Šeima ir partnerystė


Šeima ir partnerystė.

Darbas yra aktualus dėl dabartinėje visuomenėje egzistuojančios nevienodos šeimos sampratos ir dėl šios priežasties kylančių problemų. Taip pat dėl tokių šeimos formų kaip lygiateisiškumo partnerystės ar faktinės santuokos subjektų teisių ir pareigų reglamentavimo stokos kylančių problemų. Galime iškelti sau klausimą kas yra šeima. Tiek santuokoje gyvenantys asmenys tiek nesusituokę, bet kartu gyvenantys ir vedantys bendrą ūkį asmenys, taip pat partnerystėje gyvenantys asmenys save laiko šeima. Šeimos sąvoka ir minėtų jos formų subjektų teisių ir pareigų teisinis reguliavimas yra aktuali problema šiandien.

Šiuolaikinės visuomenės socialiniame gyvenime vyksta daugybė pokyčių, todėl kinta ir šeimos instituto apibrėžimas, jo kūrimo teisiniai pagrindai. Daugelis žmonių de facto gyvena tarsi šeimos, nors nėra sudarę santuokos. Jie turi vaikų, palaiko artimus santykius, veda bendrą ūkį. Toks reiškinys egzistuoja ne tik Lietuvos, bet ir viso pasaulio mastu. Dėl minėtų priežasčių visuomenė ir valstybės institucijos turi atsižvelgti į esamus pokyčius ir priimti tokį teisinį reguliavimą, kuris tinkamai apsaugotų egzistuojančių šeimos formų teises ir sukurtų tinkamą terpę jų įgyvendinimui.

Partnerystės institutas buvo apibrėžtas 2001 m. liepos 1 d. kuomet įsigaliojo Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas, pakeitęs prieš tai galiojusį santuokos ir šeimos kodeksą bei civilinį kodeksą. Jame reglamentuotas bendras gyvenimas neįregistravus santuokos bei tokios santykių formos turtinės pasekmės. Tai - pradžia ne santuokos pagrindu sudarytų santykių įteisinimui. Asmenų gyvenimas kartu, nesudarius santuokos (kohabitacija) dažnas reiškinys dabartinėje visuomenėje, todėl teisinėje valstybėje turėtų būti užtikrintos ir tokių santykių subjektų teisės ir pareigos bei silpnesniojo subjekto ir jų bendrų vaikų tinkama teisinė apsauga. Paskutiniu metu daug diskusijų kilo po 2011 m. rugsėjo 28 d. Konstitucinio teismo priimto nutarimo dėl šeimos sąvokos. Jame nebelieka tik santuokos pagrindu sudarytos šeimos apibrėžimo. Šiame nutarime Konstitucinis Teismas nurodė, kad:

  • Lietuvių kalba Rašinys
  • Microsoft Word 14 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (1551 žodžiai)
  • Mokykla
  • Karina
  • Šeima ir partnerystė
    10 - 2 balsai (-ų)
Šeima ir partnerystė. (2016 m. Sausio 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/seima-ir-partneryste.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 20:06
×