuodėmių. Visi šie pavyzdžiai parodo, kad žmogus, pasielgęs amoraliai, visų pirma, yra teisiamas savo sąžinės. Be to ilgalaikiai sąžinės priekaištai gali priversti žmogų kentėti labiau nei visuomenės sukurtos bausmės: kalėjimas bei piniginės baudos.

  • MS PowerPoint 94 KB
  • 2012 m.
  • 10 puslapių
  • Toma
  • Sąžinė
    7.3 - 3 balsai (-ų)
Sąžinė. (2011 m. Vasario 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/sazine.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 07 d. 01:52
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo