Sėjaus dėsnis ir klasikinė pinigų teorija


Ekonomikos referatas. Sėjaus dėsnis ir klasikinė pinigų teorija. Įvadas. Žano batisto sėjaus gyvenimas. Žano batisto sėjaus kūryba. Sėjaus rinkų dėsnis. Išvados. Literatūra ir šaltiniai.


Ankstyvųjų ir vidurinių amžių ekonominė mintis (II - XIV a.};

Darbo tikslas – išanalizuoti Sėjaus dėsnį ir klasikinę pinigų teoriją.

Žanas Batistas Sėjus buvo gimęs 1767 metais, Lione (Prancūzija) vidurinio luomo atstovo šeimoje. Įgijęs gerą išsilavinimą namuose, jis dirbo prekybos kontoroje, užsiėmė savišvieta, išsamiai analizavo A. Smito „Tautų turtą“. Ž.B. Sėjus laikui bėgant dirbo žurnalistu, paskui buvo medvilnės fabriko savininkas ir vėliau tapo įžymiu ekonomikos teorijos profesoriumi.

Jo mokslinės pažiūros formavosi XVIII a. pabaigoje – XIX a. pradžioje, veikiamos Didžiosios Prancūzijos revoliucijos. Kaip ekonomistas, jis įgijo didelį populiarumą, nes paprastai, dėstė sudėtingas ekonomines problemas. Ž. B. Sėjus išleido knygą „Politinės ekonomijos traktatas", kurioje aiškino A. Smito mokymą. Šioje knygoje Sėjus išdėstė Smito teoriją supaprastintai, kaip politinės ekonomijos vadovėlį. Kartu jis kritiškai vertino kai kuriuos A. Smito teiginius. Pavyzdžiui, jis. pasisakė prieš vertės apibrėžimą darbu, t. y. kad prekės vertę kuria darbas (į ką buvo linkęs A. Smitas, vėliau D. Ričardo). Pagal Sėjų prekės vertę sąlygoja jos naudingumas: kuo prekė naudingesnė, tuo jos vertė didesne. Išleidęs knygą, Sėjus turėjo nemalonumų. Tuo metu jis tarnavo Prancūzijos valstybiniame finansų komitete ir Napoleonas norėjo patraukti į savo pusę išgarsėjusį Sėjų. Kadangi Sėjus, kaip ekonomistas klasikas, atsisakė remti protekcionistinę Napoleono politiką, jis buvo atleistas iš finansų komiteto ir ėmėsi verslo.

Sėjus mirė Paryžiuje 1832 m. (65-erių metų amžiaus). (Gronskas V., Pilinkus D. (2007). Ekonominės minties istorijos pagrindai. Vilnius: VU leidykla)

Sėjus politinę ekonomiją (ekonomikos teoriją) suskirstė į 3 dalis: gamybą, paskirstymą ir vartojimą. Šis skirstymas politinėje ekonomijoje vėliau buvo plačiai paplitęs. Be to, po paskirstymo buvo aptariami mainai. Sėjaus požiūriu, turto gamyba yra naudingumo kūrimas. Pasak jo, gamyba kuria daiktų naudingumą, t. y. jų sugebėjimą tenkinti žmonių poreikius. Savo ruožtu naudingumas nulemia prekės vertę, kuri atsispindi prekės kainoje: prekės naudingumas —> prekės vertė —> prekės kaina.

Sėjus aiškino, kad gamybą veikia 3 skirtingi veiksniai: darbštumas (darbas), gamta (žemė) ir kapitalas. Juos atitinka 3 pajamų rūšys: darbo užmokestis, žemės renta ir pelnas. Sėjus, kaip ekonomistas klasikas, įrodinėjo, .kad privačią gamybą reikia vystyti laisvosios prekybos sąlygomis (kaip ir A. Smitas, D: Ričardo, T. Malthusas). Jo požiūriu, pati gamyba sukuria produktų realizavimą (pardavimą), nes pasiūla kuria paklausą (AS—>AD). Iš savo teorijos Sėjus darė tokias išvadas:

  • Ekonomika Referatai
  • 2013 m.
  • Monika
  • 12 puslapių (2469 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ekonomikos referatai
  • Microsoft Word 24 KB
  • Sėjaus dėsnis ir klasikinė pinigų teorija
    9 - 3 balsai (-ų)
Sėjaus dėsnis ir klasikinė pinigų teorija. (2013 m. Balandžio 17 d.). http://www.mokslobaze.lt/sejaus-desnis-ir-klasikine-pinigu-teorija.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 16:19