Šeimos samprata kursinis darbas


Įvadas. Literatūros apžvalga. Tyrimo tikslas, uždaviniai, metodai ir organizavimas. Suaugusių vaikų mintys. Gerosios tėvų savybės. “Blogosios” tėvų savybės. Ko reikia vaikams? Tyrimo rezultatai ir jų aptarimas, išvados. Naudota litertūra.


Šeima - tai ledkalnis. Dauguma žmonių rūpinasi tik dešimtadaliu to, kas iš tikrųjų vyksta, - dešimtadaliu, kurį mato ir girdi. Ir dažniausiai mano, kad tai ir yra visuma.

Šeima - tai meilė ... Tai visas mano gyvenimas. Tai, ką labiausiai branginu.

Šeima - tai vieta, kur jaučiuosi laisvas ir nepriklausomas, kur galiu atsipalaiduoti ir neapsimetinėti.

Šeima - tai saugumas, jaukumas, pasitikėjimas ... ir nuolatiniai santykiai.

Šeima - kaip komanda. Vienas už visus, visi už vieną.

Šeimai, kaip ir kitoms socialinėms grupėms, būdingos tam tikros savybės.

Šiame leidinyje daugiau dėmesio skirta šeimai su vaikais, tačiau daugelis dalykų tinka ir poroms, neturinčioms vaikų.

B. Vidinės ribos - tai šeimos taisyklės, nustatančios, kas ir kaip tarpusavyje bendrauja.

Jos turi būti aiškios, abipusės, lanksčios ir pakankamai atviros. Tuomet sutuoktiniai gali jaustis pakankamai laisvi nuo savo tėvų ir vaikų. Vaikams aiškiai apibrėžtos jų pareigos ir atsakomybė ugdo pasitikėjimą savimi ir leidžia jaustis saugiai. Vaikų negalima versti būti tėvais. Vyresnis vaikas gali pagloboti jaunesnį, bet, pvz., bausti, drausminti privalo tėvai.

Aiškios, abipusės, lanksčios ir pakankamai atviros ribos suteikia galimybę išsaugoti šeimoje individualumą privatumą ir pasidalyti atsakomybe, kuri turi atitikti amžių ir padėtį šeimos hierarchinėje struktūroje.

Šeimos kelia sau skirtingus tikslus ir uždavinius. Pavyzdžiui, vienų šeimų esminis tikslas yra suteikti vaikams pastogę ir aprūpinti juos materialiai, iki vaikai patys tą sugebės padaryti. Kitų šeimų pagrindinis uždavinys yra rūpintis vaikų morale ir dvasinėmis vertybėmis. Svarbiausia, kad tie tikslai būtų:

Pernelyg ambicingi, nors ir labai pagirtini, tikslai sukelia stiprius kaltės, bejėgiškumo ir nusivylimo jausmus. Pavyzdžiui, tėvai rokšta sukurti šeimoje stiprius meilės, lojalumo ir draugystės ryšius tarp šeimos narių, kad jie visą gyvenimą vieni kitus palaikytų ir remtų. Tai nerealu, nes šeimos nariai gali turėti skirtingų poreikių ir tikslų, būti skirtingo temperamento ir itelekto. Kitas atvejis - tėvai turi tikslą, kad jų vaikai užaugę darytų puikią karjerą. Tai nerealu, nes neaišku, kokia bus ekonominė padėtis, vaiko sveikata ir pan. Troškimas užauginti vaikus “tikrais vyrais” ar “tikromis moterimis” taip pat gali būti nerealus, nes vaikas gali pakrypti į “klaidingą lytį” - tapti, pvz., gėjumi. Dažnai tėvai turi labai ambicingą troškimą būti geresni už savo tėvus ir turėti idealiai laimingą šeimą. Toks nerealus lūkestis taip pat sukelia daug skausmo ir nusivylimo.

Šeimoje reikia ne tik aiškiai, atvirai susitarti, kas yra “teisinga”, o kas “neteisinga”, bet ir turėti galimybę apie vertybes diskutuoti, ginčytis, tartis. Vaikai dažnai tikisi savo veikla nudžiuginti tėvus ir labai sielvartauja, kai tėvai, jų nuostabai, už tai bara ar net nubaudžia. Derėtų vaikui suprantamais žodžiais paaiškinti ir nuolat aptarinėti šeimos vertybes, nes, tarkim, žodį “garbingas” mažas vaikas, tikintis stebuklais, gali suprasti kitaip nei jo tėvai.

Paaugliui, kuriam labai svarbi draugų nuomonė ir santykiai su jais, sąvoka "garbingas" įgyja naujų atspalvių. Vaikams svarbiau ne tai, ką tėvai sako, o kas jie patys yra. Todėl tėvų elgesys neturėtų skirtis nuo deklaruojamų vertybių - reikia elgtis garbingai, o ne pasakoti pasakas apie garbingumą. Tėvai turėtų pripažinti ne tik vienas kito vertybes, bet ir vaikų - muziką, aprangos stilių, knygas ir pan.

  • Pedagogika Kursinis darbas
  • Microsoft Word 33 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (3063 žodžiai)
  • Universitetas
  • Vitalijus
  • Šeimos samprata kursinis darbas
    10 - 3 balsai (-ų)
Šeimos samprata kursinis darbas. (2016 m. Gruodžio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/seimos-samprata-kursinis-darbas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 16:25
×