Šeimos vaidmuo visuomenėje


Įvadas. Kas yra šeima? Šeimos funkcijos. Vaikų globa ir socializacija. Lytinių santykių reguliavimas. Socialinių tapatybių priskyrimas. Materialinis ir emocinis saugumas. Kodėl šeimos vaidmuo visuomenėje menkėja? Išvados. Literatūra.

Nuo seniausių laikų šeima buvo natūraliausia ir tobuliausia žmogaus aplinka. Joje gražiai susipindavo moters ir vyro elgesio idealai. Tradiciška moteris, kuri rūpinasi vaikais, namų jaukumu. Vyrai, raumeningi, stiprūs, kurie saugoja savo moterį ir vaikus. Tačiau šiuolaikinėje visuomenėje, kai gyvenimo sąlygos daro didelę įtaką, moters ir vyro paskirtis sparčiai keičiasi. Moterys nenori būti namų šeimininkės, jos siekia mokslo, valdžios ir savo teisių, dažnai pamiršdamos savo biologinę gyvenimo esmę. Tačiau sutuoktiniai arba tėvai šeimoje turi mokėti kalbėtis bei mokėti pasiskirstyti valdžia, funkcijas šeimoje, nes mano manymu, graži šeima turi daugiau perspektyvų. Tokios šeimos rečiau susiduria su visuomenės problemomis, tokiomis kaip alkoholizmas, norkomanija, nusikalstamumas ir kita. Visiems kyla klausimas, koki santykiai turi būti tarp vyro ir moters, kuo jie turi remtis, kad visuomenė turėtų daug gražių šeimų, kurios padėtų pamatus geriau funkcionuoti valstybei?

Remiantis Lietuvos Respublikos konstitucija šeima yra pagrindinė visuomenės ląstelė, kuri padeda pamatus tam, ko negali išugdyti valstybė. Vaikų socializacijos etapas šeimoje yra svarbiausias. Šeimoje augantys vaikai turi išmokti būti asmenybėmis, įgauti vertybių sistemą ir įvairiausių įgudžių, kurių jiems prireiks tampant visuomenės nariu. Svarbiausia šiuolaikiniai visuomenei, kad jos nariai būtų ugdomi pagal inovacinę asmenybę, atkreipiamas didelis dėmesys į savarankiškumą, kūrybiškumą, ryžtą, krišką mąstymą ir kitas asmenybės savybes.

Taigi mano tikslas išsiaiškinti, koks šeimos vaidmuo visuomeneje. Kokios tėvų funkcijos ir kodėl šeimos vaidmuo visuomenėje, daro vis mažiau įtakos.

Taipogi yra nemažai tyrėjų, kurie šeimą įvardija kaip visuomenės ląstelę. Lietuviškajame filosofijos žodyne, šeima apibūdinama kaip visuomenės ląstelė, svarbiausia asmens buities organizavimo forma, pagrįsta santuokos sąjunga ir giminystės ryšiais. (Filosofijos žodynas, 1975:486).

Taigi, kiekvienos krypties autoriai apibūdindami šeimą stengiasi parodyti jam rūpimus pagrindinius aspektus. Mano nuomone, dabartinės šeimos sąvokos neina apibrėžti, nes silpnėja ir nyksta tradicinės lietuviškos šeimos bruožai. Tai daro įtaką neregistruotų santuokų plitimas, nevedusių (netekėjusių) asmenų gausėjimas, gimusių vaikų skaičiaus didėjimas neregistruotoje šeimoje ir kitos priežastys. Tačiau, kad ir kaip keistųsi šeimos bruožai, reikia, kad visuomenė žinotų šeimos funkcijas.

Šeima yra socialinė grupė, gyvuojanti visose visuomenėse, tačiau įvairiomis formomis. Pagrindinis tradicinės šeimos tikslas - auklėti naująją kartą. Auklėjimo vaidmenis dažniausiai pasiskirsto moteris ir vyras. Jie turi būti labai atsakingi, pradėdami kurti visuomenei svarbią instituciją – šeimą. Tėvų pareiga ne tik užauginti savo atžalą, tačiau auginti taip, kad jis taptų pilnaverčiu šeimos bei visuomenės nariu. Taigi moteris ir vyras turi tam tikras funkcijas. Jie turi ugdyti visuomenės narį, kuris žinotų visuomenės normas ir nuostatas, įgautų emocinio stabilumo funkciją. Tačiau ne visose visuomenėse egzistuojančios šeimos atlieka reikiamas funkcijas, todėl šeima labai įdomi tampa psichologams, įvairioms kitoms institucijoms, žinoma ir sociologams.

  • Microsoft Word 26 KB
  • 2015 m.
  • 12 puslapių (2719 žodžiai)
  • Universitetas
  • Edvinas
  • Šeimos vaidmuo visuomenėje
    10 - 7 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Šeimos vaidmuo visuomenėje. (2015 m. Balandžio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/seimos-vaidmuo-visuomeneje.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 07 d. 07:03
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo