Sėjamosios


Žemės ūkio kursinis darbas.

Įvadas. Sėjamosios paskirtis. Agrotechnikos reikalavimai. Sėjos būdai. Sėjamųjų klasifikacija. Sėjamųjų konstrukcija. Sėkladėžė. Sėjamieji aparatai. Sėklavamzdžiai. Noragėliai. Derliaus liekanų nužertuvai. Kitos sėklų įterpimo mašinų konstrukcijos. Prispaudimo voleliai. Užžertuvai. Kitos darbinės dalys. Sėjamųjų paruošimas darbui. Kombinuoti ir sudėtiniai žemės dirbimo ir sėjos Agregatai. Vienos iš populiariausių sėjamųjų. Išvados. Literatūra ir internetinių šaltinių sąrašas. Priedai.


Didinant žemės ūkio augalų derlingumą, stengiamasi kaip galima geriau paruošti dirvą, sudaryti sąlygas sėklų ir trąšų įterpimui, naikinti piktžoles ir augalų kenkėjus bei ligas. Per dažnas žemės ūkio mašinų ir agregatų judėjimas lauku, neišvengiamai per daug suslegia dirvą. Dirvos struktūra blogėja, dirvos tankis didėja, kapiliarumas ir vandens pralaidumas mažėja, skatinama oro ir vandens erozija.

Dabartiniame amžiuje gaminama įsigyti įvairių gamintojų sėjamąsias pagal žmogaus poreikius ir norus. Visa tai priklauso kokią kultūrą nori žmogus auginti.

2. Sėja turi vykti tinkamiausiu ir trumpiausiu laiku, neturėtų būti sėjama ilgiau kaip 6 dienas;

3. Sėjamieji aparatai turi išberti nustatytą sėklų kiekį. Leistinas sėklos kiekio nuokrypis iki 3,0 proc.;

5. Sėklų eilutės turi būti tiesios, o tarpueiliai vienodo pločio. Tarpueilių plotis neturi skirtis nuo kitų daugiau kaip 2,0 cm;

6. Sandūrinis tarpueilių plotis neturi skirtis nuo kitų tarpueilio pločio, nuokrypis negali viršyti 5,0 cm.

Paprastoji eilinė sėja, kai tarpueiliai nuo 12iki 20 cm.

Punktyrinė sėja– sėja eilutėmis, kai sėklos išberiamos vienodais atstumais viena nuo kitos. Tai pati tiksliausia sėja.

1. Mechaniniai sėjamieji aparatai skirstomi į ritinius (rievėtus, krumpliuotus, mentinius, kombinuotus), duobėtuosius (diskinius, juostinius), išcentrinius ir virvelinius.

Veikimo principas: išsėjamos sėklos kiekis keičiamas didinant ar mažinant ričių

sukimosi greitį. Jei su sėklomis papuola stambesnis daiktas, dugnelis atsidaro ir suspaudžia spyruoklę. Iškritus daiktui, spyruoklė grąžina dugnelį atgal. Dugnelio galinė briauna įstriža, todėl sėklos krenta ne iš karto ir tolygiau išsidėsto vagutėje. Valant sėkladėžę, visų aparatų dugneliai nuleidžiami specialia svirtele pasukant velenėlį.

Veikimo principas: Išberiamų sėklų kiekis reguliuojamas keičiant ritės sūkių dažnį. Didinat dažnį, sėklų išberiama daugiau, mažinat – mažiau. Pagal išberiamų sėklų stambumą perstatomas dugnelis. Smulkioms sėkloms pakeliamas aukštyn, stambioms – nuleidžiamas žemys. Dugneliai perstatomi svirtimis visi iš karto.

Veikimo principas: Besisukdama rievėta ritė beria sėklas ant mentinės ritės. Mentinė ritė sukasi lėčiau negu rievėta, todėl sėklos kaupiasi tarp ritės menčių. Pasisukus ritei, sėklos krenta į kitą tarpą tarp menčių, o iš apatinės dalies išbyra į sėklavamzdį. Sėklos dirvoje išberiamos lizdais, vienodais atstumais tarp jų.

augalų, kurie sėjami tiksliais atstumais, sėkloms berti. Šie aparatai gali būti diskiniai ir juostiniai. Diskiniai būna su vertikaliais, pasvirusiais arba horizontaliais diskais.

Veikimo principas: Sėklos byra sėkladėžės kraštais ir patenka į disko išorėje esančias išpjovas. Diskui pasisukus, sėklos byra į sėklavamzdį. Įstrigusias sėklas išpjovose išstumia stūmiklis. Išsėjamų sėklų kiekis reguliuojamas keičiant disko sūkių dažnį arba diskus su skirtingu išpjovų skaičiumi. Išpjovų dydis parenkamas pagal sėklų matmenis.

Veikimo principas: Sėklos iš sėkladėžės byra ant kampu pastatyto disko, apatinės jo dalies ir užpildo diske esančias duobutes. Duobutėse lieka po vieną sėklą, jų perteklius, diskui sukantis, nuslysta žemyn. Neslystančias sėklas nužeria žertuvas. Pasisukus diskui, sėklos yra išstumiamos iš duobučių ir byra į noragėlio išbrėžtą vagutę. Išsėjamų sėklų kiekis reguliuojamas keičiant disko sūkių dažnį arba keičiant diskus su skirtingu duobučių skaičiumi.

juosta žymima (2), skylutė žymima (3), anga žymima (4), kreipiamoji žymima (5), nužėrimo ritinėlis žymimas (6), varantysis skriemulys žymimas (7), ritinėlis žymimas (8).

Veikimo principas: Sėklos iš sėkladėžės byra pro angą ant juostos, kuri sėklas transportuoja link ritinėlio. Jis nužeria sėklų perteklių ir palieka skylutėse po vieną sėklą. Juostai praėjus pro kreipiančiąją, skylutės atsidaro ir sėklos išbyra. Išsėjamų sėklų kiekis priklauso nuo juostos judėjimo greičio bei skylučių skaičiaus joje.

Sėjamosios. (2016 m. Kovo 03 d.). http://www.mokslobaze.lt/sejamosios.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 07:54