Šeimos samprata referatas


Šeimos samprata referatas.


Šeima – tai unikali bendruomenė, turinti savo papročius bei tradicijas. Ji neabejotinai yra labai svarbi socialinė institucija, turinti stiprią ugdymo galią joje augančiai asmenybei. Šeimoje pateikiamos ir puoselėjamos žmogiškosios vertybės, vaikai iš tėvų perima tam tikrus įpročius bei gyvenimo sampratos modelį. Būtent todėl šeima turi didelę reikšmę ir sveikatos ugdyme – ji gali prisidėti prie visapusiškai (ir fiziškai, ir psichologiškai) sveikos gyvensenos pagrindų kūrimo.

Šią temą parinkau todėl, kad ji aktuali kiekvienam – šeima juk egzistuoja kiekvienoje visuomenėje. Šiame darbe pateikiamas šeimos apibrėžimas, pristatomos šeimos funkcijos bei dinamika. Taip pat pasigilinau į sveikatos problemų bei neįgalumo šeimoje aspektus. Darbe pristatoma ir netekties (mirties) reikšmė šeimai.

Literatūroje gausu įvairiausių šeimos apibrėžimų ir kiekvienas iš jų yra labai savitas. Tokią įvairovę tikriausiai lemia tai, jog šeimą tiria gana skirtingi mokslai. Teisininkai nagrinėja šeimos įstatymus, ekonomistai – ūkinę veiklą, psichologai tiria bendravimą tarp šeimos narių ir t.t. Pasak J. Bikulčiaus, mums nėra svarbu įsigilinti į šiuos apibrėžimus, nes kiekvienas apibrėžimas tarsi įrėmina, sukausto tiriamųjų reiškinių problematiką; dažnas apibrėžimas nėra tikslus, tampa scholastiškas. Šis autorius teigia, kad „dabarties šeimoje mažesnę reikšmę turi ūkinė veikla, nes nei bendras biudžetas, nei butas nelaikomi svarbiausiais jos požymiais, šeimoje labiau dominuoja sutuoktinių dvasinis artumas, rūpinimasis vaikais ir šeimos vertybėmis“.

Apibendrinant šeimos apibrėžimus, pastebėsime, kad dažniausiai nurodoma, jog ji yra mažoji socialinė grupė, kuri turi savo papročius bei tradicijas, atlieka tam tikras funkcijas ir egzistuoja kiekvienoje visuomenėje.

Apibūdinant šeimą, svarbu paminėti pagrindines jos funkcijas, kurias ji įgyja, nes yra visuomeninė institucija. Remiantis G. Matuliene, šeima turi tokias specifines funkcijas:

Žodis „dinamika“ pabrėžia reiškinio kitimą, plėtotę. Šeima, kaip unikalus socialinis reiškinys, esti dinamiška: vienokia ji, kai susikuria, kitokia – kai gimsta vaikai, o kai tėvai lieka vieni – vėl kinta jos bruožai ir funkcijos. Apibūdindami šeimos dinamiką, mokslininkai dažniausiai esminiu veiksniu laiko augančius šeimoje vaikus bei jų amžių ir tuo pagrindu išskiria tam tikras šeimos gyvenimo fazes, stadijas, periodus.[1]. Sąvoka „gyvenimo ciklas“ apibrėžia pakopas, kurias turi pereiti kiekvienas individas nuo gimimo iki mirties. Šeimai būdingi tam tikri gyvenimo ciklai, kurie jai itin reikšmingi. Tie ciklai yra susiję su svarbiausiais šeimos gyvenimo įvykiais. G. Matulienė išskiria tokius gyvenimo periodus:

Populiariausias šeimos gyvenimo modelis, kurį dažniausiai galima rasti įvairioje mokslinėje literatūroje, išskiria tris didžiausius šeimos gyvenimo ciklus:

Kiekvienas iš šių ciklų turi savo specifiką.

Šiame etape vyras ir žmona adaptuojasi prie šeimos gyvenimo ir vienas prie kito tiek psichologine, tiek seksualine prasme, formuojasi tarpusavio santykių ir santykių su giminaičiais sistema, kuriasi šeimos vertybės ir jomis pagrįstas mikroklimatas, pradedamos kartu spręsti ekonominės problemos. Šio etapo trukmė įvairiose šeimose gana skirtinga: nuo kelių dienų iki 10 ir daugiau metų. Kai kuriose ką tik susikūrusiose šeimose vaikai gimsta labai greitai, galbūt net jų laukimas paskatino šeimą susiformuoti. Tačiau nemažai šeimų, kuriose neskubama turėti vaikų, nes jauni tėvai dar nori laisvai pagyventi, daryti karjerą ir džiaugtis vienas kitu. Žinoma, yra ir tokių atvejų, kai vaikai labai pageidaujami, tačiau dėl tam tikrų priežasčių tenka jų ilgai laukti.

Šio etapo trukmė siejasi su vaikų gimimu ir gyvenimu iki pilnametystės. Gimus vaikams keičiasi šeimos struktūra, funkcijos, bruožai, nes tėvams tenka prisitaikyti prie vaikų poreikių ir atsisakyti savo įprastinio gyvenimo būdo. Vaikų gimimas ir auginimas tampa nauju impulsu apmąstyti šeimos ir asmenines vertybes, geriau pažinti vienas kitą. Tenka keisti tarpusavio santykius, santykius su kitais žmonėmis. Kinta ir profesiniai ketinimai bei planai. Tėvams vaikų esminių poreikių tenkinimas, jų ugdymas, aprūpinimas dvasinėmis ir materialinėmis vertybėmis tampa pirmaeiliu uždaviniu. Šio etapo trukmė priklauso nuo to, kiek vaikų auga šeimoje, koks jų amžiaus skirtumas ir t.t.

  • Pedagogika Referatas
  • Microsoft Word 31 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (4850 žodžiai)
  • Aušra
  • Šeimos samprata referatas
    10 - 2 balsai (-ų)
Šeimos samprata referatas. (2016 m. Vasario 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/seimos-samprata-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 00:51
×