Šeimos piešimo metodikos taikymas vaiko psichologiniams tyrimams


Darbo tikslas Ištirti vaiko psichologinę būseną taikant šeimos piešimo metodiką. Darbo uždaviniai. Šeimos piešimo metodika. Žinios apie tiriamąją. Tyrimo etika. Analizuojant vaiko psichologinę būseną taikant šeimos piešimo metodiką, galime pažinti vaiko pasaulėjautos, aplinkos suvokimo savitumus.


Kiekvienas vaikas unikalus, todėl vaiko asmenybės pažinimas yra savitas kūrybiškas procesas. Psichologas turi mokėti nustatyti vaiko aktualius poreikius šeimoje, tai, kaip jis suvokia atskirus šeimos narius. Tam reikalingos atskiros priemonės, kurių yra įvairių. (G. Chomentauskas, 1983). Šiame tyrime taikiau šeimos piešimo metodiką.

Darbo tikslas: Ištirti vaiko psichologinę būseną taikant šeimos piešimo metodiką.

Kas pirmasis pradėjo taikyti šeimos piešimą vaiko psichologiniams tyrimams, sunku nustatyti . Aišku viena, kad ši metodika sparčiai paplito šeštajame mūsų amžiaus dešimtmetyje. V. Halsas teigia, kad piešinyje atskleidžiami vaiko emociniai santykiai su šeimos nariais. Dar kitas mokslininkas prašo vaiko piešti įsivaizduojamą šeimą. C. Shearn ir R. Russell prašo piešti ne tik vaiko, bet ir abiejų tėvų. M. Kolcova išskiria spalvas piešinyje bei brūkšniavimo ypatybes. Taigi apibendrinant trumpą šeimos piešimo metodikos taikymo vaikų psichologiniams tyrimams apžvalgą, galima pasakyti, kad šeimos piešinys yra informatyvi vaiko santykių su kitais šeimos nariais tyrimo priemonė. (G. Chomentauskas, 1983).

Tyrimo metu, mergaitės paprašiau nupiešti savo šeimą. Naudojau baltą popieriaus lapą, pieštuką ir flomasterius (taip norėjo tiriamoji).

Atlikdama šį tyrimą laikiausi psichologinių tyrimo etikos ir validumo reikalavimų, etikos normų. Gerbiu žmogaus asmenybę, stengiuosi, kad atliekamas tyrimas nepridarytų žalos mano tiriamajai. Saugau tiriamosios duomenų anonimiškumą bei konfidencialumą.  Tad prieš pradedant tyrimą, paklausiau mergaitės ar ji to nori. Tik jai sutikus, pradėjau tyrimą.

Mergaitė, savo šeimos narius nupiešė vienas šalia kito ir susikibusius rankomis, tik dėdę Albiną piešė paskutinį ir nesusikibusį su niekuo, nors mergaitė dėdę myli, tačiau jis nėra šeimos narys ir tikriausia tai norėjo išreikšti piešinyje. Manau, mergaitės ir jos šeimos narių santykiai artimi, nes figūros išdėstytos viena šalia kitos. Artumas – simpatija, buvimas kartu.

  • Psichologija Laboratorinis darbas
  • Microsoft Word 374 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (1539 žodžiai)
  • Universitetas
  • Lijana
  • Šeimos piešimo metodikos taikymas vaiko psichologiniams tyrimams
    10 - 1 balsai (-ų)
Šeimos piešimo metodikos taikymas vaiko psichologiniams tyrimams. (2016 m. Gruodžio 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/seimos-piesimo-metodikos-taikymas-vaiko-psichologiniams-tyrimams.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 08:39
×