Šeimos vertybės Literatūroje Vaižgantas


Lietuvių analizė.

Mokytojos. Baumilienės medžiaga Šeimos vertybės literatūroje Vaižganto apysaka „ Dėdės ir dėdienės “. Mykoliuko charakteris. Vitalinis egzistencijos klodas. Tariama benamystė. Žemiausias socialinis statusas. Itin skurdi apranga. Išsaugoti keli daiktai – relikvijos. Eina dvigubą baudžiavą. Dirba be atokvėpio. Uoliai lanko bažnyčią. Severjos charakteris. Ypatingas statusas iki baudžiavos panaikinimo. Ir tokia kaip kitų merginų , ir skirtinga. Maištavimas veiklusis tipas. Rapolo geišės charakteris. Elgesys su baudžiauninkais. Karšinčiaus „ pareigos “. Pasyvusis veikėjo tipas , melancholiškas lietuvio būdas.


Siūlyčiau pradėti nuo individo ir tradicijų santykio. Individo asmenybę formuoja dvi vertybinės sistemos: prigimtis ir bendruomenės normos, kurios pasireiškia per aprangą ir elgesį. Paties Vaižganto slapyvardis, anot A. J. Greimo, tarpininkauja tarp Kultūros ir Gamtos, t. y. gilinasi į pagrindines žmogų formuojančias vertybines sistemas: prigimtį ir sociumą. Galima būtų prisiminti F. Nyčės skirstymą į gamtiškąją individo asmenybės dalį (dionisiškąją) ir kultūrinę (apoloniškąją).

Žemiausias socialinis statusas. Užima dėdės, t.y. socialinio vieneto šeimoje, statusą.

Ką rodo tokia apranga? Mykoliuko socialinį statusą.

2. Išsaugoti keli daiktai – relikvijos. Severjos dovanotas šalikas, šventenybė, susijusi su vienintele viso gyvenimo mylimąja – jaunystės svajonių Severja. Šalikas ir savadarbis smukelis prilygsta tokioms šventenybėms kaip maldaknygės ir kryžius, esančioms šalia jo lovos.

1. Eina dvigubą baudžiavą. Dirba ir ponui dvaro pievose, ir broliui jo laukuose bei namie, yra savotiškas ūkio inventorius, žmogus-ašvienis: dirba sunkiausius darbus, nors jo niekas rimtai nevertina.

2. Dirba be atokvėpio. Nepaisant visko, Mykoliuko darbas poetizuojamas (reikia prisiminti Mykolą – Dzidorių Artoją, dviem jaučiais ariantį lauką – pasakotojas šį vaizdą lygina su Čiurlionio paveikslu).

3. Uoliai lanko bažnyčią. Muzikavimą ir meilės jausmą vyresniame amžiuje jam atstoja bažnyčia.

1. Tiek būdama netekėjusi, tiek ištekėjusi už tijūno, jis gyvena gerai: neina į baudžiavą (užtat ir tokios baltos odos kaip ponaitė); ir ištekėjusios Severjos socialinis statusas puikus – tijūnienė, bet neilgam.

2. Žemiausias socialinis statusas. Baudžiavos panaikinimas pakeičia jos padėtį: ji užima dėdienės, t.y. socialinio vieneto šeimoje, statusą.

  • Lietuvių kalba Analizės
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • Karolis
  • 6 puslapiai (1524 žodžiai)
  • Lietuvių analizės
  • Microsoft Word 208 KB
  • Šeimos vertybės Literatūroje Vaižgantas
    10 - 10 balsai (-ų)
Šeimos vertybės Literatūroje Vaižgantas. (2016 m. Kovo 14 d.). http://www.mokslobaze.lt/seimos-vertybes-literaturoje-vaizgantas.html Peržiūrėta 2018 m. Sausio 24 d. 07:53