Šeimos struktūros, ekonominės ir socialinės padėties įtaka vaikui


Šeimos struktūros , ekonominės ir socialinės padėties įtaka vaikui. Tyrimų aktualumas. Naudoti metodai.

Ne visada šeimoje įmanoma viską pamatuoti protu, todėl ne visas šeimos gyvenimas gali būti paremtas protingais poelgiais. Blogiausia, kad nuo tų poelgių priklauso vaiko psichologinė būklė. Psichologinis šeimos klimatas yra labai svarbus vaiko raidai. Šeima daro didelę įtaką augančiam vaikui ir svarbu kokia struktūra, socialinė ir ekonominė padėtis vyrauja šeimoje.

Keičiantis visuomenei, keičiasi ir šeimos samprata, struktūra, socialinė ir ekonominė padėtis. Tai verčia atlikti tyrimus, kaip tai paveikia vaikus.

Dažnoje šeimoje vyraujantis alkoholizmas, tampa viena pagrindinių šiuolaikinės visuomenės sveikatos, ekonominių ir socialinių problemų pagrindu. Šią problema susidomėta 9-tame dešimtmetyje. Prie alkoholizmo problemos šeimoje prisidėjo ir skyrybos, emigracija, socialinė šeimos padėtis.

Alkoholizmas – tai šeimos liga, kuri emociškai, dvasiškai, o dažnai ir fiziškai veikia visus šeimos narius. Vis daugėjant alkoholį vartojančių šeimų, kyla klausimas, kaip tokiose šeimose auga vaikai. Šiuo klausimu būtent ir susidomėta pirmame straipsnyje (Gudžinskienė, Gedminienė 2011). Šiame straipsnyje siekiama išsiaiškinti problemas, su kuriomis susiduria vaikai, augdami alkoholio vartojimo problemų turinčiose šeimose. Atlikus mokslinės analizės tyrimą ir pasitelkus du kokybinius tyrimus: asmens patirties ir rašinėlio tyrimą, paaiškėjo, kad vaikai patiria įvairių psichologinių, socialinių, mokymosi sunkumų.

Vaikų, augusių alkoholikų šeimose, problemos yra itin skaudžios. Tikėtina, kad ateityje jie bus ne tokie drąsūs ar ryžtingi, mažiau pasitikintys savo jėgomis, nesugebantys „prasimušti“ ar atsilaikyti siekdami tikslo, dėl menkavertiškumo, nepasitikėjimo savimi, dėl visuomenėje vyraujančių nuostatų, apie alkoholikų šeimose užaugusius vaikus.

Kitas skaudus įvykis vaiko gyvenime yra tėvų skyrybos. Psichologai skyrybas priskiria prie vieno iš rimčiausių stresorių suaugusiojo žmogaus gyvenime, tačiau skaudžiausiai ir giliausiai jos paliečia vaikus. Pasak psichologės M. Dovydaitienės ( 1994) (cit. pgl. Grakauskaitę – Karkockienę, 2011), derėtų atsiminti, kad „skiriasi sutuoktiniai – tėvai – niekada“. Deja, kartais skyrybos neišvengiamos, nes tik taip galima užsitikrinti saugumą. Skyrybos paliečia ne tik besiskiriančius, bet ir daugelį kitų žmonių: vaikus, gimines, artimuosius, draugus. Skyrybų poveikis gali siekti net ir negimusias kitos kartos atžalas. Kaip rodo tyrimai, išsiskyrusių šeimų vaikai taip pat, kaip ir jų tėvai ( dažniau nei vaikai, kurių vienas iš tėvų miręs), linkę išsiskirti. Ir nors kai kurie mokslininkai teigia, kad riboti konfliktai prieš tėvų skyrybas gali sušvelninti skyrybų pasekmes vaikams, dauguma jų neabejoja skyrybų daroma neigiama žala vaiko gerovei.

Skyrybų patyrimas kartais lyginamas su vieno iš tėvų mirties išgyvenimu. Kai kurių tyrimų duomenimis, skyrybų poveikis didesnis ir labiau žalojantis, nes vaikui sunku susitaikyti su tuo, kad jie savo noru išardė šeimą. Pastebėta, kad išsiskyrusių šeimų vaikai turi daugiau elgesio problemų negu vaikai iš šeimų, kur vienas iš tėvų yra miręs. Vaikai išgyvena: liūdesį, depresiją, nusiminimą, baimę prarasti globą, pyktį, kaltę. Vaikai dažniausiai svajoja, fantazuoja ar prašo, kad tėvai vėl gyventų kartu. Kartais vaikai netgi griebiasi grasinimų ar šantažo. Prisitaikius prie naujų gyvenimo sąlygų, tokios mintys dažniausiai dingsta.

  • Psichologija Analizė
  • Microsoft Word 23 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (2450 žodžiai)
  • Lina
  • Šeimos struktūros, ekonominės ir socialinės padėties įtaka vaikui
    10 - 9 balsai (-ų)
Šeimos struktūros, ekonominės ir socialinės padėties įtaka vaikui. (2015 m. Lapkričio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/seimos-strukturos-ekonomines-ir-socialines-padeties-itaka-vaikui.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 21:48
×