Šeima viksviniai (Cyperaceae)


Šeima viksviniai (Cyperaceae). Šeima migliniai (Poaceae). Poklasis arekažiedžiai (Arecidae). Šeima arekiniai (Arecaceae). Didelė lelijažiedžių šeima, kuriai priklauso 120 genčių ir 5600 rūšių pasaulyje. Lietuvoje užregistruota šios šeimos 14 genčių ir 97 rūšys. Daugelis viksvinių rūšių auga dideliais sąžalynais, formuoja visų klimato juostų užpelkėjusių vietovių augalinę dangą. Viksvinių šeimos atstovai – daugiametės, šakniastiebinės žolės, neturi antrinio storėjimo. Kai kurie atstovai pasiekia 1,5 – 4 m aukščio. Daugelio viksvinių atstovų audiniuose nustatyti silicio junginiai, todėl jie mažai vertingi kaip pašaras. Dažniausiai jų stiebai tribriauniai, bet gali būti apvalūs. Lapai siauri, su ilgomis apgaubiančiomis žiedynkotį makštimis. Makštys uždaros. Jos pereina į lancetišką ar linijišką, dažnai tribriaunį lapalakštį. Žiedai smulkūs, dvilyčiai arba vienalyčiai, surinkti į varputes. Varputės dar būna sutelktos į varpos, šluotelės, skėčio ar skydelio pavidalo žiedynus. Viksvų moteriški žiedai labai redukuoti ir apgaubti taip vadinamo maišelio. Maišelis susidaro, pažiedei kraštais suaugus į kolbos pavidalo darinį.

Žiedai smulkūs, dvilyčiai arba vienalyčiai, surinkti į varputes. Varputės dar būna sutelktos į varpos, šluotelės, skėčio ar skydelio pavidalo žiedynus. Viksvų moteriški žiedai labai redukuoti ir apgaubti taip vadinamo maišelio. Maišelis susidaro, pažiedei kraštais suaugus į kolbos pavidalo darinį. Jeigu yra apyžiedis, tai jis sudarytas iš 6 arba 3 žvynelių, dažnai pakitusių į šerelius ar plaukelius. Dvilyčiuose ir vyriškuose žieduose paprastai yra 3 kuokeliai. Jie pasižymi ilgais nusvirusiais koteliais. Vaislapynas sudarytas iš 3, rečiau 2 suaugusių vaislapėlių, sudarančių viršutinę mezginę. Mezginėje vienas sėklapradis. Piestelė turi gana ilgą liemenėlį, su 2 arba 3 purkomis.

Pūslėtosios viksvos (Carex vesicaria) žiedo formulė:

☼♂ P0 A3 ; ☼♀ P0G(3). Mezginė viršutinė.

Ežerinio meldo (Schoenoplectus lacustris) žiedo formulė:

☼♀♂ P6 A3 G(3). Mezginė viršutinė.

Viksvinių vaisius – riešutėlis, glūdintis išaugusiame maišelyje. Sėkla viena su nedideliu gemalu, turi daug krakmolingo ar aliejingo endospermo. Beveik visi viksvinių atstovai apdulkinami vėjo pagalba. Vaisius platina vėjas, padedant plaukeliams ant vaisių ar išsipūtusiems maišeliams. Kartais vaisius platina vanduo arba gyvūnai.

  • Microsoft Word 8 KB
  • 2016 m.
  • 4 puslapiai (1077 žodžiai)
  • Kastytis
  • Šeima viksviniai (Cyperaceae)
    10 - 3 balsai (-ų)
Šeima viksviniai (Cyperaceae). (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/seima-viksviniai-cyperaceae.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 17 d. 02:58
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo