Seksualinių mažumų problema Europos Sąjungoje


Įvadas. Seksualinių mažumų samprata. Seksualinių mažumų istorinė raida pasaulyje ir Lietuvoje. Seksualinių mažumų teisinė padėtis. Europos žmogaus teisių konvencija. Teisė į šeimos statusą. Seksualinių mažumų pozicija Lietuvoje. ES institucijos svarsto informaciją apie LGBT*. Seksualinių mažumų teises aktų svarstymas. Seksualinių mažumų situacija Europos šalyse. Įdomu. Išvados. Naudota literatura.

Problema - Europos sąjunga kovoja su visuomenės diskriminacija seksualinėms mažumoms bei siekia sulyginti homoseksualų ir heteroseksualų teisias ir laisves, įvedant atsitinkamus įstatymus, kurių turi laikytis Europos sąjungai priklausančios šalys.

Darbo tikslas – išsiaiškinti seksualinių mažumų padėtį Europos sąjungos šalyse, Europos teisinėje sistemoje ir visuomenėje. Tikslui įgyvendinti keliami šie uždaviniai:

Apžvelgti seksualinių mažumų atsiradimo istoriją;

Išanalizuoti seksualinių mažumų turimas teisias Europos sąjungoje ir išsiaiškinti ar visuomenė laikomasi priimtų įstatymų;

Palyginti seksualinių mažumų padėtį skirtingose Europos sąjungos šalyse;

Aptarti galimus Europos sąjungos veiksmus, siekiant palengvinti seksualinių mažumų saviraiškos galimybes šalyse.

Tyrimo objektas - seksualinių mažumų laisves nurodantys Europos sąjungos įstatymai bei visuomenės reakcija į suteiktas teisias seksualinių mažumų grupei.

Tyrimo metodai - Mokslinės literatūros, straipsnių ir dokumentų analizė, statistinė duomenų analizė.

Homoseksualiu žmonių gyvenimas visiškai pasikeitė Viduramžiais. ,,Nauja išplitusi religija – krikščionybė – pasižymėjo visiška netolerancija seksualinėms mažumoms. Toks požiūris lėmė visišką homoseksualių asmenų netoleravimą ir netgi žudymą. „342 metais krikščionis imperatorius Konstantinas II pirmąsyk istorijoje išleido įstatymą, nukreipta prieš homoseksualus – buvo apribotos gėjų santuokos ir teises“. Vėliau sekė laikotarpis, kai „homoseksualumą imta laikyti nebe nuodėme, o protiniu sutrikimu, kurio priežastis esąs netinkamas auklėjimas ar paveldėtas išsigimimas“. XIX a. požiūris i homoseksualumą pradėjo liberalėti. 1973 metais Amerikos psichiatru asociacija išbraukė homoseksualumą iš psichikos ligų sąrašo, pripažindama, kad homoseksualumas nepablogina protavimo stabilumo, patikimumo ar bendrųjų socialinių ir profesinių įgūdžių. Šis įvykis buvo svarbus žingsnis seksualinėms mažumoms, nes homoseksualūs asmenys ir vėl įgijo teisę nevaržomai gyventi, jiems buvo leista dirbti mokyklose, globoti vaikus, tarnauti kariuomenėje ir t.t.

XX amžiuje „gėjai“ bandė Amerikoje įteisinti homoseksualistų pederastiją (sodomiją) kaip konstitucinę pamatinę asmeninio gyvenimo teisę, lygiavertę santuokiniams seksualiniams ryšiams. Aukščiausiasis teismas atmetė „gėjų“ argumentus. Nepavykus eliminuoti homoseksualaus elgesio kaip pamatinės teisės, „gėjų“ judėjimas persiorientavo į kitą konstitucinę teisę: mažumos statusą. Aukščiausiasis teismas mažumos statusą pripažįsta tik tokios grupėms, kurios istoriškai yra patyrusios diskriminaciją; yra bejėgės, kad kovotų už save; yra apibrėžiamos nekintamomis charakteristikomis. Tai ir yra atsakymas, siekiant suprasti, kodėl „gėjų“ judėjimas neigia, kad homoseksualumas yra pagrįstas elgesiu ir vietoj to, tvirtina, kad homoseksualumas yra įgimtas ir nepakeičiamas. Tai ne mokslas, o teisinė ir politinė strategija.

Seksualinių mažumų pozicija Lietuvoje

Nepaisant įstatymų numatytos tvarkos dėl seksualinių mažumų pripažinimo, didelė visuomenės dalis netoleruoja tokio žmonių elgesio ir nepritaria išleistiems įstatymams, kurie suteikia seksualinėms mažumoms lygias teisias.

Naujos idėjos ir galimos kitokio gyvenimo alternatyvos Europos šalyse, visuomenės, yra sąmoningai ignoruojamos, paneigiamos ir nutylimos.

Europos Sąjungos plėtros procesas paskatino atkreipti daugumos valstybių dėmesį į seksualinių mažumų žmogaus teisių apsaugos standartus ir pradėti derinti juos prie Europos reikalavimų, ypač suvienodinti įdarbinimo sąlygas, bei normas draudžiančias diskriminuoti dėl lytinės orientacijos.

  • Microsoft Word 713 KB
  • 2015 m.
  • 24 puslapiai (5101 žodžiai)
  • Universitetas
  • Rasa
  • Seksualinių mažumų problema Europos Sąjungoje
    10 - 4 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Seksualinių mažumų problema Europos Sąjungoje. (2015 m. Kovo 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/seksualiniu-mazumu-problema-europos-sajungoje.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 06 d. 01:34
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo