Seksualinis priekabiavimas


Įvadas. Bendra seksualinio priekabiavimo baudžiamoji teisinė charakteristika. Seksualinio priekabiavimo samprata. Seksualinio priekabiavimo pasireiškimo būdai. Seksualinio priekabiavimo bendrosios sudėties analizė. Nusikalstamos veikos sudėties objektyvieji - pagrindiniai požymiai. Baudžiamojo įstatymo saugoma vertybė. Dalykas. Veika. Asmens trauktino baudžiamojon atsakomybėn,amžius. Seksualinio priekabiavimo subjektyvieji požymiai. Pakaltinamumas. Kaltė. Teisinės atsakomybės formos už seksualinį priekabiavimą. Drausminė atsakomybė už seksualinį priekabiavimą. Administracinė atsakomybė už seksualinį priekabiavimą. Baudžiamoji atsakomybė už seksualinį priekabiavimą. Įrodinėjimo našta seksualinio priekabiavimo bylose. Išvada. Siūlymai. Literatūra ir šaltiniai. Priedai.

Žmogaus teisių ir laisvių pripažinimas, įgyvendinimas, bei gynimas – būtinas darnios, teisingos pilietinės visuomenės ir teisinės valstybės elementas. Pagrindinis mūsų šalies įstatymas – Lietuvos Respublikos Konstitucija taip pat Visuotinė Žmogaus teisių deklaracija, bei kiti ne ką mažiau svarbūs įstatymai, pripažįsta žmogaus teisių ir laisvių prigimtinį statusą ir įsipareigoja juos gerbti, ginti bei saugoti.

Darbo tikslas: išsiaiškinti kas yra seksualinis priekabiavimas, kokios sankcijos taikomos už šia veiką, išanalizuoti seksualinio priekabiavimo baudžiamąsias teisines formas bei sužinoti kaip pasireiškia ši nusikalstama veika.

Seksualinis priekabiavimas - tai ganėtinai naujas socialinis fenomenas, kurio pirmosios apraiškos darbo vietoje jau buvo žinomos nuo industrializacijos pradžios, kai į darbo rinką įžengė ir moterys. Darbdaviai, profesijos sąjungos ir darbuotojai tapo susiję su socialiniais - lyčių darbo vietoje santykiais, kai atsirado daugiau moterų, dirbančių kartu su vyrais. Moterų įžengimas į tokią darbo aplinką, kur dominavo vyrai, nulėmė tokio pobūdžio lyčių konfliktą.

Priekabiavimas, mano nuomone, yra suprantamas kaip nepageidaujamas seksualinio pobūdžio elgesys ar dėmesys, kuris trukdo normaliai gyvenimo, darbo bei mokymosi kokybei. Taip pat, seksualiniu priekabiavimu galima apibūdinti įvairų žmonių elgesį, nuo seksualinio pobūdžio komentarų apie žmogaus išvaizdą, iki pasiūlymų kokiu nors būdu priklausomam asmeniui arba bendradarbiui lytiškai santykiauti. Daugeliu atveju seksualinio priekabiavimo aukomis tampa moterys, o priekabiautojai yra vyrai. Mano nuomone, taip yra todėl, kad šiuolaikinėje visuomenėje vis dar vyrauja didesnė vyrų socialinė ir ekonominė galia. Dėl visuomenėje vyraujančių stereotipų moterys nesijaučia saugios, bijo būti išjuoktos ir apkaltintos, kad pačios išprovokavo tokį elgesį, todėl seksualinis priekabiavimas neigiamai paveikia moters psichinę ir fizinę sveikatą, jų ekonominę ir socialinę padėtį, gyvenimo kokybę. Galima teigti, jog dažnai asmenys, prie kurių seksualiai priekabiaujama, nežino, kas yra seksualinis priekabiavimas, kaip jis pasireiškia, kokių teisės aktų pagrindu galima ginti savo teises ir teisėtus interesus ir kaip išvengti tokio pobūdžio diskriminacijos. Todėl, manau, svarbu, kad seksualinis priekabiavimas įtvirtintas teisės aktuose, kaip nusikalstama veika.

Tiksliausią sampratą apie seksualinį priekabiavimą ir atsakomybę už jį nusako Europos Parlamento Tarybos direktyva 2002/73/EB, Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymas bei Lietuvos Respublikos Baudžiamasis kodeksas. Šie įstatymai padeda geriau suprasti, kas yra seksualinis priekabiavimas ir kokios atsakomybės taikomos už šią veiką.

Taigi, iš visų šių įstatymuose apibrėžiamų sampratų galime išskirti esminius seksualinio priekabiavimo požymius, tai:

2. asmenis, t.y. nukentėjusijį bei pažeidinėtoją, turi sieti darbo, tarnybiniai ar kitokio priklausomumo santykiai;

3. seksualinio pobūdžio elgesys turi būti užgaulus. Tai reiškia, kad šiuo seksualinio pobūžio elgesiu siekiama įžeisti asmens garbę ir orumą.

Taigi, galime daryti išvadą, jog seksualinio priekabiavimo požymiai, bei įstatymuose apibrėžiamos seksualinio priekabiavimo sampratos padeda nustatyti seksualinį priekabiavimą kaip teisės pažeidimą ir kokias sankcijas bei kokiu atveju taikyti.

tokių aplinkybių sudarymu, kai auka priverčiama rizikuoti;

žodžiu ar fizinio pobūdžio elgesiu, sukuriančiu bauginančią, priešišką, įžeidžiančią aplinką.

Ne visos moterys vienodai reaguoja į seksualinį priekabiavimą, nes dauguma jų jaučiasi paniekintos, pažemintos ar nevisavertės, o kai kurios moterys sutrinka ir taip paveikia jų psichinę ir fizinę sveikatą. Jos tylėdamos kenčia nemalonius priekabiautojo išpuolius ir įžeidimus, bijodamos neigiamų pasekmių karjerai, mokslui bei norėdamos išvengti įvairių apkalbų.

Siekiant seksualinį priekabiavimą atpažinti praktikoje, siūlytina atkreipti dėmesį ir išanalizuoti šias nuskalstamos veikos sudedamąsias dalis:

Elgesio pasireiškimą, kuris gali būti fizinis ir žodinis.

gali būti žiaurus, griežtas, reikalaujantis, nevienaveiksmis.

Taigi, ilgai besitęsianti emocinė įtampa gali sukelti aukai fizinę ar psichinę ligą, pavyzdžiui, šleikštulį, pasibjaurėjimą galvos skausmą, nuovargį, depresiją ir tai gali turėti įtakos asmeniniam žmogaus gyvenimui, jo darbo kokybei. Seksualinio priekabiavimo auka gali būti priversta palikti darbą ar atsisakyti mokymo programos, jog išvengtų susitikimų su priekabiautoju. Taip pat, dėl seksualinio priekabiavimo moterys praranda pasitikėjimą savimi, sutrinka sveikata, darbo praradimas gali padaryti aukai ilgalaikį ekonominį poveikį, t.y. nesugebėjimą ilgą laiką rasti kito darbo ir pan.

Seksualinis priekabiavimas - nauja sudėtis BK, traktuojama baudžiamuoju nusižengimu. BK 152 str. taikytinas veikoje nesant įžeidimo ( BK 155 str. 1 d.), pasikėsinimo priversti lytiškai santykiauti (BK 151 str. 1 d.), viešosios tvarkos pažeidimo ( BK 284 str. 1 d.) nusikaltimų sudėties.

  • Microsoft Word 53 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (4910 žodžiai)
  • Kolegija
  • Doviilė
  • Seksualinis priekabiavimas
    10 - 9 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Seksualinis priekabiavimas. (2015 m. Gegužės 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/seksualinis-priekabiavimas.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 12 d. 23:38
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo